Yazarlar Savunma Sanayiinde gelecek on yılın hedefleri

Savunma Sanayii’nde gelecek on yılın hedefleri

Mehmet Acet
Mehmet Acet Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

Evvelsi gün Ankara Kirazlıdere’deki Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’nda, 2014’ten beri kurumun başkanlığını yapan İsmail Demir’in konuğu olduk.

Kendisinden 2020’de yapılanları, 2021’de yapılacak olanları dinledik.

Türkiye’nin gözbebeği haline gelen savunma sanayii alanında muazzam gelişmelerin olduğunu herkes biliyor.

Hatırlatmak için iki rakam verelim:

1-Savunma sanayii alanında faaliyet gösteren firmalar arasında, 2017’de ciro bakımından ilk yüze giren Türk firma sayısı 3 iken, geçen yıl bu sayı 7’ye yükseldi.

2-İsmail Demir’in başkanlığı döneminde yani, 2014’ten bu yana 300 olan proje sayısı 700’e çıktı.

Buluşmamızda, bendeniz ve bir grup gazeteci arkadaşımızın İsmail Demir’e sorduğu sorulardan, değerli cevaplar aldık.

Dikkat çekici bulduğum kısımlarını aktarmak istiyorum:

SAVUNMA SANAYİİNİN ÜRÜNLERİNİ TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ KULLANIYOR. ORADAN GERİ DÖNÜŞLER NASIL?

-Bu bizim için olmazsa olmazlardan biri. Özellikle 15 Temmuz sonrası gelişmeler çok daha olumlu. İşin gerçekten en püf noktalarından birisi bu. Ürünü veriyorsunuz, onu kullanıcının yabancı ürüne tercih etmesi gerekiyor.

Eksikler varsa, geri bildirimle beraber, bunu iyileştirmek için adımlar atıyoruz.

Bu konuda koordinasyon son derece iyi. Özellikle harekât ortamından gelen geri bildirimler. Arkadaşlarımız zaman zaman harekât ortamında birebir çalışıyorlar. Beraber gözlem yapıyorlar. Oradan gelen geri bildirimleri derhal çözüm olarak sahaya sürüyorlar. En fazla katma değer sağlayan, önümüzü açan, konulardan birisi bu. Kullanıcının ben bu ürünü kullanmak istiyorum iradesi, diğeri de yerli ürüne güvenmesi. Bu konuda bütün kullanıcılarımıza teşekkür ediyoruz.

HAVA SAVUNMADA 2025-2026’DA S-400 SEVİYESİNE YAKLAŞIRIZ

Katmanlı hava savuma sistemi…

Siperle ilgili (Yerli yapım uzun menzilli hava savunma sistemi) 4 yıllık bir süremiz var. 2025-2026’larda S-400’lerle ilgili çalışmalardan da gelecek bilgilerle birlikte S-400 seviyesine gelir miyiz? Yaklaşırız. Ama diğer katmanlarla ilgili, hava savunmamızın yerli yerinde olacağını söyleyebilirim.

Hava savunma sistemi teknolojinin en yoğun uygulandığı alanlardan biri.

Belli noktalara koyuyorsunuz. Sayılarını artıracaksınız ki tam bir koruma sağlayabilsin.

BÜYÜK BEYİN GÖÇÜ VAR SÖYLEMİ ALGIDAN İBARET. ENDİŞE VERİCİ BİR DURUM YOK

Personel konusunda geçmiş bir iki yıl içinde biraz da abartılarak Savunma Sanayiinden önemli ölçüde personel kaçıyor, yüzlerce kişi gitti gibi bir algı vardı. Bu biraz algı idi. Tabii ki belli sayıda elamanın gitmesi söz konusu. Ama 25 bin kişi içinde yılda 200 kişinin gidiyor olması, Tersini de düşünmek lazım. Gelen de çok, gelmek isteyen de çok.

Özellikle gönderin, bu da bir imkân aslında. Tam tersine avantaja dönüşmesi mümkün.

Bizi endişeye düşürecek bir beyin göçü olduğunu düşünmüyorum.

GELECEK ON YILDA BİRKAÇ ALANDA EN İYİ OLMAYA ADAYIZ

Ana parametre öncelikli olarak stratejik sistemlerdeki bağımsızlık ve geleceğin teknolojilerini ıskalamamak.

Türkiye’nin İHA kullanımı oyun değiştirici bir faktör oldu. Bunun entegre kullanımı çeşitli ortamlarda kara, deniz, denizaltı, hava unsularının entegre edilmiş şekilde, insansız sistemlerle, bir karar destek mekanizmasının bunu beslemesi. Bir de ileride karşımıza çıkacak alanlarda ön almak, biyo-teknoloji, insan robot ilişkisi, yapay zekâ konusunda dünya harıl harıl çalışırken eğer onları ıskalarsak büyük kaybımız olur.

O kadar çok alan var ki, hepsinde bir numara olmaya çalışmak gerçekten gerek maddi, gerek manevi çok kolay değil. Onun için de birkaç alana öncelik verip, o alanda oyun değiştirici unsurlara sahip olabilmek, hepsinin peşinden koşmaktan çok daha iyidir.

Önümüzdeki 10 yıl içinde birkaç alanda en iyi olmaya aday ülke olmak aslında amaçlarımızdan birisidir diyebilirim.

CAATSA’DAN DOLAYI BÜYÜK BİR HASAR ÖNGÖRMÜYORUZ

Çok büyük bir hasar olacağını öngörmüyoruz. Açıklanan maddeler kapsamında çok büyük bir risk yok. Bunların hepsi idare edilebilir, üstesinden gelinebilir, unsurlar. Bu konuda sıkıntımız yok. Eğer başka uygulamalar ya da maddeler gelmezse. Bunu şunun için söylüyorum. F-35’tan dolayı.

F-35 Caatsa’dan önce açıklanmış bir şey. Bir temeli, hukuki dayanağı yok. Ben yaptım, oldu yaklaşımıyla yapılan bir şey. Eğer ben yaptım oldu yaklaşımı olmazsa şu aşamada büyük bir hasar ve zarar olacağını düşünmüyorum.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.