|
Yazarlar

Faiz tamam ilave tedbirlerle devam

04:00 . 26/11/2022 Cumartesi

Levent Yılmaz

Doç. Dr. M. Levent YILMAZ Selçuk Üniversitesi İşletme bölümünden onur derecesiyle mezun oldu. Ardından TÜBİTAK bursu ile stratejik yönetim alanında yüksek lisans çalışmasını tamamladı. 2013 yılında Küresel finansal kriz üzerine yazdığı tez ile doktor unvanını aldı. Meslek hayatına Konya Ticaret Odası’nda başlayan Yılmaz, sırasıyla Selçuk Üniversitesi’nde araştırma görevlisi ve Gazi Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Gazi Üniversitesi’nde görev yaptığı dönemde kısa süreli olarak YÖK’te danışmanlık görevinde bulundu. Bu süre zarfında çok sayıda yurtiçi ve yurtdışı akademik makalesi basıldı. Pek çok gazete ve dergide analizleri yayınlandı. Doktora sonrası dönemde “Ekonomi Güvenliği” alanında akademik çalışmalar yapmaya başladı. Yılmaz’ın bir düşünce kuruluşundan yayınlanan “Güvenlik Kavramında Yeni Bir Boyut;. Ekonomi Güvenliği. “TÜRKİYE NE KADAR GÜVENDE?” başlıklı eseri alanındaki ilk çalışma olma özelliğini taşımaktadır. Bu kapsamda Modern İpekyolu’nun önemi ve terörün ekonomik boyutuna ilişkin çalışmalar yaptı. 2017 yılında Oxford Üniversitesi’nde davetli konuşmacı olarak “Ekonomi Güvenliği” üzerine konferans verdi. İngiltere’de yayınlanan The Conservative isimli dergide yazıları yayınlandı. Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Enstitüsü öğretim üyesi olarak görev yaptı ve “Ekonomi Güvenliği” ile “Ekonomik İstihbarat” alanlarında lisansüstü dersler verdi. Yılmaz halen Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü’nde öğretim üyesi olarak akademik hayatına devam etmektedir.

https://twitter.com/mleventyilmaz

Levent Yılmaz

Bir önceki yazımda Merkez Bankası’nın faiz kararının ne olacağını tartışmış ve PMI verilerinin işaret ettiği risklere değinmiştim. Bugün her iki konuya ilişkin son gelişmelere bir göz atacağız.

PPK KARARI NE OLDU?

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını %10,5’tan %9’a indirdi. Bu karar bir önceki yazımda da ifade ettiğim üzere genel beklenti ile paralel bir karar. Böylelikle uzun bir aradan sonra politika faizi yeniden tek haneye düşmüş oldu.

METİNDE HANGİ DEĞİŞİKLİKLER VAR?

Karar metni bir önceki metne göre biraz daha uzun. Zira metinde bazı değişiklikler ve ilaveler var. Bunlardan ilki imalat sanayi üzerindeki dış talep kaynaklı baskıların iç talep ve arz kapasitesi üzerindeki sınırlı etkisinin belirgin hale geldiğinin ifade edilmesi. Bir önceki metinde bu durumun yakından izlendiğini belirtilmişti.

İkinci farklılık ise önemli bir hususa işaret ediyor. PPK, parasal aktarım mekanizmasının etkinliğini destekleyecek araçlara ilave olarak yeni tedbirlerin devreye alınacağını söylüyor.

Üçüncü ilave ise; neden finansal koşulların destekleyici olması gerektiği sorusuna ilişkin. Evvelki metinlerde sanayi üretiminde yakalanan ivme ve istihdamdaki artış trendinin devamı neden olarak gösterilirken son metinde bunlara ilave olarak arz ve yatırım kapasitesindeki yapısal kazanımların sürekliliği konusunun da önemi vurgulanmış.

Son olarak da %9’a indirilen politika faizinin küresel talebe ilişkin artan riskleri dikkate alarak yeterli düzeyde olduğu ve faiz indirim döngüsünün de sonlandırıldığı metne girmiş.

İLAVE TEDBİRLER YOLDA MI?

PPK metnine göre önümüzdeki günlerde parasal aktarım mekanizmasının işleyişine ilişkin daha fazla regülasyon göreceğiz. Zira PPK bu konuda ilave tedbirler geleceğini son metinde ilan etmiş durumda. Hatta ilk regülasyonu da Perşembe akşamı görmüş olduk. TCMB, TL mevduat oranı %50’in altında olan bankalara uyguladığı zorunlu karşılık komisyon oranını %3’ten %8’e çıkardı. Ancak görünen o ki TCMB bununla da yetinmeyecek ve önümüzdeki dönemde politika faizi ile kredi faizlerinin yakınsaması için yeni adımlar da atacak.

KAPASİTE KULLANIM ORANI’NDA SON DURUM NE?

Merkez Bankası, imalat sanayinde faaliyet gösteren işyerlerinin, mevcut fiziki kapasitelerine göre fiilen gerçekleşen kapasite kullanımlarının izlenmesi amacıyla İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı (KKO) istatistiklerini derliyor. Son veri olan Kasım ayı KKO verisi bir önceki aya göre %1’lik bir azalma ile %75,9 oldu. KKO verisinde Ekim ayında da %0,5’lik bir düşüş olmuştu. Bu iki veri son 5 aydır 50 puanın altında olan ve son 8 aydır düşen PMI verisi ile uyumlu bir sonuca işaret ediyor.

#Ekonomi
#Faiz
#Merkez Bankası
#PMI verisi
2 ay önce
default-profile-img
Faiz tamam ilave tedbirlerle devam
Enerjide Türkiye Yüzyılı Zirvesi
Kafkasya ısınıyor
Avrupa’nın korkusu boşuna değil: Avrupa, İslâm’a gebe…
Beyaz bir kağıt
Kılıçdaroğlu’ndan SADAT’A Goebbels teknikleri ile seçimler öncesi ortalığı karıştıracak KAOS suikastlar uyuyan hücreler iftirası mı?