|

İlk yardım geldi

Avrupa Birliği'nin Suriyeli mülteciler için Türkiye’ye taahhüt ettiği 3 milyar avroluk yardımın ilk bölümü geldi. AB Komisyonu'nun insani yardımdan sorumlu üyesi Christos Stylianides iki proje için toplam 95 milyon avro destek sağlanacağını açıkladı.

Yeni Şafak ve
04:00 - 5/03/2016 Cumartesi
Güncelleme: 00:23 - 5/03/2016 Cumartesi
Yeni Şafak

AB Komisyonu'nun İnsani Yardım ve Krizlerden Sorumlu Üyesi Christos Stylianides düzenlediği basın toplantısında, Suriyeli mültecilere için Türkiye ile yürütülen işbirliği hakkında bilgi verdi. Mülteci krizinin çözümünde Türkiye ile işbirliğinin büyük önem taşıdığını kaydeden Stylianides, “Türkiye'deki Suriyeli mültecilere destek kapsamında, eğitim ve insani yardım alanlarında iki projeye desteğin başladığını duyurmaktan büyük memnuniyet duyuyorum” dedi. Christos Stylianides, "55 milyon avro eğitim için, 40 milyon avro da mültecilerin elektronik kart ile temel ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri proje için veriliyor. Bugün sağlanan destek toplamda 95 milyon avro" şeklinde konuştu.TÜRKİYE FEVKALADE BİR İŞ YAPIYOR


Stylianides, Türkiye'nin bugüne kadar Suriyeli sığınmacılara yaptığı yardımları överken, ocak ayı sonunda Gaziantep'e yaptığı ziyaret ile ilgili gözlemlerini de aktardı. Mülteci çocukların eğitimi için faaliyet gösteren bir merkeze gerçekleştirdiği ziyareti anlatan AB komiseri, “Fevkalade bir iş yapıyorlar. Biz de bunlara verdiğimiz desteği artırıyoruz” dedi.


#Avrupa Birliği
#Suriyeli mülteciler
#Christos Stylianides
8 yıl önce