Ekonomi Bakan Kurum Tapu senedinde QR kodu uygulaması önemli

Tapu senedinde QR kodu nedir? Tapuda QR kodu ne işe yarar?

Bakan Kurum: Tapu senedinde QR kodu uygulaması önemli

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ilk uygulamasını cep telefonundan kendisinin yaptığı QR kodlu yeni tapu senet uygulamasının önemli olduğunu belirterek, "QR kodunu telefonunuza okutarak taşınmazınızın ada, parsel ve harita bilgilerine erişebilirsiniz" dedi.

Haber Merkezi AA
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 'Kepezaltı Santral Mahallesi Tapu Dağıtım Töreni'nde konuştu.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 'Kepezaltı Santral Mahallesi Tapu Dağıtım Töreni'nde konuştu.

Kurum, Antalya'daki, Mimar Sinan Kongre Merkezi'nde hak sahiplerine tahsisi yapılan 4 bin 874 tapu senedinin dağıtımı için düzenlenen "Kepezaltı Santral Mahallesi Tapu Dağıtım Töreni"nde yaptığı konuşmada, Antalya'daki hortum felaketi ve afetin başladığı ilk andan itibaren, konuya dair ilgili bakanlıklar olarak gerekli çalışmaları yaptıklarını belirtti.

Tapularına kavuşacak vatandaşları tebrik eden Kurum, "Yaklaşık 133 hektarlık büyüklüğe sahip bu bölge, 2014'te riskli alan ilan edilmişti. Yüzde 99,5 gibi bir oranla neredeyse tüm hak sahiplerinin muvafakati sağlanmak suretiyle kentsel dönüşüm çalışmaları başlamıştı." diye konuştu.

6 bin 500 konut ve bin 300 iş yerine ait irtifak hakkı tesisinin Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından tapu siciline işlendiğini belirten Kurum, 4 bin 874 konutun hak sahiplerine tahsisinin yapıldığını bildirdi.

Hak sahiplerine tahsisi yapılan 4 bin 874 tapu senedini vatandaşlara vermek üzere toplandıklarını vurgulayan Kurum, "QR kodlu yeni tapu senetlerimiz ile QR kodunu telefonunuza okutarak taşınmazınızın ada, parsel ve harita bilgilerine erişebilirsiniz. Vatandaşlarımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum." ifadesini kullandı.

Kepez ve Santral mahallelerinde yıllardır süregelen sağlıksız yapılaşmaya ve mülkiyet sorunlarıyla hep birlikte "dur" dediklerini aktaran Kurum, "Sağlıksız yapılaşmanın önüne geçmek istiyorsak, güvenli, nitelikli ve yaşanabilir kentler oluşturmak istiyorsak, afet riski taşıyan alanlarımızı tasfiye, yenileme ve iyileştirmeye mecburuz. Deprem ülkemizin olduğu gibi Antalya'nın da bir gerçeği. Bu manada konut alanlarımızı bir an önce inşa etmeli ve depremin vereceği zararları önleyici tedbirleri hızlıca almalıyız." değerlendirmesini yaptı.

"BİNALARIMIZ KÜLTÜRÜMÜZÜ YANSITIYOR"

Özü, kültürü yansıtan projeler yaptıklarına değinen Kurum, Antalya Kepez'de yatay mimari metoduyla az katlı konforlu binalar yapıldığını anlattı.

Deprem Haftası'na değinen Kurum, ne zaman sağlam, güvenli ve konforlu bir konut inşa etseler, ne zaman içleri rahat etse akıllara depremin, ülkenin yaşadığı acıların geldiğini belirtti.

Ülke topraklarının yüzde 66'sının deprem bölgesinde yer aldığını vurgulayan Kurum, şunları söyledi:

"Türkiye'de bir asırda büyüklüğü 6 ve üzerinde 56 deprem meydana geldi. Bu depremlerde yaklaşık 82 bin canımızı kaybettik. 17 Ağustos'ta meydana gelen 7,4'lük depremde 17 bin 480 kişi hayatını kaybederken 285 bin konut, 43 bin iş yeri hasar gördü. Yaklaşık 16 milyon insanımız, depremden doğrudan veya dolaylı şekilde etkilendi. Bunu bilerek hareket etmeli, tedbirler almalıyız. Özellikle Erzincan'dan Marmara'ya uzanan hat şu anda büyük bir tehlike arz ediyor. İşte bu noktada kentsel dönüşüm çalışmaları hayati bir önem kazanıyor."

