DünyaAmaç Esed lehine sonuç çıkarmak

Amaç Esed lehine sonuç çıkarmak

Suriye’de siyasi çözüm için başlatılan Cenevre görüşmelerine katılan Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa, masayı Rusya ve Esed’in dağıttığını söyledi. Mustafa, "Cenevre görüşmelerinde bir sonuç çıkarsa Esed lehine olacaktır. Ulaşılması istenen sonuç budur" dedi.

Yasemin AsanYeni Şafak
BM Güvenlik Konseyi, Cenevre'deki Suriye görüşmelerini 25 Şubat'a kadar askıya alırken, Rusya şimdi de Türkiye'yi Suudi Arabistan ile birlikte muhalifleri görüşmelerden çekmekle suçladı. Suriyeli meşru muhalefetin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi'nin Türkmen üyesi olarak Cenevre'deki görüşmelere katılan Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Mustafa, Cenevre'de yaşananları Yeni Şafak'a anlattı.

CENEVRE'DE İYİ NİYETE RASTLAMADIK
Cenevre görüşmelerinde herhangi bir iyi niyet göstergesine rastlamadıklarını vurgulayan Mustafa, "Rejimin barış yönünde herhangi bir adımı yok. Müzakareden önce hayata geçirilmesi gereken kararlar vardı. Ablukaların kalkması, sivillere yönelik bombardımanın durdurulması ve tutukluların serbest bırakılması gerekiyordu. Ancak Cenevre sürerken tam tersi uygulamalar ortaya çıktı. BM ve uluslararası toplum bu kararları uygulatamadı. Katliamlara seyirci kalındı ve bu duruma gelindi" dedi.

BOMBALAMA SÜRDÜKÇE GÖRÜŞME OLMAZ
Gelinen noktada artık Esed'in olmadığını belirten Mustafa "Rusya ve İran Suriye'yi yakmaya başladı. Bu şartlarda neyin müzakeresini yapacaksınız” diye konuştu. Rusya ve İran'ın bombardımana devam etmesinin Cenevre'deki siyasi çözümün önemsenmediğinin göstergesi olduğunu vurgulayan Mustafa, "Rusya, Suriye halkını bombalamaya devam ettiği sürece Cenevre görüşmeleri ertelenecek. Siyasi müzakerede iyi niyet göstergesi olmazsa bir çözüm ortaya çıkmaz. Tabii 25 Şubat'ta muhaliflerin Cenevre'ye gidip gitmeyeceğinin kararı Riyad toplantılarında verilecek. Bu aşamada, 11 Şubat'ta Suriye'nin Dostları grubu toplantısı ve burada Kerry ile Lavrov'un yapacağı görüşme de önemli" dedi.

ESED'E MEŞRUİYET KAZANDIRMA ÇABASI
Mustafa, Esed'e tekrar meşruiyet kazandırılmanın hedeflendiğini belirterek "Esed ve PYD, Cerablus'a uzansın isteniyor. Bugün Rusya ve Amerika terör örgütü PYD'yi destekliyor. PYD ve Esed rejimi zaten işbirliği içinde, durmadan Afrin'den muhalefeti sıkıştırıyorlar. Bir taraftan rejim, bir taraftan IŞİD, bir taraftan Rusya, bir taraftan PYD, Türkiye'nin tamamen güney sınırına yerleşmek istiyorlar" şeklinde konuştu. Amerika'nın bölgedeki görevini tamamen Rusya'ya teslim ettiğini söyleyen Mustafa, "Bu savaşın bedelini Suriye halkı çok ağır ödüyor. Bugün şunu çok açık söyleyebiliriz ki, Cenevre görüşmelerinde bir sonuç çıkarsa Esed lehine olacaktır. Ulaşılması istenen sonuç budur" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye müzakerelerin devamını telkin etti
Cenevre görüşmelerinde Türkiye'nin masayı dağıttığı iddialarının ortaya atıldığını hatırlatan Abdurrahman Mustafa "Bu söylemler kesinlikle doğru değil. Cenevre'de Türkiye'den temsilciler vardı ve muhaliflere sürekli olarak müzakerelerin devam etmesi telkininde bulundular" diye konuştu. Suriye'de çözüme taraf olmayanların muhalefetin masadan çekilmesini istediklerini vurgulayan Mustafa "Cenevre'de 'muhalefet çözüm istemiyor' diye iddialar ortaya atıldı. Muhalifler ne yapabilirdi ki? BM'nin verdiği sözler tutulmadı. Muhalefet masayı dağıtmamıştır. Gerçek şudur ki, Cenevre'de müzakere aşamasına gelinmemiştir. Müzakare süreci dediğiniz, tam yetkili geçiş hükümetidir" değerlendirmesinde bulundu.
ÖNERİLEN VİDEOLAR
Altınordulu futbolcudan fair-play örneği
'İyi birey, iyi futbolcu, iyi vatandaş' sloganıyla örnek futbolcu yetiştiren Altınordu'da, fair-play örneği sergilendi... Bu ve daha fazlası için Bunu Gördünüz Mü?


