Dünya Rusya İran üssünden Suriyeyi vurdu

Rusya İran üssünden Suriye'yi vurdu

Moskova ve Tahran arasında imzalanan anlaşma çerçevesinde Rusya, İran'ın Hamedan hava üssüne bombardıman uçaklarını konuşlandırdı. İran'ın Hamedan Hava Üssü'nden havalanan TU-22M3 ve SU-34 tipi Rus savaş uçaklarının Suriye'deki hedefleri vurduğunu açıkladı.

AA Diğer Reuters
Rusya, Suriye'deki muhalifleri vurmak için ilk kez İran'ın Hamedan Hava Üssü'ne stratejik bombardıman uçakları konuşlandırdı.

Rusya Savunma Bakanlığı, İran'ın Hamedan Hava Üssü'nden havalanan TU-22M3 ve SU-34 tipi Rus savaş uçaklarının Suriye'deki hedefleri vurduğunu açıkladı.

Açıklamada, uçakların görevlerini tamamladıktan sonra İran'daki üsse döndüğü kaydedildi.

Böylelikle Rusya, Suriye'deki operasyonlarında ilk defa İran'daki bir üssü kullanmış oldu. Rus uçakları daha önce Suriye'deki Himeymim üssünden ya da Rusya topraklarından havalanarak bombardıman yapıyordu.

İran: Tesislerimizi Rusya'ya açmaya hazırız

Daha önce basında yer alan haberlerde, Rusya'nın İran'daki Hamedan Hava Üssü'ne savaş uçaklarını konuşlandırdığı belirtilmişti. Rusya'nın İran üssünü kullanarak Suriye'deki hedeflere uçuş süresini yüzde 60 civarında azaltmayı hedeflediği ifade edilmişti.

İran Yüksek Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Sekreteri Ali Şamhani İRNA'ya verdiği röportajda, "İran Suriye'deki terörle mücadele için, tesisleri Rusya ile paylaşmaya hazırdır" dedi.

Suriye'de Rus helikopteri düşürüldü
FOTOĞRAF 7
Title
Suriye'de Rusya ve Esed rejiminin ablukası altında olan Halep kentinde bir Rus helikopteri düşürüldü. Ceyş-ül Fetih isimli muhalif grup Rus helikopterini vurarak düşürdüğünü açıkladı.
Title
Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, muhalif birlikler, Halep'in güney kesimlerindeki Tel Sultan köyü yakınlarda Rus ordusuna ait bir askeri helikopteri ısıya duyarlı füzeyle düşürdü.
Title
Kaynaklar, düşen helikopterdeki mürettebatın öldüğünü belirtirken, sayısına ilişkin detay vermedi. Suriye rejimi ve Rusya ise Halep'te düşen helikopterle ilgili henüz bir açıklama yapmadı.
Title
Muhaliflerin düşürdüğü helikopterin pilotunun kimliğinin fotoğrafından pilotun Rus olduğu kanıtlanmış oldu.
Title
Title
Title
Suriye'de Rus helikopteri düşürüldü
Suriye'nin Halep kentinde Ceyş-ül Fetih isimli muhalif grup Rus helikopterini ısıya duyarlı füzeyle düşürdü.


Suriye'nin Atme kasabasında patlama: 35 ölü

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.