ÖZGÜN

YKS ne zaman? 2018 YKS sınav tarihi!

YKS ne zaman, YKS ücreti ne kadar, YKS'de kaç soru var? İşte YKS ile ilgili merak edilen tüm soruların yanıtları burada.

Haber Merkezi AA

YKS ne zaman, YKS ücreti ne kadar, YKS'de kaç soru var? sorularının yanıtı haberimizde sizlerle paylaştık.

YKS NE ZAMAN?

Açıklamada, YKS'de yapılan değişiklikler şöyle anlatıldı:

"Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın birinci oturumunun (Temel Yeterlilik Testi) 23 Haziran 2018 Cumartesi günü sabah, ikinci oturumunun 24 Haziran 2018 Pazar günü sabah, Dil Sınavı'nın ise 24 Haziran 2018 Pazar günü öğleden sonra yapılmasına karar verilmiştir. İkinci oturumda ve dil sınavında, sınav uygulaması ve soru şekli açısından herhangi bir değişikliğe gidilmemiştir.

TYT sınavında öğrencilerimizin temel yeterliliklerinin esas alındığı Türkçe temel yeterlilik testindeki 40 soruya ek olarak 20 Sosyal Bilimler (coğrafya, din kültürü ve ahlak bilgisi, felsefe, tarih) sorusu, Temel Matematik testindeki 40 soruya ek olarak 20 Fen Bilimleri sorusu (biyoloji, fizik, kimya) olmak üzere toplam 120 soru yer alacaktır."

YKS SINAV ÜCRETİ NE KADAR?

YKS ücreti ÖSYM tarafından belirlenecek. Sınav ücretinin iki oturum için 120 TL olması planlanıyor. Konuyla ilgili kesin bilgi başvuru kılavuzunda ve ÖSYM’nin web sayfasından ilan edilecek.

YKS'DE KAÇ SORU VAR?

Türkçe: 40

Sosyal Bilimler : Coğrafya (5), Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (5), Felsefe (5), Tarih (5)

Temel Matematik: 40

Fen Bilimleri: Biyoloji (6), Fizik (7), Kimya (7)

YKS SINAV SÜRESİ NE KADAR?

Daha önce açıklanan soru başına düşen sürede herhangi bir değişikliğe gidilmedi. 120 soru için sınav süresi 135 dakika olarak belirlendi.

Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda (YKS) yapılan son değişikliklerle sosyal maliyetin düşürüldüğünü, kaygının büyük oranda giderildiğini bildirdi.

Yalçın, yazılı açıklamada, Yükseköğretim Kurulunca (YÖK) YKS'ye ilişkin dün alınan kararlarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Başta sendikaları olmak üzere, toplumun farklı kesimlerinin sesine kulak veren YÖK'ün, öğrencilerin, ailelerinin ve kamuoyunun kaygılarını gidermeye yönelik Temel Yeterlilik Testi'nde (TYT) bazı değişiklikler yaptığını hatırlatan Yalçın, "YÖK'ün yükseköğretime geçiş sistemindeki beklentileri karşılaması kaygıları gidermiştir." ifadesini kullandı.

Sendika olarak ilgili kurumlarla görüşmeler gerçekleştirerek kalıcı ve yürütülebilir bir geçiş sistemi için öneriler sunduklarını aktaran Yalçın, şunları kaydetti:

"Sosyal bilimler ve fen bilimleri testlerinin Temel Yeterlilik Sınavı’na dahil edilmesi, sınavın kapsam geçerliliğini artırmış ve böylelikle daha nitelikli bir ölçmeyi sağlayacağı konusunda kanaatler de olgunlaşmıştır.

Tüm derslerin sınavın içeriğine dahil edilmesi, okulda görülen derslerin öğrenciler tarafından takip edilmesini sağlayacak, bazı derslerin boşa düşmesi de bu vesileyle engellenmiş olacaktır. Aynı gün yapılacak iki büyük sınavın öğrenciye dezavantajı kadar, ÖSYM açısından da sınavın arka plan hazırlıklarının tamamlanması açısından bazı riskler doğurma tehlikesi vardı. Sınavların bir gün arayla yapılması kararı da önemli bir adım olmuştur."

Ali Yalçın, ortaöğretime ve yükseköğretime geçişe ilişkin yaşananların, istişarenin önemini pekiştirdiğini vurguladı.

Değişikliğin geciktiğini, bunun öğrenci ve velilerde stres yarattığını ifade eden Yalçın, ancak olumlu adımların atılmasının hem adaylar hem de muhataplar açısından memnuniyet verici olduğunu kaydetti.

Yalçın, "Yapılan son değişikliklerle sosyal maliyet düşürülmüş, kaygı büyük oranda giderilmiştir. YÖK, kamuoyundan gelen eleştirileri ve sendikamızın önerilerini dikkate alarak, yeni sistemin pürüzlerini gidermek için attığı yeni adımlarla beklentilere olumlu cevap vermiştir. Sistemin iyileştirilmesi için istişareye açık tavrıyla olumlu gelişmelere imza atan iradeye teşekkür ediyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Yorum

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.