DünyaFıratta aşiret oyunu

Fırat’ta aşiret oyunu

ABD işgale direnecek kesimleri pasifize etmek için Irak'ta kurduğu Sahve Hareketi'ne benzer bir yapıyı Suriye'de oluşturmaya çalışıyor. Azezli kaçakçı Zekeriyya Iyd'in organizesinde aşiretlere Türkiye karşıtlığı pompalanıyor.

Haber MerkeziYeni Şafak
ABD güdümlü Suriye Aşiretler Topluluğu isimli yapının yöneticisi durumundaki Zekeriya Iyd
ABD güdümlü Suriye Aşiretler Topluluğu isimli yapının yöneticisi durumundaki Zekeriya Iyd

Türk Silahlı Kuvvetleri ile birlikte ÖSO’nun PKK ve DEAŞ’tan temizleyerek ‘güvenli bölgeye’ dönüştürdüğü Halep’in kuzeyinde ABD, şimdi de aşiretleri kışkırtıyor. CIA ve Pentagon yetkilileri, Türkiye’ye karşı kışkırttığı grupları ‘Suriye Aşiretler Topluluğu’ (SAT) çatısı altında birleştiriyor. Başkanlığını Zekeriyya Iyd isimli Azezli bir kaçakçının yaptığı Topluluk, ABD’nin 2003 Irak işgali sonrası Abdusettar Ebu Rişi isimli şahsa kurdurduğu direniş karşıtı ‘Sahve Hareketi’nin Suriye versiyonu olarak nitelendiriliyor.

ABD güdümlü SAT toplantılarına katılan isimler Yeni Şafak’a konuştu. Azez ve Savran bölgelerinde birden fazla toplantıya katıldığını söyleyen Fadıl Salih, Zekeriya Iyd tarafından kurulan birliği ‘karanlık bir oluşum’ olarak nitelendirdi. Salih, şahit olduğu manzarayı şu şekilde anlattı:

  • ARAPLARI TÜRKİYE’YE KARŞI KIŞKIRTMAK İSTİYORLAR
  • “Toplantılarda Türkiye düşmanlığı yapılıyor. Bununla birlikte bu oluşum Suriye için de tehlikeli faaliyetler yürütüyorlar. Türkiye’nin aleyhine hiçbir oluşum ve çalışmanın parçası olmadığımız için bu yapıdan uzaklaştık. Bizi bu 7 yıllık dönemde karşılıksız destekleyen Türk devleti ve Türk halkına ihanet etmeyeceğiz. Diğer aşiret mensuplarına da aynı düşünceleri ifade ettik. Ben ve bazı arkadaşlar birçok toplantıya iştirak ettik. Her toplantıda büyük ziyafetler çekilip katılanlara bazı vaadlerde bulunulduğuna şahit olduk. Suriye içerisinde olduğu gibi İstanbul’da da aynı kapsamda bir toplantı düzenlendi. Oluşumun para kaynağı belirsiz ve sınırsız harcama yapılıyor. Bunlar ciddi soru işaretleri olarak görülmeli. Bizim de katıldığımız toplantılarda şüpheli şahıslar vardı. Topluluk içerisinde yabancı ajanlar var ve Fırat Kalkanı aleyhine Arapları kışkırtmak istiyorlar. Bu şaibeli oluşumdan uzak durmaları konusunda herkesi uyardık ve uyarmaya devam ediyoruz.”

BU PLANA ALET OLMADIK

Azez kökenli Zekeriya Iyd tarafından yönetilen karanlık organizasyona Türkmenler de dahil edilmek isteniyor. Suriye Türkmenlerinden Halit Hacı, 35 Türkmen aşiretinin ABD güdümlü ‘Suriye Aşiretler Topluluğu’na dahil edilmeye çalışıldığını ancak kendilerinin tehlikeyi görerek bu oyuna alet olmadıklarını anlattı. Halit Hacı, “Hiçbir Türkmen bu oluşum içerisinde yer almadı. Biz sadece Suriye Yüksek Aşiretler Konseyi çatısı altında Türk ordusu ve ÖSO’nun kazanımlarını koruma amaçlı olarak halkı bilinçlendirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Her taşın altında

ABD güdümlü Suriye Aşiretler Topluluğu isimli yapının yöneticisi durumundaki Zekeriya Iyd, Aceyl aşiretine mensup Azezli bir sınır kaçakçısı. Halen Suriye Baas Partisi Başkanlığı görevini sürdüren Hilal Hilal, Türkiye karşıtı oluşumun liderliğini yapan Zekeriya Iyd’in amcasının oğlu. Diğer yandan Esed’in katliam timi olarak bilinen milis ordusu ‘Şebbiha’ların reisliğini yapan Faris Hasan Cüneydan da Iyd’ın yakın akrabası. PKK ile sıkı ilişkileri olan Zekeriya Iyd, ABD İncirlik Üssü’nün de düzenli ziyaretçileri arasında. Muhalif bölgelerden topladığı silahları Afrin’de PKK’ya satan çetenin de başı olan Iyd, Kilis’te ikamet ediyor ve Azez bölgesinde kendisine bağlı 40 kişilik bir silahlı grubu yönetiyor. Iyd, bölgedeki uyuşturucu trafiğinin de merkez isimlerinden.

