Ekonomi 5 kilometre gidip topluyorlar Günde 300 kilo toplayıp 600 lira kazanan var

Muş'ta baharın müjdecisi "Çiriş" geçim kaynakları oldu

5 kilometre gidip topluyorlar: Günde 300 kilo toplayıp 600 lira kazanan var

Dağlık alanlarda yetişen ve baharın müjdecisi olarak bilinen "Çiriş" otu, Muş'ta vatandaşların geçim kaynağı oldu. Yelalan köyü muhtarı Suphi Yaşlı, "Köyümüzde başta kadınlar olmak üzere çok sayıda vatandaş 5 kilometre uzaklıktaki dağlarda bu otu topluyor" dedi. Köy halkından bir vatandaş da, "Günde 300 kilogram topladığım bitkiyi kilosunu 2 liradan satıyorum" dedi.

Haber Merkezi AA
'Çiriş' otunu köylüler 5 kilometre gidip topluyorlar.
'Çiriş' otunu köylüler 5 kilometre gidip topluyorlar.

Bahar mevsiminin kendini iyice hissettirmesiyle, dağlarda yetişen ve şifalı olarak bilinen bitkiler, yavaş yavaş tezgahlarda satılmaya başlandı.

Yelalan köyünde vatandaşlar, baharın müjdecisi olarak bilinen otlardan "Çiriş"i toplamak için yoğun mesai harcıyor.

Yüksek kesimlerde topladıkları otları atlarla ilçe merkezine getiren vatandaşlar, kilosunu 2 liradan satışa sunuyor.

Köy Muhtarı Suphi Yaşlı, ilkbaharla beraber köydeki vatandaşların "Çiriş" toplamaya başladığını söyledi.

  • Bazı yörelerde "Güllük" olarak isimlendirilen bitkinin iyi bir gelir kaynağı olduğunu anlatan Yaşlı, "Köyümüzde başta kadınlar olmak üzere çok sayıda vatandaş 5 kilometre uzaklıktaki dağlarda bu otu topluyor. Çiriş yemeklerde kullanılıyor. Bunu tüccarlara satarak para kazanıyoruz. Tüccarlar da İstanbul, İzmir ve Bursa gibi büyük şehirlerde piyasa sunuyor. Bu bitki köyümüze iyi bir gelir sağlıyor. Birçok genç kızımız bu otu satarak çeyizini hazırlıyor" dedi.

Günde 300 kilogram toplayıp kilosunu 2 liradan satıyorum

Yakup Yaşlı da her gün üç kez yüksek kesimlerden ot taşıdığını belirterek, "Köylüler her sabah erken saatlerde başlayarak akşam saatlerine kadar bitki topluyor. Günde 300 kilogram topladığım bitkiyi kilosunu 2 liradan satıyorum. Kurutup kışın da kullanabiliyoruz. Bizim için iyi bir gelir haline geldi" diye konuştu.

5 kilometre gidip topluyorlar: Günde 600 lira kazanan var
OYNAT 01:13
5 kilometre gidip topluyorlar: Günde 600 lira kazanan var
Dağlık alanlarda yetişen ve baharın müjdecisi olarak bilinen 'Çiriş' otu, Muş'ta vatandaşların geçim kaynağı oldu. Yelalan köyü muhtarı Suphi Yaşlı, 'Köyümüzde başta kadınlar olmak üzere çok sayıda vatandaş 5 kilometre uzaklıktaki dağlarda bu otu topluyor' dedi. Köy halkından bir vatandaş da, 'Günde 300 kilogram topladığım bitkiyi kilosunu 2 liradan satıyorum' dedi.


En güzel Berat Kandili mesajları
Gündem

En güzel Berat Kandili mesajları

En güzel Berat kandili mesajları. 19 Nisan Cuma gecesi Berat Kandili idrak edilecek. İslam alemi için büyük bir öneme sahip mübarek kandillerde Müslümanlar birbirlerine mesaj atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Biz de sizler için güncel, anlamlı, resimli, kısa, güzel Berat Kandil mesajlarını derledik. Siz de aile fertlerinize, akrabalarınıza, dostlarınıza, sevdiklerinize SMS, Facebook, Instagram ve WhatsApp üzerinden en güzel resimli Berat Kandili kutlama mesajlarını gönderebilirsiniz. İşte en güzel kandil mesajları...
Eski ÖSYM Başkanı Demir'in ifadesi ortaya çıktı
Gündem

Eski ÖSYM Başkanı Demir'in ifadesi ortaya çıktı

ÖSYM’ye yönelik FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alındıktan sonra ev hapsi şartıyla serbest bırakılan eski ÖSYM Başkanı Ali Demir’in ifadesi ortaya çıktı. FETÖ üyesi olmadığını belirten Demir, kendi döneminde soru sızdırıldığı iddiasını da reddederek, "Hiçbir sınavın sorusu sızdırılmamıştır. En üst düzeyde önlemleri bir başkan olarak aldım. Bu sınav sorularının sızdırıldığına dair de somut bir delil mevcut değildir" dedi.
İmamoğlu'nun antrikot tiyatrosu: Beylikdüzü'nden getirdiği çaycısını oynattı
Gündem

İmamoğlu'nun antrikot tiyatrosu: Beylikdüzü'nden getirdiği çaycısını oynattı

İBB'de dün göreve başlayan Ekrem İmamoğlu'nun, medyaya yansıyan 'antrikot' videosunun kurgu olduğu ortaya çıktı. İmamoğlu'nun yemek menüsünü sorduğu yerin yemekhane değil İBB Özel Kalem Müdürlüğü'ne ait çay ocağı olduğu öğrenildi. İBB eski Başkanı Uysal'ın ekibi videoya karşı "İBB Yemekhanesi’nde tüm personele aynı yemek çıkmaktadır. Bugüne kadar Başkan da bu yemekten yemiştir" açıklaması yaptı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.