DünyaFıratta aşiret oyunu

Fırat’ta aşiret oyunu

ABD işgale direnecek kesimleri pasifize etmek için Irak'ta kurduğu Sahve Hareketi'ne benzer bir yapıyı Suriye'de oluşturmaya çalışıyor. Azezli kaçakçı Zekeriyya Iyd'in organizesinde aşiretlere Türkiye karşıtlığı pompalanıyor.

Haber MerkeziYeni Şafak
ABD güdümlü Suriye Aşiretler Topluluğu isimli yapının yöneticisi durumundaki Zekeriya Iyd
ABD güdümlü Suriye Aşiretler Topluluğu isimli yapının yöneticisi durumundaki Zekeriya Iyd

Türk Silahlı Kuvvetleri ile birlikte ÖSO’nun PKK ve DEAŞ’tan temizleyerek ‘güvenli bölgeye’ dönüştürdüğü Halep’in kuzeyinde ABD, şimdi de aşiretleri kışkırtıyor. CIA ve Pentagon yetkilileri, Türkiye’ye karşı kışkırttığı grupları ‘Suriye Aşiretler Topluluğu’ (SAT) çatısı altında birleştiriyor. Başkanlığını Zekeriyya Iyd isimli Azezli bir kaçakçının yaptığı Topluluk, ABD’nin 2003 Irak işgali sonrası Abdusettar Ebu Rişi isimli şahsa kurdurduğu direniş karşıtı ‘Sahve Hareketi’nin Suriye versiyonu olarak nitelendiriliyor.

ABD güdümlü SAT toplantılarına katılan isimler Yeni Şafak’a konuştu. Azez ve Savran bölgelerinde birden fazla toplantıya katıldığını söyleyen Fadıl Salih, Zekeriya Iyd tarafından kurulan birliği ‘karanlık bir oluşum’ olarak nitelendirdi. Salih, şahit olduğu manzarayı şu şekilde anlattı:

  • ARAPLARI TÜRKİYE’YE KARŞI KIŞKIRTMAK İSTİYORLAR
  • “Toplantılarda Türkiye düşmanlığı yapılıyor. Bununla birlikte bu oluşum Suriye için de tehlikeli faaliyetler yürütüyorlar. Türkiye’nin aleyhine hiçbir oluşum ve çalışmanın parçası olmadığımız için bu yapıdan uzaklaştık. Bizi bu 7 yıllık dönemde karşılıksız destekleyen Türk devleti ve Türk halkına ihanet etmeyeceğiz. Diğer aşiret mensuplarına da aynı düşünceleri ifade ettik. Ben ve bazı arkadaşlar birçok toplantıya iştirak ettik. Her toplantıda büyük ziyafetler çekilip katılanlara bazı vaadlerde bulunulduğuna şahit olduk. Suriye içerisinde olduğu gibi İstanbul’da da aynı kapsamda bir toplantı düzenlendi. Oluşumun para kaynağı belirsiz ve sınırsız harcama yapılıyor. Bunlar ciddi soru işaretleri olarak görülmeli. Bizim de katıldığımız toplantılarda şüpheli şahıslar vardı. Topluluk içerisinde yabancı ajanlar var ve Fırat Kalkanı aleyhine Arapları kışkırtmak istiyorlar. Bu şaibeli oluşumdan uzak durmaları konusunda herkesi uyardık ve uyarmaya devam ediyoruz.”

BU PLANA ALET OLMADIK

Azez kökenli Zekeriya Iyd tarafından yönetilen karanlık organizasyona Türkmenler de dahil edilmek isteniyor. Suriye Türkmenlerinden Halit Hacı, 35 Türkmen aşiretinin ABD güdümlü ‘Suriye Aşiretler Topluluğu’na dahil edilmeye çalışıldığını ancak kendilerinin tehlikeyi görerek bu oyuna alet olmadıklarını anlattı. Halit Hacı, “Hiçbir Türkmen bu oluşum içerisinde yer almadı. Biz sadece Suriye Yüksek Aşiretler Konseyi çatısı altında Türk ordusu ve ÖSO’nun kazanımlarını koruma amaçlı olarak halkı bilinçlendirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Her taşın altında

ABD güdümlü Suriye Aşiretler Topluluğu isimli yapının yöneticisi durumundaki Zekeriya Iyd, Aceyl aşiretine mensup Azezli bir sınır kaçakçısı. Halen Suriye Baas Partisi Başkanlığı görevini sürdüren Hilal Hilal, Türkiye karşıtı oluşumun liderliğini yapan Zekeriya Iyd’in amcasının oğlu. Diğer yandan Esed’in katliam timi olarak bilinen milis ordusu ‘Şebbiha’ların reisliğini yapan Faris Hasan Cüneydan da Iyd’ın yakın akrabası. PKK ile sıkı ilişkileri olan Zekeriya Iyd, ABD İncirlik Üssü’nün de düzenli ziyaretçileri arasında. Muhalif bölgelerden topladığı silahları Afrin’de PKK’ya satan çetenin de başı olan Iyd, Kilis’te ikamet ediyor ve Azez bölgesinde kendisine bağlı 40 kişilik bir silahlı grubu yönetiyor. Iyd, bölgedeki uyuşturucu trafiğinin de merkez isimlerinden.