"ARTIK HİÇBİR OCAĞA ATEŞ DÜŞMESİN"

Bakan Kurum, kentsel dönüşüm çalışmalarıyla yılda 300 bin konutu dönüştüreceklerini belirterek, şöyle devam etti:

"Geçtiğimiz haftalarda İstanbul'da elim bir kaza meydana geldi. O kazada Kartal'da 21 canımızı kaybettik, 16 vatandaşımız yaralı olarak kurtuldu. Burada annelerimiz var, ev alacak. Bizim evlerimiz daha güvenli olacak. O göçüğün altından, 72 saat sonra bir anne kucağında yavrusuyla birlikte çıkarıldı. Anne yavrusunun üzerine kapanmış ama ikisi de hayatını kaybetmiş. İkisinin cenazelerini oradan alabildik. Artık ülkemizin hiçbir yerinde annelerimiz ağlamasın, artık hiçbir ocağa ateş düşmesin. Bunun için kentsel dönüşüm çok önemli. Halkımızın can ve mal güvenliği için kentsel dönüşüm şart. Bunun için 81 ile genelge gönderdik. Valiliklerimiz bu noktada, tüm şehir genelinde en riskli alandan başlamak suretiyle tespit çalışmalarını yürütüyorlar. Bu kapsamda, İller Bankası kanalıyla 4 milyar liralık bir kredi kaynağını da belediyelerimize vermek suretiyle kentsel dönüşüm sürecini hızlandırmış olacağız."

Burada yüzde 50'ye kadar kredi faizinde hibe desteği vererek kentsel dönüşüm için önemli bir süreci de başlatmış olacaklarını aktaran Kurum, kredi destekleriyle kaynaklarla kentsel dönüşümü tamamlayacaklarını ifade etti.

"HİÇBİR AYRIM YAPMADAN HİZMET ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ"

Cumhur İttifakı'nın ülkenin her noktasında kusursuz bir şekilde ilerlediğini, bu ittifakın masa başında kurulmuş, kağıt kalemle oluşturulmuş bir ittifak olmadığını anlatan Kurum, şöyle konuştu:

"Bu kutlu ittifak, ilk önce 15 Temmuz'da hain darbe girişimine karşı ortaya koyduğumuz direnişle başladı. Daha sonra milletimizin arzusuyla sokak sokak, mahalle mahalle, ilçe ilçe, il il yayılmış bir siyasal duruştur. Cumhur İttifakı'nın içerisinde gönül vardır, ülke sevdası vardır, karşılıklı saygı vardır. 2053'ün 2071'in altyapısını şimdiden hazırlamak, çocuklarımıza tam bağımsız ve muasır medeniyetlerin üstünde bir Türkiye bırakmak vardır. Hiçbir ayrım yapmadan tüm vatandaşlara hizmet etmeye devam edeceğiz."

Antalya'ya 16 yılda 40 milyar lira yatırım yaptıklarına değinen Kurum, 11 sağlık tesisinin inşasının devam ettiğini, bin yataklı şehir hastanesini de kazandıracaklarını açıkladı.

Antalya Kent Müzesi'nin ekim ayında tamamlanacağını belirten Kurum, çevre ve şehircilik alanında Antalya'ya yaklaşık 9,5 milyar lira yatırım yaptıklarını, 310 milyonluk yatırımın devam ittiğini bildirdi.

Antalya'da bugüne kadar 4 bin 500'e yakın konut uygulaması başlattıklarını, bunlardan 3 bin 900'ünü tamamlayarak, hak sahiplerine teslim ettiklerini hatırlatan Kurum, okul, hastane, cami, pansiyon, sağlık ocağı, ticaret merkezi, spor salonu gibi sosyal donatıları kapsayan 40 bina ve 33 bin seyirci kapasiteli stadyumu da hizmete açtıklarını kaydetti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de Antalya'da hizmetin tamamını vatandaşın desteğiyle yaptıklarını, her zaman milletin, kentin kazandığını belirtti.

"Bazıları 'Tapunuzu almayın, kira yardımlarınız kesilecek' diyor. Tapunuzu alıp, cebinize koyup gideceksiniz ve inşaatlarınıza girene kadar da kira yardımları devam edecek. Hizmet budur. Sizin mutsuzluğundan mutlu olan insanlara fırsat vermediniz." diyen Türel, Kepez Santral bölgesindeki inşaatların yüzde 90'ını bitirdiklerini açıkladı.

