Yazarlar Anasırı İslam Kürtleri asli unsur kabul ederken

Anasırı İslam Kürtleri asli unsur kabul ederken…

Hasan Öztürk
Hasan Öztürk Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

Zihniyet farkı böyle bir şey. Farklılığımız böyle bir şey. Bizimle “onlar”ın arasındaki bize bakışımız böyle bir şey!

İçişleri Bakanlığı terörle iltisaklı oldukları gerekçesiyle Mardin, Diyarbakır ve Van Büyükşehir Belediye Başkanlarını görevlerinden uzaklaştırdı. Yerlerine valiler kayyum olarak atandı.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Hasan Öztürk : Anasırı İslam Kürtleri asli unsur kabul ederken…
Haber Merkezi 16 Ağustos 2019, Cuma Yeni Şafak
Anasırı İslam Kürtleri asli unsur kabul ederken… yazısının sesli anlatımı ve tüm Hasan Öztürk yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!


Bu meselenin, hukuki, siyasi ve toplumsal yönleri var.

Tartışılır, konuşulur eleştirilir. Bunların tamamı mubah. Tamamı bize ait olandır.

Yapılanı, demokratik bir tutum olarak görmeyebilirsiniz, eleştirebilirsiniz.

Terörle iltisaklı olanların görevden el çektirilmesini çok olumlu karşılayıp, “teröriste demokratik tahammül gösterilemez” diyebilirsiniz.

Türkiye’nin terörle ve bölücülükle mücadelesinde hukuki olan ile demokratik olanı örtüştürmekte zaman zaman zorluk çekebilirsiniz.

Hepsi tamam. Hepsini anlayabilirim.

Lakin anlamadığımız bir tutum var.

Bu tutumun açık ifadesini Amerika Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü söyledi.

ABD TÜRKİYE’NİN KÜRTLERİNİ AZINLIK OLARAK TANIMLARSA..!

Sözcü Morgan Ortagus, düzenlediği basın toplantısında Türkiye’de Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlarının görevden alınarak kayyum atanmasına ilişkin “Seçilmiş yetkililerin görevden alınması ve yerine seçilmemişlerin getirilmesi her zaman endişe vericidir” dedikten sonra bombayı patlatıyor!

Sözcü Ortagus, “Türkiye’nin, Kürt azınlıkla olan ilişkilerinde her zaman hoş görülü bir yaklaşımı teşvik ediyoruz” diyor!

Dikkat edin Türkiye’nin Kürtlerini azınlık olarak nitelendiriyor! Zurnanın zırt dediği yer burası işte. Zihniyet farkı dediğim şey bu işte. Bizimle onların arasındaki bize bakışımıza ilişkin kritik cümle bu işte! “Türkiye’nin Kürt azınlıkla olan ilişkileri” ifadesi.

Anasırı İslam’dır Türkiye’nin asli unsuru.Yani Müslüman tebaadır. Türk’ü, Kürt’ü, Arap’ı, Acem’i, Laz’ı, Çerkez’i her kimse; tümü.

Türkiye’nin azınlıkları Lozan ile belirlenmiştir. Rumları ve Ermenileri vardır mesela. Lozan ile azınlık statüsündedirler ve onların azınlık hakları vardır.

Ancak ne Kütlerin ne Alevilerin “azınlık” olarak tanımlandığı hiçbir bağlayıcı hüküm yoktur.

Zaten işin aslı da budur..!

MİLLİYETLER, ETNİSETELER ÜZERİNDEN TÜRKİYE’Yİ AYRIŞTIRANLARA DİKKAT!

Kürtler her ne kadar çoğunlukla Doğu ve Güneydoğu’da yaşıyor olsalar da Türkiye’nin bütün bölgelerinde ve dahası İstanbul’da yaşamaktadır. Ve herhangi bir Türk vatandaşının tabi olduğu hukuka tabidir. Sorumlulukları, hükümlülükleri, hakları vardır. Ne azınlık hukukuna ne başka bir bölgesel statüye tabidir.

Ama Batı böyle işte!

Batı’nın bize bakışı böyle. Bizi tüm milliyetlere, etnisitelere ayırarak tanımlamayı tercih ediyorlar.

Anadolu’daki tüm etnik kimlikleri öne çıkartarak “azınlık” olarak nitelemek istiyorlar. Amerikalılar Kürtleri… Bizim Kürtleri Türkiye’nin azınlığı olarak görüyor.Almanya Alevileri… Bizim Alevileri Türkiye’nin azınlığı olarak görüyor.

Ve azınlık hukukunun uygulanmasını istiyor. En son örnek Diyarbakır, Van ve Mardin belediye başkanlarıyla ilgili açıklamada bunu bir kez daha gözümüze soktular.

Diyorum ki Kürtler bu memleketin asli unsurudur. Türkiye’de etnisiteler üzerinden bir tanımlama olmamıştır. Bilakis “Anasırı İslam” bizim ortak noktamızdır.

Bizimle “onlar”ın arasındaki en büyük fark budur. Bizi etnik kimlikler ve etnisiteler üzerinden lime lime etmek isteyenlere bizim Kürtlerimizin söyleyecek bir sözü elbette olmalıdır.

AYRILIK FİKRİ OLAN İLE HUKUKUMUZ, “DİŞE DİŞ GÖZE GÖZ”DÜR

Yoksa, kendi içimizdeki tartışmalarda elbette eleştiriler ve karşı duruşlar olacaktır.

Ama kendini azınlık olarak görmek isteyenlerle, terör yoluyla ayrılık tohumları ekenler Amerika’nın Almanya’nın güdümüne çoktan girmiştir.

Ayrılık fikri olanlarla olan hukukumuz, elbette “dişe diş, göze göz”dür.

Yanılıyor muyum?

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.