Fadıl Salih

‘BİZE KİMSE DOKUNAMAZ’

Bölgede yaptığı toplantılarda “Bize kimse dokunamaz, arkamızda büyük güçler var” diyen Zekeriya Iyd, milyon dolarlara hükmediyor. Toplantılarda her aşiret temsilcisine 3 sayfalık anket formu veren Iyd, Fırat Kalkanı’nda yaşayan tüm Arapların detaylı bilgisini toplayarak bunları CIA’ya aktarıyor. Suriye Aşiretler Topluluğu’nun tüm bölgede yapılanması sonrası atacağı adım ise ABD tarafından sağlanacak silahlarla ‘Aşiretler Ordusu’ adı altında silahlı bir birlik kurmak olacak.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
PKK silahlarını neden bırakıp kaçtı?
Çiftlikbank'ın Bitcoin uyanıklığı
PKK'nın Afrin'deki milyon dolarlık devasa deposu ele geçirildi
İşgalci ABD ile Türkiye arasındaki büyük fark
Afrin'den Çanakkale'ye zafer hediyesi
Ay yıllarca onun adıyla anıldı: Battani
İsrail buldozerlerinin önünde duran kadın: Rachel Corrie
Rus başrahip: Yakında tüm dünya İslam’ın olacak
TRT Kürtçe'nin radyo yayınından Afrin halkına çağrı yapıldı
Arakanlılar, Myanmar baskısına rağmen İslam’ı yaşıyor
Taksi şoförlüğünden defansın göbeğine: Pepe
Esed rejiminin yıktığı camide ezanları susturmuyor
Ünlü müzisyen Roger Waters'tan İsrail'e sert sözler
Güzel yürekli kasapla sokak köpeğinin dostluğu
Döneminin en büyük beyni, botaniğin babası: Dinaveri
Bunu Gördünüz Mü? - Ramos ve Marcelo'nun güldüremediği çocuk
Bosna'dan Afrika'ya İngiltere'den Mısır'a... Vicdan Konvoyu yollarda
Allah’ın kelamı için engel tanımıyorlar
Deneysel tıbbın babası: İbn Zühr
Bir babanın en ağır yükü: Şehit oğlunu omzunda taşıdı
Çiftlik Bank'ın dolandırıcısının iadesi için harekete geçildi
Ekonomi

Çiftlik Bank'ın dolandırıcısının iadesi için harekete geçildi

Çiftlik Bank vurgunuyla 77 bin kişiyi dolandırıp Uruguay'a kaçan Mehmet Aydın'ın iadesi için Türkiye harekete geçti. Dışişleri Bakanlığı iade dosyasını Arjantin'e gönderdi. Konuyla ilgili açıklama yapan Adalet Bakanı Gül, "Çiftlik Bank olayında iade ve kırmızı bülten süreçleri başlatılmıştır, konu savcılığımız ve bakanlığımızca takip edilmektedir" dedi.
Yunan gazetesinin TSK ile ilgili yalan haberine tekzip
Gündem

Yunan gazetesinin TSK ile ilgili yalan haberine tekzip

Yunanistan'ın Kathimerini gazetesinin TSK ile ilgili yaptığı yalan haberini tekzip etmek zorunda kaldı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Yunan gazetenin yalan haberini NATO'ya bildirmesinin ardından gönderilen uyarı ile haber tekzip ederek düzeltti.
Bayram Tutumlu: Barcelona'nın birinci tercihi Arda oldu
Spor

Bayram Tutumlu: Barcelona'nın birinci tercihi Arda oldu

Eski FIFA Menajeri Bayram Tutumlu, Başakşehir'de kiralık olarak oynayan Arda Turan hakkında flaş açıklamalar yaptı. Tutumlu, Arda'nın Luis Enrique tarafından istendiğini bu yüzden İlkay Gündoğan transferinin gerçekleşmediğini ifade etti.
Facebook’u sil kampanyası büyüyor
Teknoloji

Facebook’u sil kampanyası büyüyor

50 milyon kullanıcının hesap bilgilerini usulsüz şekilde sattığı ortaya çıkan sosyal medya devi Facebook’u protesto eden kullanıcılar “Facebook’u sil” kampanyası başlattı.
Neden bırakıp kaçtılar?
Gündem

Neden bırakıp kaçtılar?

Zeytin Dalı Harekatı kapsamından geçtiğimiz gün Afrin’in terörist gruplardan arındırılmasının ardından ilçe merkezinde güvenlik güçlerinin geniş çaplı arama-tarama faaliyetleri devam ediyor. İlçe merkezine ilerleyişte çok sayıda tünel ve mühimmat ele geçiren TSK-ÖSO unsurları NATO standartlarında dev mühimmat depoları buldu. Uzmanlara göre, teröristlerin aralarında TOW füzelerinden SUV-23’lere, doçkalardan arazi mayınlarına kadar her türlü mühimmatı bırakıp kaçmalarında farklı dinamikler etkin.