Dünya Avustralyada Kuzey Kore ajanına gözaltı

Avustralya'da Kuzey Kore ajanına gözaltı

Avustralya'da Kuzey Kore lehine ekonomik casusluk yapmakla suçlanan Chan Han Choi isimli bir kişi, gözaltına alındı. Yaklaşık 30 yıldır Avustralya'da yaşadığı belirtilen Chan'ın, BM ve Avustralya'nın Kuzey Kore’ye uyguladığı yaptırımları delmeye çalıştığı belirtildi.

Haber Merkezi AA
Diğer
Diğer

Avustralya Federal Polisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Sydney’in Eastwood semtinde yaşayan 69 yaşındaki Chan Han Choi, Kuzey Kore’ye ait füze ve füze bileşenleri ile kömürü Endonezya ile Vietnam’daki kuruluşlara satmaya çalışmakla suçlanıyor.

Yaklaşık 30 yıldır Avustralya'da yaşadığı belirtilen Chan'ın, Birleşmiş Milletler ve Avustralya'nın Kuzey Kore’ye uyguladığı yaptırımları delmeye çalıştığı belirtildi.

"Sadık bir ajan"

Avustralya Federal Polisi Genel Sekreter Yardımcısı Neil Gaughan, yaklaşık bir yıldır izlenen Chan'ın Kuzey Kore’nin "sadık bir ajanı" olduğunu ifade etti.

BM ve Avustralya’nın Kuzey Kore’ye uyguladığı ekonomik yaptırımları delmeye çalışarak ekonomik casusluk yapmakla suçlanan Chan'ın mahkemede suçlu bulunması durumunda mevcut yasalara göre en fazla 10 yıla kadar hapis cezası alması bekleniyor.

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.