Yazarlar Altın, döviz ve faize karşı en güçlü alternatif; BES

Altın, döviz ve faize karşı en güçlü alternatif; BES

Yaşar Süngü
Yaşar Süngü Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

Yatırım için parası olan vatandaşa alternatif yollar bulmak, yastık altı tabir ettiğimiz tasarrufları hem ülke ekonomisine hem de vatandaşın ekonomisine katkı sağlayacak biçimde kanalize etmek devletin görevidir.

Para biriktirme imkânı olan halkı altın, döviz, faiz, arsa ve konut gibi ülke ekonomisine katkısı olmayan, insanları bencilleştiren alanlara yatırım yapmaya mahkûm etmenin ülke ekonomisinin tekerlerine çomak sokmaktan farkı yoktur.

**

Hep vatandaşın devlete karşı görevlerini öne çıkarmak ve vatandaşı görevini yapmamakla, eksik yapmakla, ihmal etmekle, suçlama gibi bir alışkanlığımız var.

Oysa asıl sorgulamamız gereken devletin sorumluluklarını yerine getirip getiremediğidir.

Halkının vergileriyle işleyen, vatandaşının beden ve beyin gücüne muhtaç olan devletin yapması gereken temel görevleri vardır ve bu görevleri bürokrasiye sık sık hatırlatmamız gerekiyor ki çarklar adil işlesin.

**

Hatırlatalım o zaman.

Devlet, nasıl ki her vatandaşının gıda, barınma, sağlık, eğitim gibi en temel asgari ihtiyaçlarını karşılamak, karşılayacak yollar bulmak zorunda ise vatandaşını yaşlılığında da kimseye muhtaç etmemelidir.

Bu da onun en temel görevlerinden biridir.

Devletin diğer zorunlu görevi çalışma hayatı süresince sağlayacağı alternatif kazanç yollarıyla insanlara huzurlu bir yaşlılık dönemi geçirmesini sağlamaktır.

Bunların hepsi devletin vatandaşa olan ertelenemez borcudur.

Nasıl ki devlet kendi bir kuruş alacağını takip ederken 100 kuruş harcamaktan çekinmiyorsa, vatandaşa olan borcunu ödemek içinde aynı gayreti göstermek zorundadır.

**

Devletin görevlerinden bir diğeri de vatandaşı tasarruf eder hale getirmektir.

Tasarrufları da ekonomiye kazandırmanın en makul yollarından biri borsadaki güçlü şirketlerin hisselerini satın alarak küçük ortak olmak ise diğer yolu da onların devletin katkı sağladığı ve teşvik ettiği kısa adıyla BES denilen Bireysel Emeklilik Sistemine dahil olmasının yollarını bulmaktır.

Yatırılan her 100 liraya devletin de 25 lira vererek destek olduğu sisteme bugüne kadar 10 milyondan fazla kişi girdi. Sistemde 156 milyar TL’lik fon var.

Katılımcılara 2020 yılında enflasyonun üzerinde kazanç sağlanmış.

Yüzde 25 devlet katkısı altın, döviz, faiz gibi hiçbir tasarruf aracında olmayan çok önemli bir avantaj.

**

Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek’e göre Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ekonomik ve toplumsal sürdürülebilirliğin anahtarı.

Faizsiz bireysel emeklilik alanında faaliyet gösteren Katılım Emeklilik 3 milyar 948 milyon TL fon büyüklüğüne, 770 bin BES sözleşmesine ve 190 bin sigorta sözleşmesi adedine ulaşmış.

**

Devletin 18 yaş düzenlemesiyle bireysel emeklilik yolu, yaşamın daha fazla içinde olacak.

Aileler, çocuklarının hem eğitim hem de diğer ihtiyaçları için bu sistemle tasarruf edebilecek.

Milyonlarca çocuk ve gencin sisteme dahil edilmesiyle genç yaşta elde edilecek emeklilik parası, ailelerin en güçlü tasarruf alternatifi olacak.

18 yaş altı bu sisteme girebilecek potansiyelde 23 milyon genç var.

Ama bu gençlere önce iş bulmak gerekiyor.

İş olmadan tasarruf olmaz.

Ve gençlerin sisteme dahil edilebilecek olmasıyla BES’in sosyal yaşamdaki rolü daha önemli hale gelecek.

**

Ebeveyn, çocuğu için küçük yaşta emeklilik sistemine dahil olduğunda, onun hem eğitim hem de diğer ihtiyaçlarına zamanı geldiğinde ciddi katkı yapacak tasarrufa ulaşabilecek.

Bu sayede tasarrufun farkındalığı daha erken yaşlarda anlaşılmaya başlayacak.

Tasarruf etme ve gelecek planlamaya yönelik bilgi ve beceriler, çocuklar ve gençler tarafından da giderek daha çok sahiplenilecek.

Böyle bir eğitici tarafı da bulunuyor sistemin.

**

Bireysel emeklik sistemine dahil olanların katılım bankası veya diğer bankalarda biriktirdikleri paralarının hangi yatırımlarda kullanılacağını seçebilmesi de çok önemli bir ayrıcalık.

Sisteme katılım bankalarından girildiğinde faize bulaşmamış olmak bu konularda hassas olan insanlar için çok cazip bir seçenek.

Osmanlı Devletinin manevî mimarı Şeyh Edebali’nin Osman Gazi’ye vasiyeti neydi? “Ey oğul, İnsanı yaşat ki devlet yaşasın; insanı yücelt ki devlet yücelsin”

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.