EkonomiEmekliye ek gelir

Emekliye ek gelir

Kamuda 30 yılın üzerinde hizmeti olan memur emeklileri dikkat! Başvurularını yapanlar ek ikramiyelerini alıyor. Yıllık 3 bin 407 liraya varan ödeme yapılıyor.

Haber MerkeziDiğer
Yaklaşık 9 milyon SSK ve Bağ-Kur emeklisi, zamlı maaşlarını almaya başladı
Yaklaşık 9 milyon SSK ve Bağ-Kur emeklisi, zamlı maaşlarını almaya başladı

408 bin memur emeklisi, ikramiye farkına kavuşuyor. Kamudan 30 yıldan fazla hizmetle emekli olup ikramiyesini 30 yıl üzerinden alanlar, başvurularını yaparak, 30 yılın üzerindeki her tam hizmet yılı için ödeme alıyor. Kapsamdaki memur emeklisi eğer vefat etmişse, hak sahipleri yani dul ve yetim maaşı alanlar aynı şekilde başvurarak ikramiyeyi alabiliyor. Hak kaybına uğramamak için 27 Ocak 2018'e kadar mutlaka Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) başvurunun yapılması gerekiyor.

TARİH ÖNEMLİ

Ek ikramiye ödemeleri, başvuru tarihinden itibaren 3 ay içerisinde yapılıyor. Ödenecek tutar, emekli olunan tarihte geçerli olan katsayılara göre hesaplanıyor. İkramiye farkının ne kadar olacağı; memurun ne zaman emekli olduğuna, derece ve kademesine, makam veya görev tazminatı olup olmadığına bağlı olarak değişiyor. 30 yılın üzeri hizmet ne kadar fazlaysa ve emeklilik tarihi 7 Ocak 2015'e ne kadar yakınsa ikramiye farkı da o kadar yüksek oluyor. SGK'nın vermiş olduğu bilgiye göre; yıllık ödenecek en yüksek ikramiye tutarı 3 bin 407 lira 42 kuruş. Hak sahiplerine ilk etapta ikramiyelerin 7 bin 500 liraya kadar olan kısmı ödeniyor. Varsa kalan kısmı, ilk ödeme tarihinden itibaren kanuni faiziyle takip eden yılın aynı ayı içinde verilecek. Ek ikramiye ödemelerine Mart ayında başlandı. 130 bini aşkın memur emeklisi Mart'ta ek ikramiye ödemesini cebine koydu..

AYLIKLAR HESAPTA!

Takvim'in haberine göre, yaklaşık 9 milyon SSK ve Bağ-Kur emeklisi, zamlı maaşlarını almaya başladı. Yüzde 5.89 zammın yansıtıldığı maaşlar, dünden itibaren yatırılmaya başlandı. SSK ve Bağ-Kur emeklileri, maaşlarını her ayın 17'si ile 28'i arasında alıyor. Bu ay da maaşlar Temmuz artışı yansıtılmış şekilde aylık alma günlerinde ödenecek. Memur emeklileri ise yüzde 4 + yüzde 2.92 artışın getirdiği zam farklarını bu ayın içerisinde alacak.

BUNLARA DİKKAT EDİN

■ Kamudan 30 yılın üzerinde hizmeti olup 7 Ocak 2015'ten önce emekli olanlar ek ikramiye alıyor.

■ Hak sahibi memur emeklisi vefat etmişse, dul ve yetim maaşı alan yakınlarına ödeme yapılıyor.

■ Başvuruları Sosyal Güvenlik Kurumu alıyor.

■ Ödemeden yararlanmak için 27 Ocak 2018'i kaçırmamak gerekiyor.

■ Daha önce dilekçeyle SGK'ya başvuran kişilerin tekrar başvuru yapması gerekmiyor..

Darijo Srna 17 ay men edildi
Spor

Darijo Srna 17 ay men edildi

Geçtiğimiz yıl Şampiyonlar Ligi'nde Napoli ile oynadıkları maç sonrası girdiği doping testinden geçemeyen Shakhtar Donetsk'in tecrübeli yıldızı Darijo Srna 17 ay futboldan men edildi.
Fatih Terim'den Cengiz Ünder'e övgü
Spor

Fatih Terim'den Cengiz Ünder'e övgü

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, Roma’da her geçen gün performansı yükselen Cengiz Ünder için, "Bu sadece bir başlangıç. Halen bütün kalitesini göstermiş değil" dedi. Terim, Hakan Çalhanoğlu’nun ise çok tehlikeli bir orta saha olduğunu söyledi.
TSK milli füzelerle bir ilki başardı
Gündem

TSK milli füzelerle bir ilki başardı

Türk Silahlı Kuvvetleri, Afrin’de PKK’ya yardıma giden terör konvoyunu kara ateş destek vasıtalarıyla vurdu. Türk ordusu hareket halindeki hedefi vurarak gelişmiş ordu kapasitesini ortaya koydu.
Yeni Şafak Hayat takipçilerine sorduk: Diriliş Ertuğrul mu Sen Anlat Karadeniz mi?
Hayat

Yeni Şafak Hayat takipçilerine sorduk: Diriliş Ertuğrul mu Sen Anlat Karadeniz mi?

Son haftalarda reytinglerde hatırı sayılır bir oran elde eden Sen Anlat Karadeniz TRT 1'in fenomen dizisi Diriliş Ertuğrul'un tahtını sallıyor mu? Bu soruyu Yeni Şafak Hayat'ın Instagram takipçilerine sorduk. Çıkan sonuçlar bizi şaşırtmadı, takipçiler "Diriliş Ertuğrul" dedi.
Bakan açıkladı: Ödemeler saat 18:00'de başlıyor
Ekonomi

Bakan açıkladı: Ödemeler saat 18:00'de başlıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çiftçiler ile buluşmasında açıkladığı mazot ve gübre desteği ödemeleri bugün başlıyor. Saat 18:00'den sonra başlayacak ödemeler ile ortalama bir çiftçinin yıllık 30 bin TL olan mazot harcaması da 15 bin TL'ye kadar düşmüş olacak.