Bakan Kurum, Vali Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü'nün de katıldığı programda, hak sahiplerine tapularını dağıttı.

Bakan Kurum tapu senedinde QR kodu uygulamasını tanıttı
OYNAT 01:49
Bakan Kurum tapu senedinde QR kodu uygulamasını tanıttı
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ilk uygulamasını cep telefonundan kendisinin yaptığı QR kodlu yeni tapu senet uygulaması için, 'QR kodunu telefonunuza okutarak taşınmanızın ada, parsel ve harita bilgilerine erişebilirsiniz' dedi.


Herkes müteahhit olamayacak
EKONOMİ
Herkes müteahhit olamayacak

Bakan Dönmez: 20 bin istihdam sağlanacak
EKONOMİ
Bakan Dönmez: 20 bin istihdam sağlanacak

Kuyumculardan tavsiye: Altına yatırım yapmanın tam vakti
FOTOĞRAF 11
Title
Manisa Şehzadeler ilçesi kuyumcu esnaflarından Halil Başkentli, yatırım yapmak için 31 Mart yerel seçim sürecini bekleyen vatandaşlara tavsiyelerde bulundu.
Title
Başkentli 31 Mart yerel seçimlerinin ardından nisan ve mayıs sezonunun açılmasıyla fiyatların yükselişe geçeceğini belirtti.
Title
Şu anda altın ve döviz fiyatları biraz daha normal seyrinde devam ediyor. Bu hafta içerisinde 24 ayar külçe altın 225 ile 228 lira arasında hareket etti. Geçtiğimiz aylarda daha düşük ve daha yüksek seviyelerde görmüştük.
Title
Başkentli 31 Mart seçimlerinden sonra İstanbul’daki toptancılarımızdan edindiğimiz bilgiler ve ekonomistlerin görüşlerine göre nisan ve mayıs aylarında sezonun açılmasıyla birlikte altın fiyatlarının yükselmesini bekliyoruz. Şu an düğün sezonu olmadığı için fazla bir hareket yok diye konuştu.
Title
ALTINA YATIRIM YAPMANIN TAM VAKTİ: Seçimden sonra Merkez Bankasının piyasaların canlanması adına faizleri düşüreceğini beklediklerini söyleyen Başkentli, bunun da altın fiyatlarını biraz daha tetikleyeceğini dile getirdi.
Title
Kuyumcu Başkentli Şu anda faizler yüksek. Seçimden sonra Merkez Bankasının piyasalarının canlanması için faizleri düşürme eğilimi olması gerekiyor. Yapılacak olan faiz düşüşü de dövizde bir miktar yükselmeye sebep olabilir diye düşünüyoruz. Bu da altın fiyatlarını biraz daha tetikler. Yatırımcı olarak altına yatırım yapmanın tam vakti. Özellikle seçim sürecine kadar ihtiyacı olanların altın almasını tavsiye ediyoruz. Vatandaşlardan işçiliği olmayan 22 ayar bilezik, çeyrek altın, ata lira ve reşat tipi altınlara yatırım yapmalarını öneriyoruz dedi.
Title
ALTINA YATIRIM YAPARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ? Altın huzursuz ortamı seven bir yatırım aracı, belirsizlik ve tedirginlikler arttığında altına olan talep artıyor. Dünyada yaşanan ekonomik, siyasi ve sosyal dalgalanmalar ve gelişmeler de aynı şekilde altına talep oluşturuyor.
Title
Altın yatırımı denilince akla çoğunlukla bilezik, cumhuriyet altını ya da çeyrek altın gelir ancak işçilik maliyetinden kaybetmek istemiyorsanız gram altını tercih edebilirsiniz.
Title
Altını fiziksel saklamak cazip gelse de çalınma, yangın, deprem vs risklerden dolayı sürekli tedirginlik hissettirebilir. Bunun önüne geçmenin yolu; bankada altın hesabı ya da altının fiziksel olması sizin için önemli ise kiralık kasa alternatifini tercih edebilirsiniz.
Title
Title
Kuyumculardan tavsiye: Altına yatırım yapmanın tam vakti
Yatırım yapmak için özellikle seçim sürecini bekleyen vatandaşlara tavsiyelerde bulunan Manisalı kuyumcu esnafı Halil Başkentli, "Şu anda yatırımcı olarak altına yatırım yapmanın tam vakti. Özellikle seçim sürecine kadar ihtiyacı olanların altın almasını tavsiye ediyoruz" dedi.

