DünyaArap liderlerin gündemi İran

​Arap Birliği Zirvesi'ndeki Arap liderlerin gündemi İran

Arap liderlerin gündemi İran

Suudi Arabistan’ın ev sahipliği yaptığı 29. Arap Birliği Zirvesi, Zahran kentinde dün yapıldı. 22 ülkeli Birlik’ten 17 ülke kral ve devlet başkanı seviyesinde zirveye katılım gösterdi.

Yeni Şafak
Katar, zirveye düşük düzeyde temsilci gönderdi
Katar, zirveye düşük düzeyde temsilci gönderdi

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, zirveye katılmadı. Katar’ı ev sahibi Suudi Arabistan yerine, Arap Birliği’nin Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt davet etmişti. Zirveden iki gün önce toplanan ve Katar’a abluka uygulayan dört ülke, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Mısır ve Bahreyn, Doha’ya yönelik yaptırımların devamı konusunda karar almıştı.

‘KUDÜS ZİRVESİ’

Zirve gündeminde, İran başta olmak üzere, Yemen, Suriye ve Filistin meseleleri yer aldı. Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz açılış konuşmasında “İran’ın bölgede tehlikeli bir siyaset izlediğini” savunarak, Tahran’a karşı “güçlü bir uluslararası tepki” koyulması çağrısı yaptı. Kral Selman, Filistin meselesinde de, başkenti Doğu Kudüs olan, bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasından yana olan politikalarında bir değişiklik olmadığını belirterek, zirve için “Kudüs Zirvesi” tanımlaması yaptı. Suudi Arabistan, ABD Başkanı Donald Trump’ın “Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma” kararına cılız tepki vermekle eleştirilmiş ve büyük tepki çekmişti.

  • PUTİN: BİRLİKTE ÇALIŞALIM
  • Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de zirveye bir mesaj göndererek, bölgede birlikte çalışma çağrısında bulundu. Putin, Rusya’nın Suriye ve Irak’taki durumun çözümünde Arap Birliği ile işbirliği geliştirmeye hazır olduğunu söyledi. Ortadoğu’da normalleşmenin Filistin sorununun çözümüyle gerçekleşeceğini söyleyen Putin, Filistin sorununun müzakereler çerçevesinde Arap Birliği girişimleriyle çözülmesi gerektiğini belirtti.

Somali’den
BAE’ye taviz yok
DÜNYA
Somali’den BAE’ye taviz yok

Ortadoğu’ya çöktüler!
DÜNYA
Ortadoğu’ya çöktüler!

Riyad'da silah sesleri
Dünya

Riyad'da silah sesleri

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da bulunan Kraliyet Sarayı'nın yakınlarından silah sesleri yükseldi. Riyad polisi ise El-Huzami Mahallesi'nde izinsiz uçtuğu tespit edilen küçük 'drone'a müdahale edildiğini duyurdu.
Yayıncı kuruluşa göre ofsayt yok
Spor

Yayıncı kuruluşa göre ofsayt yok

Alanyaspor-Galatasaray maçında ev sahibi ekibin oyuncusu Douglas'ın Muslera ile karşı karşıya kaldığı pozisyonda kalkan ofsayt bayrağı tartışma çıkardı. Yayıncı kuruluşun ofsayt çizgisine göre pozisyonda kalkan bayrağın hatalı olduğu görüldü.
Damat 'hayır demek ne mümkün' dedi nikah iptal oldu
Gündem

Damat 'hayır demek ne mümkün' dedi nikah iptal oldu

Manisa'da nikah memurunun sorusuna damat 'Hayır demek ne mümkün' cevabını vermesi üzerine nikah memuru nikahı iptal etti. Gelin ve damadın nikah memurunu ikna çabaları yetersiz kalınca gerginlik çıktı. Olay yerine polis ekipleri gelerek müdahalede bulundu.
FETÖ'cü Enes Kanter'den provokatif paylaşım
Spor

FETÖ'cü Enes Kanter'den provokatif paylaşım

FETÖ'cü Enes Kanter, Amerika'daki bir havalimanından çekildiği tahmin edilen fotoğrafı sosyal medya hesabından paylaştı. FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in manevi oğlu Kanter paylaşımında, "Hazır mısınız Türkiye?" ifadesini kullandı. Hakkında 'Silahlı terör örgütüne üye olmak' suçlaması bulunan Kanter'in bu paylaşımı provokatif bir paylaşım olarak değerlendirildi.
AB'den İsrail'e tepki: Ölümcül güç kullanmayın
Dünya

AB'den İsrail'e tepki: Ölümcül güç kullanmayın

Brüksel, işgalci İsrail askerlerine silahsız göstericilere karşı ölümcül güç kullanmaması çağrısında bulundu. AB Dışilişkiler Servisi sözcülüğünden yapılan açıklamada, 15 yaşındaki Filistinli bir çocuğun İsrail askerleri tarafından vurulmasından dolayı üzüntü duyulduğu belirtildi.