Fadıl Salih

‘BİZE KİMSE DOKUNAMAZ’

Bölgede yaptığı toplantılarda “Bize kimse dokunamaz, arkamızda büyük güçler var” diyen Zekeriya Iyd, milyon dolarlara hükmediyor. Toplantılarda her aşiret temsilcisine 3 sayfalık anket formu veren Iyd, Fırat Kalkanı’nda yaşayan tüm Arapların detaylı bilgisini toplayarak bunları CIA’ya aktarıyor. Suriye Aşiretler Topluluğu’nun tüm bölgede yapılanması sonrası atacağı adım ise ABD tarafından sağlanacak silahlarla ‘Aşiretler Ordusu’ adı altında silahlı bir birlik kurmak olacak.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.
İsrail zulmünün kurbanı: 15 yaşındaki Muhammed
İsrail askerlerinin başından yaraladığı Filistinli Muhammed Tamimi, yaşadıklarını anlattı. 6 saat ameliyatta kalan Tamimi, 6 ay boyu okula gidemeyecek. Muhammed Tamimi, Filistin direnişinin sembollerinden Ahed'in kuzeni...


İzinsiz aldıkları ekmeklerin parasını bırakıp helallik istediler
Bilecik'te, bir bakkalın dolabından izinsiz ekmek alan öğrencilerin daha sonra para bırakıp yazdıkları notla helallik istemeleri, iş yeri sahibine duygulu anlar yaşattı.
Rüzgara karşı paslaşan çılgın genç
Kayserispor'un hocası Sumudica, rüzgarla paslaşan çılgın genç ve çok daha fazlası Tuğçe'nin sunumuyla Bunu Gördünüz Mü?'de...
Oğlunun katilini affeden anne herkesi ağlattı
Suliman Abdu'l Mutakallim isimli genç, sadece 60 dolar için öldürüldü. ABD'de yaşanan olay sonrası Suliman'ın annesi, katili affettiğini açıkladı. Yüreği yanan bir annenin duygulandıran konuşmasında söyledikleri, mahkemedekileri de ağlattı…
Venezuela zor durumda
Ekonomik krizden dolayı halkın temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandığı Venezuela'da yağma olayları başladı.
Dünyaca ünlü isimlerden İsrail'e boykot!
2004 yılında başlatılan İsrail'e karşı kültür boykotuna dünyaca ünlü birçok isim destek verdi. İsrail'in Filistin işgali ünlü sanatçılar tarafından bu hareketle boykot ediliyor.
Erdoğan’ın Türkiye tarifi: Türkiye demek…
Cumhurbaşkanı Erdoğan, grup toplantısında dinleyenleri coşkulandıran ve duygulandıran bir Türkiye tarifi yaptı. Erdoğan'ın konuşması alkışlarla karşılık buldu.


ABD’de imam camiye saldıran zanlıya verilen cezayı ödedi
ABD'nin Arkansas eyaletinde bir camiye zarar veren zanlı Abraham Davis'e faşist eylem sebebiyle 3 bin 200 dolar para cezası kesildi. Cami imamı, saldırgana kesilen cezayı kendisi ödedi. İmamın bu tavrı büyük takdir topladı.
Yoğurdun Steve Jobs'u
Çöpe attığı kağıtla kaderi değişti. 39 yaşındaki Türk girişimci Hamdi Ulukaya'nın inanılmaz başarı öyküsü...


Esnafa 10 maddelik müjde
Hükümet, esnafın haklarını gözetecek çok önemli çalışmalar başlattı.


Elazığlı ustadan 34 metrelik lahmacun
Elazığ'da bir lokantada lahmacun ustası olarak çalışan Engin Altunbaş, 2016 yılında 17 kişilik ekibiyle 23 metre uzunluğunda tek parçadan oluşan lahmacun yapmıştı. Son olarak 22 kişilik ekibiyle yeni bir deneme daha gerçekleştiren Altunbaş, yaptığı 34 metre uzunluğundaki lahmacunla kendi rekorunu kırdı. Altunbaş, hazırladıkları 34 metrelik lahmacunu Elazığ Gazi Huzurevi ve Rehabilitasyon Merkezi sakinlerine ikram edeceklerini sözlerine ekledi.