Yazarlar Acıdan kar elde etmek

Acıdan kâr elde etmek

Yaşar Süngü
Yaşar Süngü Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

Salgınla birlikte başlayan gıda ve enerji fiyatlarındaki keskin artışlar, zengini daha zengin yoksulu daha yoksul yaptı. Ücretli orta sınıflar bir alt sınıfa düşerken gelir piramidi en alt ve en üstün şiştiği, orta sınıfın küçüldüğü bir hale dönüştü.

Milyarderlerin serveti, 2 yıllık salgın döneminde son 23 yılın toplamından daha fazla artış göstermiş. Son 2 yılda her 30 saatte bir olmak üzere 573 kişi “yeni dolar milyarderi” olmuş. Gıda ve enerji sektöründeki milyarderler servetlerini her iki günde 1 milyar dolar artırmış. Ve dünya milyarderlerinin toplam serveti küresel gayrisafi yurt içi hasılanın (GSYİH) yüzde 13,9’una ulaşmış.

Madalyonun öbür tarafında ise her 33 saatte 1 milyon kişi yoksullar sınıfına düşmüş. Bugün acıdan kar elde edenler yüzünden 263 milyonu aşkın insan aşırı yoksullukla karşı karşıya.

Yukarıdaki rakamlar uluslararası insani yardım kuruluşu Oxfam’ın, “Acıdan Kâr Elde Etmek” başlığıyla yayımladığı rapordan.

**

Milyarderlerin salgınla gelen servetlerindeki inanılmaz artışı bu yıl Davos’ta kutladıklarını söylüyor Oxfam Uluslararası İcra Direktörü Gabriela Bucher. Aşırı yoksullukla mücadelede ilerlemenin şimdi tersine döndüğünü, milyonlarca insanın sadece hayatta kalabilmenin derdine düştüğünü de.

Adaletsiz çarkın nasıl döndüğünü de şöyle anlatıyor; “Milyarderlerin servetleri daha akıllı ya da daha çok çalıştıkları için artmadı. Şimdi işçiler daha az ücretle ve daha kötü koşullarda daha çok çalışıyor. Onlar da nakitlerini hükümetlerin suç ortaklığıyla vergi cennetlerinde saklıyorlar.”

Yani diyor ki; “Onlar sizden daha akıllı değiller ama daha kötüler.”

Süper zenginler, sistemi besledi, sistem de onları besliyor. Bu mutsuzluğun ve adaletsizliğin ortak fotoğrafıdır.

**

Dünyada görülen bütün ahlâksızlıkların kaynağı nedir diye bir soru akla gelirse sanırım cevabı şöyle olur; Kolay yoldan para kazanmak, çalışmadan geçinmek.

Başkalarının sırtından kazanç elde etme hırsı bütün kötülüklerin anasıdır, tıpkı bireysel olarak insanı bitiren sarhoşluk verici şeyler gibi.

Alkol, tek tek insanın, hırs, insanlığın düşmanı.

Üstelik bu aşırı, öldürücü yok edici derecedeki hırs sadece milyarderlerde yok, herkeste var.

Gelir piramidinin en üstünde yer alan dolar milyarderlerinden tutun temel ihtiyaçlarını zor karşılayan en alttakine kadar herkesi etkileyen ve herkesi insanlıktan çıkaran pis bir duygu. Kendi kendine kurtulmak çok zor bu duygudan. Ancak başa gelen bir musibetle yenilmesi mümkün.

“Sen çalış, ben yiyeyim”, “Ben tok olayım, başkası açlıktan ölse bana ne” kafası, zenginleri zulme, ahlâksızlığa, merhametsizliğe sevk ederken, onları bencil ve acımasız bir canavara dönüştürüyor. Bu iki cümleyle özetlenen aynı kafa, aynı zihniyet, yoksullarda da cimriliğe, paylaşmamaya, hırsızlığa ve israfa teşvik ediyor. Hele israf konusunda yoksullar, zenginlerle yarışacak kadar kötüler. Aynı kafa, zenginde biriktirmeye, yoksulda israfa yönlendiriyor.

İslam, faizin yasaklanmasını ve zekâtın yaygınlaştırılmasını öneriyor ama öneriyi muhatap alması gereken İslam ülkelerinde faiz çok, zekat yok.

**

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı Direktörü, dünyadaki açlık krizinin çözümü için Elon Musk, Jeff Bezos ve Richard Branson’a çağrıda bulunurken, “Servetlerinin sadece küçük bir kısmıyla dünyadaki açlık sorununu çözebilirler. Açlıktan ölebilecek 42 milyon insan var. Sadece Tesla’nın Ceo’su Elon Musk’ın servetinin yüzde 2’siyle dünyada açlık sorunu biter” diyor.

Ama kısa vadeli menfaatlerin cazibesi çok güçlü. İnsanoğlunun, maddi imkanlarını ve makamını iyi amaçlarla kullanmasına izin vermiyor.

Yaşanan bütün sıkıntıların, bütün problemlerin temeli bu.

Çözüm nedir? Alın teriyle kazanmayı özendirmek, çalışarak kazanmayı erdemli hale getirmek, tembelliği ve haksız kazancı itibarsızlaştırmak, hırsızlığı zorlaştırmak, çalışarak kazanmayı kolaylaştırmak.

Kökten çözüm için dünyaya “Küresel İnsanlık Fonu” öneren Mehmet Abidin Kartal’ın dediği gibi, köydeki, bütün insanlar Hz. Adem (as)’in çocuklarıdır. Adem’in çocukları yaşamak için kardeşinin elindekini, sofrasındakini çalmamalı, imkânlarını paylaşmalıdır.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.