Yazarlar Duvarsız dünyada duvar için savaşan Rusya

Duvarsız dünyada duvar için savaşan Rusya

Nazif Gürdoğan
Nazif Gürdoğan Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

Rusya Türkiye'ye benzer, hem Avrupa'nın içinde hem de dışındadır, Batısıyla Avrupalı, Doğusuyla Asyalıdır. Avrupa Yirmibirinci yüzyılda bir insan ömründe yaşanan, iki büyük savaşta birbiriyle savaştı. Dünyada hiçbir kıta, elliden fazla bağımsız ülkeden oluşan, Avrupa kadar parçalanmadı. Ülkelerle dolu olan Avrupa, kültürlerle de doludur. Hristiyanların, Müslümanların, Yahudilerin bir arada yaşadığı Avrupa, İbrahimi dinlerin vatanıdır. Dünyanın kültür ve ekonomisi en zengin kıtasıdır.
*
Avrupa, Asya ile Amerika arasında, uyum ve denge sağlama gücünü yitirirse, Rusya'nın Suriye'de başlattığı savaş, Ukrayna'da bitmez, halka halka bütün Avrupa'ya yayılır. Avrupa'da Kant'ın özlemini duyduğu ve felsefi temellerini attığı “sürekli barış”ın gerçekleşmesi, Rusya'nın “çatışmacı savaş” paradigmasından vazgeçerek, “uzlaşmacı barış” paradigmasını benimsemesine bağlıdır. Dünyada barış sürecinin başı, savaş sürecinin sonudur. Barış yapmasını bilenler, savaş durdurmasını bilirler.
*
Rusya Soğuk Savaş dönemindeki dengeleyici gücünü yitirdi. Dünün büyük askeri gücü Rusya'nın, doğal kaynak zengini olması, onun dünyanın ekonomisi ve en büyük ülkeleri arasında yer almasına yetmedi. Afganistan'da başarısızlığa uğrayan ordusunu, Ukrayna ve Suriye'de de aynı son bekliyor. Sovyetler döneminin “Büyük Ordu”su, Rusya'nın “Küçük Ordu”suna dönüştü. Rusya'nın küresel ekonomik, siyasal ve kültürel gelişmeler karşısında, “sert” güç üstünlüğüyle birlikte, “esnek” güç üstünlüğü de eridi. Petrol zengini Rusya, çölü değil, ormanı olan bir Irak'tır.
*
Rusya geçmişte “Osmanlı”ya Avrupa'nın “hasta” ülkesi derken, kendiside bütün dünyanın “hasta” ülkesi konumuna düştü. Rusya Federasyonu içinde yer alan yüze yakın “özerk” cumhuriyetin her biri bir Çeçenistan olma yolunda adım adın ilerliyor. Sınırdaki Rusya, ekonomik sınırlarla siyasal sınırların birbirinden, çok farklı olduğunu görmezse, Şam'daki savaşı Moskova'ya taşır, hem Avrupa hem de Asya ülkelerini Suriyeleştirir. Sınırların olmadığı dünyada sınır savaşı yapılmaz.
*
Siyasal sınırların yerine ekonomik sınırların geçtiği dünyada, Uluslar arası sorunlar, ülkelerin sert silahlı güçleriyle değil, esnek silahsız güçleriyle çözülür. Uluslararası sorunların çözümünü, silahlı güçlerden beklemek, barışa giden yolları bütünüyle kapatmaktır. Silahlı güçlerin dünyasında, kesin başarı ya da kesin başarısızlıktan başka bir seçenek yoktur. Onların bildiği dil, uzlaşma dili değil, çatışma dilidir, yalnızca yakmayı, yıkmayı ve öldürmeyi düşünürler.
*
Silahsız güçlerin amacı, çatışmaktan önce uzlaşmaktır. Onların dünyasında çözümlerin yoluna çıkan engelleri, dinamitlemek değil, çevresinden dolaşarak, yan yollardan aşmak önemlidir. Onların yolu, silahsız güçlerle inşa edilen, barışın güçlüklerle dolu zor olan yoludur.
Ülkelerin sert ve esnek güçlerinin amaçları, araçları ve yöntemleri, birbirlerinden çok farklıdır. Silahlı güçler “taş atana taş at” derken, silahsız güçler “taş atana gül at” derler.
*
Savaş bir dünya yangınıdır, savaşa katılan katılmayan herkesi yakar.
*
Savaşın büyüleyici gücü, barışın bağışlayıcı gücüyle kırılır.
*
En iyi savaş kan dökülmeden yapılan savaştır.
*
Barış istemek imkansızı istemek kadar zordur.
*
Savaşın bir barışın binbir yolu vardır.
*
Barış zor olduğu için değerlidir.
*
Barış hayatın kendisidir.
*
Hayat barıştır.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.