Yazarlar Merkez bankalarının zorlanacağı bir dönem geliyor

Merkez bankalarının zorlanacağı bir dönem geliyor

Levent Yılmaz
Levent Yılmaz İnternet Yazarı
Abone Ol Google News

Hemen belirteyim konuya küresel açıdan bakacağız. Zira her ne kadar biz içeride bir süredir Merkez Bankası rezervleri üzerinden bir tartışma yaşasak da aslında dünyanın içinden geçtiği süreçte tüm dünyadaki merkez bankaları artık oldukça ciddi tartışmaların tam merkezine oturmuş durumda.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Levent Yılmaz : Merkez bankalarının zorlanacağı bir dönem geliyor
Haber Merkezi 06 Nisan 2019, Cumartesi Yeni Şafak
Merkez bankalarının zorlanacağı bir dönem geliyor yazısının sesli anlatımı ve tüm Levent Yılmaz yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!

BAĞIMSIZLIK TARTIŞMALARI

Trump’ın FED ile ilgili yaptığı açıklamalar yeniden merkez bankaları için bağımsızlık tartışmalarını gündeme getirdi. Bir süredir Trump’ın politikaları ile FED’in izlediği yol arasındaki farklılıklar neticesinde Trump, FED’in faiz artışlarına ara vermesi ve hatta indirim yapması gerektiği yönünde açıklamalarda bulunuyordu. Bu açıklamalara FED Başkanı Powell da merkez bankası bağımsızlığına atıf yaparak kendi bildiklerini yapacaklarını söyleyerek cevap veriyordu. Henüz bu tartışmalar gündemdeki sıcaklığını korurken bu kez Trump’ın FED yönetim kurulu üyeliğine aday gösterdiği Stephen Moore üzerinden yeni bir bağımsızlık tartışması baş gösterdi. Dahası Trump şimdi de parasal genişleme için yeni bir tahvil alım programının başlamasını istiyor.

Hal böyle olunca da IMF; “Trump’ın Fed’e baskısı tehlikeli sonuçlar doğurabilir” şeklinde bir açıklama yaptı. Öte yandan merkez bankalarının fiyat istikrarının yanında finansal istikrar tarafında da aksiyon almaya başlaması başka tartışmaları da beraberinde getiriyor. Mesela Küresel Finansal Kriz’in ardından merkez bankalarının daha önceden alanlarına girmeyen yeni görevlere soyunduklarını gördük. Yarı mali politikalar diyebileceğimiz ve özetle merkez bankalarının maliye politikası tarafında aksiyon almaları anlamına gelen uygulamalara şahit olduk. Hatta dolarizasyonun yüksek olduğu ülkelerde merkez bankalarının üstü kapalı kur hedeflemesine yöneldiğini gördük. Dolayısıyla, fiyat istikrarının dışında finansal istikrar ve kur hedeflemesi gibi alanlarda boy göstermeye başlayan merkez bankaları eleştirilerin odak noktası haline gelmeye başladı ve bağımsızlık tartışmalarını körükleyen adımlar bizzat merkez bankalarının kendileri tarafından gelmeye başladı.

FİTCH, NE DEMEK İSTİYOR?

Hafta içinde Fitch ilginç bir açıklama yaptı. Fitch, yavaşlayan küresel büyümenin merkez bankalarının bağımsızlığını tehdit edebileceğini ve sorumluluklarını enflasyon hedeflemesinin ötesine taşıması yönündeki çağrıları artırabileceğini ifade ediyor.

Yani ekonomiler yavaşladıkça hükümetlerin merkez bankalarından istekleri artacağı ve sürdürülebilir büyümenin sağlanması noktasında bankaların para politikalarını daha gevşek belirlemeleri yönünde taleplerin gelebileceği yönünde bir beklenti oluşuyor. Özetle, merkez bankaları ve bağımsızlıkları konusu önümüzdeki günlerde ekonomi çevrelerinin en çok tartışacağı konular arasında yer alacak.

ALTIN REZERVLERİNDEKİ ARTIŞ

Diğer taraftan Merkez bankaları altın depolamaya devam ediyor. Dünya Altın Konseyi verilerine göre merkez bankaları 2019 yılının ilk iki ayında 90 ton altını rezervlerine katarak 2008 yılının aynı dönemine kıyasla en büyük rezerv artışını gerçekleştirdiler. Küresel olarak merkez bankaları 2019 Şubat ayında aylık olarak net 51 ton altın alarak rekor bir rakama ulaştılar. Bu rakamlarda 31,1 ton ile Rusya Merkez Bankası başı çekerken Çin 10 ton ile onu izliyor. Makro ekonomik ve jeopolitik riskler arttıkça merkez bankaları altın almaya ve gündemdeki yerlerini korumaya devam edecek gibi görünüyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.