Dünya ABDdeki Newsweek dergisi koronavirüsün çözümü için HzMuhammedin hadislerini örnek gösterdi Peygamber efendimiz 13 asır öncesinde uyarmış

ABD'deki Newsweek dergisi koronavirüsün çözümü için Hz.Muhammed'in hadislerini örnek gösterdi: Peygamber efendimiz 13 asır öncesinde uyarmış

ABD'de yayımlanan Newsweek dergisinde 17 Mart tarihinde paylaşılan bir makalede dünya geneline yayılan ve binlerce insanın ölmesine neden olan koronavirüs salgınının atlatılması için Peygamber efendimiz Hz. Muhammed'in benzer durumlar karşısında verdiği tavsiyeler ele alındı.Rice Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden Dr. Craig Considine'nin kaleme aldığı yazıda Hz.Muhammed'in 13 asır önce hijyen ve karantinaya ilişkin uyarılarda bulunduğu belirtilirken bu konuda alınması gereken tedbirler kapsamında peygamberimizin hadislerine yer verildi. Makalede "Bir ülkede veba salgını duyarsanız oraya girmeyin, bulunduğunuz yerde salgın varsa oradan ayrılmayın", "Temizlik imandan gelir. Uyandıktan sonra ellerinizi yıkayın" gibi hadisler yer aldı. Ayrıca derginin internet sitesinde yer alan makalenin içerisinde bulunan ' Dua koronavirüsü yenmekte yardımcı olur mu?' sorusuna Amerikalılar yüzde 73 oranında evet dedi.

Haber Merkezi Diğer
ABD'li haftalık haber dergisi Newsweek.
ABD'li haftalık haber dergisi Newsweek.

Dünya basını, binlerce kişinin ölümüne neden olan koronavirüs salgını karşısında insanlara en doğru tavsiyeleri vermeye çalışırken ABD'de yayımlanan Newsweek dergisi Hz. Muhammed'in salgınlarla ilgili hadislerini virüsten kurtulma noktasında bir çözüm yolu olarak sundu.

Hz.Muhammed'in hadislerine yer verildi

17 Mart tarihinde dergide yayımlanan Rice Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nde akademisyen olan Dr. Craig Considine imzalı ''Can the power of prayer alone stop a pandemic like the coronavirüs? Even the Prophet Muhammad thought otherwise'' isimli makelede hijyen ve temizlik ön plana çıkarılırken, örnek olarak Hz.Muhammed'in hadislerine yer verildi.

Peygamberimiz 1300 yıl önce uyardı

Makalede ''Bir salgın sırasında başka kimin hijyen ve karantina önerdiğini biliyor musunuz?'' sorusuna karşılık ''1300 yıl önce İslam Peygamberi Hz. Muhammed...'' cevabı verildi.

Bulunduğunuz yerde veba hastalığı varsa o bölgeden ayrılmayın

Dergide yer alan yazıda Hz.Muhammed'e ait ''Bir yerde veba salgını çıktığını duyarsanız oraya girmeyin, bulunduğunuz yerde veba hastalığı çıkarsa o bölgeden de ayrılmayınız'' ve “Bulaşıcı hastalığı olanlar sağlıklı olanlardan uzak tutulmalıdır” hadisleri de yer aldı.

Hz.Muhammed'in hadislerini düşünün: Temizlik imanın bir parçasıdır

  • Hadisleri ve Hz.Muhammed'in sözlerini düşünün diyen Dr. Craig Considine yine peygamberimize ait
  • * Temizlik imanın bir parçasıdır.
  • * Uyandıktan sonra ellerinizi yıkayın; uyurken ellerinizin nerelerde hareket ettiğini bilmiyorsunuz.
  • * ''Yemeğin bereketi; hem yemekten önce, hem de yemekten sonra elleri yıkamaktadır.'' hadislerini örnek gösterdi.

Amerikalılar 'duanın gücüne' inanıyor

  • Derginin internet sitesinde yer alan makalede bulunan 'Dua koronavirüsü yenmekte yardımcı olur mu?' sorusuna Amerikalılar yüzde 73 oranında evet dedi.

ABD'li şarkıcı Ayet-el Kürsi okudu
OYNAT 00:59
ABD'li şarkıcı Ayet-el Kürsi okudu
Yıllar önce katıldığı müzik yarışması ile adını duyuran ABD'li şarkıcı Jennifer Grout, Ayet-el Kürsi'yi okuduğu anları sosyal medya hesabında paylaşarak, takipçilerini kendine hayran bıraktı. Grout, yaptığı paylaşımla kısa sürede sosyal medyanın gündemine otururken, takipçileri bu paylaşıma büyük ilgi gösterdi. Grout, 'Bu paylaşım ile bu kadar popüler olacağım aklıma gelmezdi' ifadesini kullanırken, dünyanın her yerinden Ayet-el Kürsi'yi çok güzel okuduğuna dair mesajlar aldığını ifade etti. Grout, Kur'anı Kerim'i keşfetmek ve dinlemek isteyen herkes için erişilebilir olduğunu vurguladı.

Abone Ol Google News
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 2 Nisan tarihli koronavirüs verilerini açıkladı: Ölüm sayısı 79,vaka sayısı 2 bin 456
Dünya

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 2 Nisan tarihli koronavirüs verilerini açıkladı: Ölüm sayısı 79,vaka sayısı 2 bin 456

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 2 Nisan günü itibari ile son 24 saatte koronavirüsle ilgili ölüm ve toplam vaka sayısını açıkladı. Bakan Koca, verileri Sağlık Bakanlığı Korona Tablosunun görseliyle duyurdu. Son 24 saatte 79 kişi hayatını kaybetti. Vaka sayısı ise 2 bin 456 olarak belirtildi. Buna göre toplam can kaybı 356'ya, toplam vaka sayısı 18 bin 135'e, toplam iyileşen hasta sayısı ise 415'e yükseldi.
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Yurt dışında koronavirüsten hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı 124'e ulaştı
Gündem

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Yurt dışında koronavirüsten hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı 124'e ulaştı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO Dışişleri Bakanları Video Konferans Toplantısı gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Çavuşoğlu, "Ülkemize gelmek isteyen vatandaşlarımız var. Onlar misyonlarımıza başvuruyorlar ve listelerini alıyorlar. Yurt dışındaki 7 milyon vatandaşımızın hepsini getirmemiz mümkün değil. Yerinde kalmaları ve riskten uzak kalmaları önemli. Vatandaşlarımızın gelmesi için ilgili kurumlarla çalışmalarımızı sürdürüyoruz." ifadelerini kullandı. Bakan Çavuşoğlu ayrıca yurt dışında yeni tip koronavirüsten hayatını kaybeden Türk vatandaşlarının saysının 124'e ulaştığını bildirdi.
Tansu Çiller 'Biz Bize Yeteriz Türkiyem' kampanyasına 100 bin lira bağışta bulundu
Gündem

Tansu Çiller 'Biz Bize Yeteriz Türkiyem' kampanyasına 100 bin lira bağışta bulundu

Eski Başbakanlardan Prof. Dr Tansu Çiller'in, "Biz Bize Yeteriz Türkiyem" kampanyasına 100 bin lira bağışta bulunduğu öğrenildi. Ayrıca Çiller, korona virüsüne karşı yürütülen mücadelenin öncülerinden Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu’nun vefatı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.