Bu kadarına da pes dedirten ev ilanları
FOTOĞRAF 23
Title
Herkesin hayallerini süsleyen bir ev vardır mutlaka. Peki sizin hayalinizdeki ev nasıl?
Title
Ormanın derinliklerine gizlenmiş bir çiftlik mi, yoksa Boğaz manzaralı bir yalı mı?
Title
Hayalinizdeki evin iç tasarımı nasıl olmalı peki? Geleneksel mi yoksa son trenlere uygun mu?
Title
Mükemmel evi hayal etmek eğlenceli olsa da aramaya başlayınca karşımıza tuhaf seçenekler çıkabiliyor.
Title
Öyle ki, korku filmi sahnesinden fırlayan dairelerini kiraya vermek isteyen emlak sahipleri, müşteriler için ortalığı temizlemiyorlar bile.
Title
Terrible Real Estate Agent Photos (Korkunç Emlak Fotoğrafları) adlı bir blog sitesi de internette gördükleri pes dedirten satılık veya kiralık ev ilanlarını bulup takipçileriyle paylaşıyor.
Title
Diğer bir deyişle emlak nasıl pazarlanmamalı sorusunu cevaplıyor. İşte o kareler...
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Bu kadarına da pes dedirten ev ilanları
Mükemmel evi hayal etmek eğlenceli olsa da aramaya başlayınca karşımıza tuhaf seçenekler çıkabiliyor. Terrible Real Estate Agent Photos (Korkunç Emlak Fotoğrafları) adlı bir blog sitesi de pes dedirten ev ilanlarını paylaşıyor.


Netanyahuhükümeti kurumadı

Netanyahu
hükümeti kurumadı

​İsrail'de son bir yıl içerisinde üçüncü kez erken seçim gündemde.
İBB dahadüşük teklif verdi

İBB daha
düşük teklif verdi

​Bakan Turhan, İmamoğlu'nun ihale iddialarına yanıt verdi.
Hakan Atillayayeni görev

Hakan Atilla'ya
yeni görev

​Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü'ne getirildi.
Türkiye rekor kırdı<br>

Türkiye rekor kırdı

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak TRT World Forum'da konuştu.
Dikkat çeken detay

Dikkat çeken detay

​Resulayn'da teröristlerin kaçış koridorları görüntülendi.
Bu bir ateşkes değil

Bu bir ateşkes değil

​Milli Savunma Bakanı'ndan saatler kala kritik açıklama.
Ülkemize çağırdığımız insanlara saygısızlık yapıyoruz

Ülkemize çağırdığımız insanlara saygısızlık yapıyoruz

​TRT World Forum'da düzenlenen “Küreselleşmenin Krizi: Riskler ve Fırsatlar”
En yüksek<br>rakımlı sınır: Everest

En yüksek
rakımlı sınır: Everest

Nepal ve Çin, dünyanın en yüksek zirvesinde ayrılıyor.
YPG'ye verilen silahlar bize doğrultuluyor

YPG'ye verilen silahlar bize doğrultuluyor

YPG'ye NATO müttefikleri tarafından verilen silahların Türkiye'ye doğrultulduğunu söyledi.
Üniforma oyunu

Üniforma oyunu

PKK/YPG'li teröristlerin hain planı deşifre oldu.

2 milyon<br>Suriyeli dönecek

2 milyon
Suriyeli dönecek

​Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay açıkladı.
Bir yanda Resulayn bir yanda Rakka

Bir yanda Resulayn bir yanda Rakka

​ABD ve PYD geride enkaz bıraktı, Barış Pınarı Harekatı'nda bir ev dahi vurulmadı.
Bunu asla unutmayacağız

Bunu asla unutmayacağız

PKK yandaşları giden ABD askerlerinin arkasından böyle bağırdı.
Örümcek ağı gibi

Örümcek ağı gibi

Rasulayn ilçe merkezini kaplayan tünel sistemi ortaya çıkarıldı.
İhlal sayısı 36 oldu

İhlal sayısı 36 oldu

Yarın saat 22.00'de dolacak sürede uzatma olmayacak.
Ağlamayacağım <br>o köpekleri sevindirmem

Ağlamayacağım
o köpekleri sevindirmem

​Tel Abyad şehidinin dedesinden tokat gibi sözler.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.