Metrobüste kuyruk çilesine son
Türk mühendislerden devrim gibi uygulama: Elektronik Biletleme Sistemi ulaşımda çığır açacak.


ÖSO'nun Kürt savaşçılarından Afrin'e mesaj var
TSK'nin Zeytin Dalı Harekatı'na destek veren ÖSO'nun Kürt savaşçıları Azez'deki cephe hatlarından Afrin halkına mesaj gönderdi.
Almanya'da PKK yandaşları Türk yolculardan dayak yedi!
Almanya'da Hannover Havaalanı'nda terör yandaşı yaklaşık 200 kişilik grup ellerindeki örgüt sembolleriyle kargaşa çıkardı.
Check-in yapmak isteyen Türk vatandaşları ile terör yandaşları arasında büyük bir kavga çıktı. Olay yerine 20 ambulans gönderildi.
Dünyadan Mehmetçiğimize ‘sefer ve zafer’ duası
Türkiye'nin güney sınırını korumak için başlattığı 'Zeytin Dalı Harekâtı'nda başarılı olması için dünyanın dört bir yanında dua ediliyor. Afrika'dan Balkanlara eller, Türk askerinin zaferi için semaya yükseliyor...

ÖSO'dan Kürt halkına emanname: Güvende olacaksınız!
Afrin'i terör örgütü PYD/PKK'dan arındırmak için başlatılan 'Zeytin Dalı Harekatı' kapsamında TSK'ya destek veren ÖSO, aldığı köylerde Kürt halkına 'güvendesiniz' mesajı verdi. ÖSO komutanı, halka seslendi, "Bir şeye ihtiyacınız olursa bana gelin, kimse size zarar vermeyecek" dedi.
Filistinli küçük Ziyad'dan liderlere 'Erdoğan' çağrısı
3 yaşındaki Filistinli YouTuber Ziyad, dünya liderlerine seslendi: “Kudüs'ü satmayan, Filistin'in yanında duran tek lider, Recep Tayyip Erdoğan. Devlet yöneticiliğini ondan öğrenin"
Afrikalı miniklerin 'Zeytin Dalı' duası
Afrikalı çocuklar ellerindeki Türk bayrağıyla Zeytin Dalı Operasyonu için Türkiye'ye dua etti.
Tanklarımız sloganlar eşliğinde Afrin'e ilerliyor
Zeytin Dalı Harekatı'nın ikinci gününde Türk tankları, sınırın sıfır noktasına sevk edildi. Hatay sınırında vatandaşların sevgi gösterileri ile karşılanan Mehmetçikler tezahüratlar eşliğinde sınıra hareket etti. Mehmetçik de kendilerine sevgi gösterisinde bulunan halkı selamladı.
Mete Yarar ile Afrin Operasyonunun şifreleri
Güvenlik politikaları uzmanı Mete Yarar'ın anlatımıyla bütün cepheleriyle Afrin operasyonunun şifreleri...
Bu kez Erdoğan salonu alkışladı
Kütahya'da partisinin il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salondaki vatandaşları alkışladı.
Metalleri oyun hamuru gibi büküyor
Mobibieger isimli bu hidrolik makine metallere adeta oyun hamuru gibi şekil veriyor.
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.