Ekonomi Güvenli bölgelerde tarım atılımı

Güvenli bölgelerde tarım atılımı

Suriye’de iç savaş nedeniyle büyük bölümü atıl kalan araziler Türkiye’nin oluşturduğu güvenli bölgelerde daha verimli ve aktif şekilde tarım için çalışmalar sürüyor. İç savaş nedeniyle büyük bölümü atıl kalan araziler Türkiye’nin oluşturduğu güvenli bölgelerde yeniden ekonomiye kazandırılıyor.

Yasemin Asan Yeni Şafak
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

Türkiye, güvenli bölgedeki halkın tarımda kendi kendine yeter duruma gelerek gıda güvenliğini sağlamayı amaçlıyor. Tarımsal üretimin artırılması ve istihdam imkanlarının geliştirilmesi hedefleniyor. Güvenli bölgelerdeki illerin toprak yapısına göre ekim yapılması destekleniyor.

ÇİFTÇİ KAYIT SİSTEMİ

Yerel meclislerin tarım ofisleri ile birlikte bölgenin tarımsal envanteri çıkarılarak üretim ve satış temelli stratejiler geliştiriliyor. Bölgenin arazi varlıkları ve hayvan sayıları çiftçi kayıt sistemi ile uygun şekilde kayıt altına alındı. Bu kayıtlar temel alınarak, tarımsal üretimin artırılması için fide dağıtımı, zirai ilaç temini, yem ve gübre dağıtımı, tarımsal ekipman sağlanıyor.

TAMİR EDİLDİLER

Tarımsal alanların doğru ve temiz bir şekilde sulanması için Türkiye, tahrip edilen birçok pompa ve açık sulama kanalının tamir ederek hizmete açtı. Böylece toprağın suyla buluşmasına imkan tanınarak kuraklaşmanın önüne geçiliyor. Terörden kurtulan halkın ekonomik olarak da derin bir nefes alabilmesi için Tel Abyad ve Rasulyan hattında geniş bir alanda buğday, şeker pancarı, mısır ve pamuk ekimi destekleniyor.

DÜNYA SOFRASINA

Afrin’in ünlü zeytin ve zeytinyağı, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla ihraç ediliyor. İş birliği ile Afrinli çiftçilerin ürünleri dünya sofralarında yerini alıyor.

FİDE ÜRETİM MERKEZİ

  • Azez’de 11 bin çiftçiye hizmet verecek bin metrekarelik bir alanda fide üretim merkezi kuruldu. Fide üretim merkezinde, yıllık 1,5 milyon her türlü sebze meyve fide üretimi yapılarak bölge halkına ücretsiz dağıtılacak. İlk olarak marul fideleri dikildi. Böylece bölgenin üretim gücünün artacağı tahmin ediliyor.

İşte güvenli bölge projesi
DÜNYA
İşte güvenli bölge projesi
Abone Ol Google News
Beşiktaş'tan Welinton açıklaması: İddialar gerçek dışıdır
Spor

Beşiktaş'tan Welinton açıklaması: İddialar gerçek dışıdır

Beşiktaş forması giyen Welinton'un Suudi Arabistan’ın Al Hilal kulübüne transfer olacağı yönündeki iddiaların gerçek dışı olduğu açıklandı.
Yerli 5G projesinde büyük başarı: İlk kez Bakan Varank test etti
Teknoloji

Yerli 5G projesinde büyük başarı: İlk kez Bakan Varank test etti

Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Haberleşme Şebekesi Projesi kapsamında geliştirilen, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın katılımıyla demosu yapılan radyolink ile 12 kilometre mesafeden 4K çözünürlüklü görüntü başarılı şekilde aktarıldı. Bakan Varank, "Projede kamu-özel iş birliğiyle gelecek dönemde çok önemli hale gelecek 5G şebekesinin kritik bileşenlerinin yerli ve milli olarak geliştirilmesi hedefleniyor. 5G şebekesiyle ilgili yerli ve milli üretimi teşvik edecek şekilde tedbirlerimizi alıyoruz. Özel sektörümüz ve üniversitelerimiz bu işin asıl üstlenicileri ve onlar da çok önemli başarılar elde ediyorlar. Projemizde bu gibi başarıları önümüzdeki dönemde de yakalayarak Türkiye'de önemli bir açığı gidermiş ve önemli bir güvenlik sorununa çözüm bulmuş olacağız" ifadelerini kullandı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: BM daha demokratik, insan odaklı yapıya kavuşmalı
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: BM daha demokratik, insan odaklı yapıya kavuşmalı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 24 Ekim Birleşmiş Milletler Günü ve Birleşmiş Milletler Teşkilatı'nın kuruluşunun 75. yıldönümünü yayımladığı mesajla kutladı. BM teşkilatının, demokratik, hesap verebilir, şeffaf, adil ve insan odaklı bir yapıya kavuşturulması gerektiğini belirten Erdoğan, "Bu doğrultuda, başta Güvenlik Konseyi olmak üzere, BM sisteminin reformuna yönelik çabalara “Dünya Beşten Büyüktür” şiarıyla katkıda bulunuyoruz. BM’nin uluslararası barış, istikrar, kalkınma ve adalete katkıda bulunmaya devam edeceği inancıyla, 24 Ekim “Birleşmiş Milletler Günü”nü içten dileklerimle kutluyorum" ifadelerini kullandı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.