Yazarlar Temmuz enflasyonu, pandemi dönemine has koşullar ve FED

Temmuz enflasyonu, pandemi dönemine has koşullar ve FED

Levent Yılmaz
Levent Yılmaz İnternet Yazarı
Abone Ol Google News

Geçtiğimiz Salı günü Temmuz ayı enflasyonunu gördük. TÜİK tarafından açıklanan veriye göre TÜFE aylık %1,80 ve yıllık %18,95 olmuş durumda. Diğer yandan Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) de aylık %2,46 ve yıllık %44,92 olarak gerçekleşmiş.

GIDA FİYATLARI ARTMAYA DEVAM EDİYOR

Tüm dünyada gıda fiyatları artmaya devam ediyor. Öte yandan içeride özellikle kuraklığın etkisi ise gıda fiyatlarının görece olarak daha hızlı arttığı bir dönemdeyiz. Bu durum enflasyon rakamlarına da yansımış durumda. Son veriye göre TÜFE’de ana harcama gruplarına baktığımızda yıllık değişim oranı en yüksek olan grup %24,92 ile gıda ve alkolsüz içecekler. Aynı gruptaki aylık artış da %2,77.

PANDEMİ DÖNEMİNE HAS KOŞULLAR

Elbette söz konusu enflasyon olunca toplumun her kesimini yakından ilgilendiren bir durum ortaya çıkıyor. Ancak son dönemde yaşanan enflasyonu sadece iç değişkenlerle ele almak mümkün değil. Çünkü pandemi dönemine has bazı durumlar tüm dünya ekonomisinde enflasyonist bir süreç doğurdu. Emtialar, lojistik maliyetler ve özellikle gıda fiyatlarındaki artış hız kesmeden devam ediyor.

Bu noktada pek çok merkez bankasının da bu döneme has koşulların fiyatlar üzerinde etkili olduğunu düşündüğünü ve söz konusu enflasyonun kalıcı olmayacağına dair bir beklenti içinde olduğunu görüyoruz. O yüzden merkez bankalarının sert hareketler yapmak yerine politika ve söylemlerinde daha itinalı olduğunu gözlemliyoruz.

FED’İN AÇTIĞI ALAN

Tıpkı 2008 Küresel Finansal Krizi’nin ardından olduğu gibi bu dönemde de gözler Amerikan Merkez Bankası FED’e çevrildi. FED’ten çıkan her karar ve Başkan Powell’ın açıklamalarını dikkatli takip ediyoruz.

Bizim gibi gelişmekte olan ekonomilerin yakınan izlediği en önemli verilerin başında da kur seviyesi geliyor. Zira yerel para birimlerinin ABD Doları karşısındaki değeri ekonomi yönetimlerinin önemli gündem maddelerinden birisini oluşturuyor.

ABD ekonomisi toparlandıkça da FED’in politika değişikliğine gitmesinin yerel paralar üzerinde baskı oluşturacağı aşikar. Bunu biliyoruz. Ama esas öğrenmek istediğimiz FED’in ne zaman politika değişikliğine gideceği.

Son açıklamalar gösteriyor ki FED bizim gibi gelişmekte olan ülkelere “zaman tanıma” anlamına gelecek bir duruş sergiliyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.