|

BMGK'de Salisbury tartışması

Çifte ajan Skripal meselesiyle ilgili konuşan ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Haley Rusya'ya karşı, "Utanma duygusu olmayanların utanç verici davranışlarını yüzüne vurmayacağım" ifadelerini kullandı. İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Pierce ise, Rusya'nın zehirlenme olayının arkasında İngiltere'nin olduğu iddiaları üzerine, "Böyle bir şey Rusya'da olabilir, Birleşik Krallık'ta olmaz, olmayacak da" şeklinde konuştu. Bunun üzerine Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Nebenzia da, "Salisbury ve Duma, Rusya'ya karşı provokasyondur" iddiasını öne sürdü.

Yeni Şafak
08:39 - 19/04/2018 Perşembe
Güncelleme: 08:55 - 19/04/2018 Perşembe
AA
Arşiv
Arşiv

ABD'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley, İngiltere'nin Salisbury kentindeki eski Rus ajanı Sergey Skripal ve kızı Yulia'nın "sinir gazı ile zehirlenmesi" ve Suriye'de kimyasal silah kullanımına ilişkin, "Utanma duygusu olmayanların utanç verici davranışlarını yüzüne vurmayacağım." dedi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), İngiltere'nin talebi doğrultusunda, Salisbury kentinde eski Rus ajanı Sergey Skripal ve kızı Yulia'nın zehirlenmesine ilişkin son gelişmeleri görüşmek üzere toplandı.

Konseyde konuşan Haley, Salisbury'deki zehirlenme olayının ardında Rusya'nın olduğunu savundu. Haley şunları dile getirdi:

Kimyasal silahların terör silahları olduğunu ve uygar bir dünyada yerinin bulunmadığını ifade eden Haley, "Utanma duygusu olmayanların utanç verici davranışlarını yüzüne vurmayacağım." ifadesini kullandı.

İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Karen Pierce ise konseydeki oturum öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, ülkesinin yardım istediği Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütünün (KSYÖ) de Rus ajanı Sergey Skripal ve kızı Yulia'nın zehirlenmesinde sinir gazı kullanıldığını doğruladığını söyledi.

"Böyle bir şey Rusya'da olabilir, Birleşik Krallık'ta olmaz"

Rusya'nın sadece kendi yürüttüğü bir soruşmanın sonuçlarına inanmak istediğini anlatan Pierce, Rusya'nın zehirlenme olayının arkasında İngiltere'nin olduğu iddialarına ilişkin, "Böyle bir şey Rusya'da olabilir, Birleşik Krallık'ta olmaz, olmayacak da." yorumunu yaptı.

Pierce, kimyasal saldırlar ister Salisbury ister Duma'da olsun, Rus yetkililerin "umursamaz ve yasa dışı davranışlarını kınadıklarını" dile getirdi.

Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia da Salisbury'deki zehirlenme olayında ülkesine İngiltere ve ABD'nin yönelttiği suçlamaları reddederek, hem Salisbury hem de Suriye'de Doğu Guta'nın Duma ilçesindeki kimyasal silah kullanımın "Rusya'ya karşı provokasyon" olduğunu öne sürdü.

#ABD
#BMGK
#İngiltere
#Rusya
6 yıl önce