Ekonomi 5 kilometre gidip topluyorlar Günde 300 kilo toplayıp 600 lira kazanan var

Muş'ta baharın müjdecisi "Çiriş" geçim kaynakları oldu

5 kilometre gidip topluyorlar: Günde 300 kilo toplayıp 600 lira kazanan var

Dağlık alanlarda yetişen ve baharın müjdecisi olarak bilinen "Çiriş" otu, Muş'ta vatandaşların geçim kaynağı oldu. Yelalan köyü muhtarı Suphi Yaşlı, "Köyümüzde başta kadınlar olmak üzere çok sayıda vatandaş 5 kilometre uzaklıktaki dağlarda bu otu topluyor" dedi. Köy halkından bir vatandaş da, "Günde 300 kilogram topladığım bitkiyi kilosunu 2 liradan satıyorum" dedi.

Haber Merkezi AA
'Çiriş' otunu köylüler 5 kilometre gidip topluyorlar.
'Çiriş' otunu köylüler 5 kilometre gidip topluyorlar.

Bahar mevsiminin kendini iyice hissettirmesiyle, dağlarda yetişen ve şifalı olarak bilinen bitkiler, yavaş yavaş tezgahlarda satılmaya başlandı.

Yelalan köyünde vatandaşlar, baharın müjdecisi olarak bilinen otlardan "Çiriş"i toplamak için yoğun mesai harcıyor.

Yüksek kesimlerde topladıkları otları atlarla ilçe merkezine getiren vatandaşlar, kilosunu 2 liradan satışa sunuyor.

Köy Muhtarı Suphi Yaşlı, ilkbaharla beraber köydeki vatandaşların "Çiriş" toplamaya başladığını söyledi.

  • Bazı yörelerde "Güllük" olarak isimlendirilen bitkinin iyi bir gelir kaynağı olduğunu anlatan Yaşlı, "Köyümüzde başta kadınlar olmak üzere çok sayıda vatandaş 5 kilometre uzaklıktaki dağlarda bu otu topluyor. Çiriş yemeklerde kullanılıyor. Bunu tüccarlara satarak para kazanıyoruz. Tüccarlar da İstanbul, İzmir ve Bursa gibi büyük şehirlerde piyasa sunuyor. Bu bitki köyümüze iyi bir gelir sağlıyor. Birçok genç kızımız bu otu satarak çeyizini hazırlıyor" dedi.

Günde 300 kilogram toplayıp kilosunu 2 liradan satıyorum

Yakup Yaşlı da her gün üç kez yüksek kesimlerden ot taşıdığını belirterek, "Köylüler her sabah erken saatlerde başlayarak akşam saatlerine kadar bitki topluyor. Günde 300 kilogram topladığım bitkiyi kilosunu 2 liradan satıyorum. Kurutup kışın da kullanabiliyoruz. Bizim için iyi bir gelir haline geldi" diye konuştu.

5 kilometre gidip topluyorlar: Günde 600 lira kazanan var
OYNAT 01:13
5 kilometre gidip topluyorlar: Günde 600 lira kazanan var
Dağlık alanlarda yetişen ve baharın müjdecisi olarak bilinen 'Çiriş' otu, Muş'ta vatandaşların geçim kaynağı oldu. Yelalan köyü muhtarı Suphi Yaşlı, 'Köyümüzde başta kadınlar olmak üzere çok sayıda vatandaş 5 kilometre uzaklıktaki dağlarda bu otu topluyor' dedi. Köy halkından bir vatandaş da, 'Günde 300 kilogram topladığım bitkiyi kilosunu 2 liradan satıyorum' dedi.


Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.