|

Filistin polisine Türkiye’de eğitim

İsrail’in Filistin’de yürüttüğü katliam devam ederken, TBMM’den anlamlı bir karar geldi. Filistin ile imzalanan kolluk eğitim anlaşması Maclis gündemine alındı. Anlaşmaya göre Filistin polisinin eğitimi Türkiye’de yapılacak.

Uğur Duyan
04:00 - 25/10/2023 Çarşamba
Güncelleme: 01:57 - 25/10/2023 Çarşamba
Yeni Şafak
Arşiv.
Arşiv.

TBMM, işgalci İsrail’in Filistin’e yönelik yürüttüğü etnik temizliğe karşı Türkiye’nin tavrını ortaya koymak için Filistin ile imzalanan kolluk eğitim anlaşmasını gündemine aldı. Filistin, güvenlik güçlerine Türkiye’de eğitim verilecek. Geçen yıl Ramallah’ta imzalanan anlaşma, iki ülkenin güvenlik teşkilatlarının eğitim iş birliği faaliyetlerinin planlanması, koordinasyonu ve icrasına ilişkin hususları düzenleniyor. İş birliğine ilişkin anlaşma Meclis Dışişleri Komisyonu’ndan geçti.

GAZZE DE DAHİL

Sözleşmenin bu hafta Genel Kurul gündemine gelmesi ve yasalaşması bekleniyor. Düzenleme ile İsrail’in hava saldırısı altındaki Gazze Şeridi dahil Filistin Yönetimi’ndeki bölgelerde hizmet veren kolluk kuvvetlerinin Türkiye’de eğitilmesinin önü açılacak.

TBMM heyeti Filistin’e gidecek

TBMM heyeti, Gazze’yi ziyaret için çalışma başlattı. TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Derya Yanık, yaşanan insan hakları ihlallerini yerinde incelemek üzere Filistin’in Gazze bölgesini ziyaret için çalışma başlattıklarını açıkladı. Yanık, “Başta BM olmak üzere dünya kamuoyunu, küresel sivil toplum kuruluşlarını, insan hakları değerlerine sahip oldukları iddiasını taşıyan tüm ülkeleri, hülasa bu alanda sözü ve etkisi olan her kurum ve kişiyi bir an önce İsrail vahşetini durdurmak için aksiyon almaya davet ediyoruz” dedi.#TBMM
#Filistin
#Gazze
9 ay önce