EkonomiKOSGEBden torpil iddialarına yanıt

KOSGEB'den 'torpil' iddialarına yanıt

KOSGEB'in kredileri 'torpilli kişilere' verdiği iddialarına Sayıştay’ın 2016 yılı Denetim Raporunda cevap verildi. Raporda kredi faiz desteği başvurusu onaylanmış toplam 15 bin işletmenin seçiminin bilişim ortamında belirlenen kriterler dikkate alınarak yapıldığına ilişkin açıklamalar yer aldı.

Haber MerkeziAA
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği Programının uygulanmasında KOBİ tanımına uymayan işletmelere ödeme yapıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

KOSGEB, 2018 yılı bütçesinin Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülmesi sırasında, 2016 yılı Sayıştay raporuna istinaden muhalefet vekillerinin söylemleri ve bunlara ilişkin basında yer alan haberlere ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, desteklenen firmaların "KOBİ" tanımına uymadığı iddialarına yönelik, KOBİ beyannamesi onaylı olmayan işletmelerin kurumun sunduğu destek programlarından faydalanamayacağına dikkat çekildi.

REKLAM

'Destek ödemeleri KOBİ tanımına uygun olarak yapılıyor'

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİ) verilerinden, yurt genelinde kaç işletme olduğu bilgisi üzerine 2016 yılı sonunda bütçe imkanları doğrultusunda kredi faiz desteğinin 15 bin işletme ile sınırlı olması ve başvuruların çok yoğun olması nedeniyle söz konusu verilerin oluşturulan il kotalarının belirlenmesinde kullanıldığı bildirilen açıklamada, destek ödemelerinin KOBİ tanımına uygun olarak yapıldığı ifade edildi.

Açıklamada, KOBİ beyanlarına ilişkin de destek sürecinin herhangi bir aşamasında yanlış beyan verdiği tespit edilen işletmelerden ödenen desteklerin geri alındığı bildirildi.

REKLAM

Söz konusu desteklerin "torpilli kişilere" verildiği iddialarına yönelik de Sayıştay’ın 2016 yılı Denetim Raporunda "Kredi faiz desteği başvurusu onaylanmış toplam 244 bin 980 işletmeden kredi almaya hak kazanan 15 bin işletmenin seçiminin bilişim ortamında belirlenen kriterler dikkate alınarak yapıldığı, kriterleri sağlamayan hiçbir işletmeye ayrıcalık tanınmadığı ve bu seçim sürecinin örnek oluşturacak ölçüde başarılı gerçekleştirildiğine" ilişkin değerlendirmenin bulunduğu aktarıldı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

  • "Sonuç olarak, 2016 yılında uygulamaya alınan KOSGEB Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği Programının uygulanmasında; KOBİ tanımına uymayan işletmelere ödeme yapılması söz konusu olmayıp Kamu Hizmetlerinin Sunumunda Uyulacak Usul ve Esaslara İlişkin Yönetmelik hükümlerine uygun olarak işletme beyanı esas alınmış, başvuran işletmeler yazılım sistemi tarafından sıralanmış ve şartları tutanlar destekten yararlandırılmıştır. KOSGEB’in yetkili kurullarında onaylanan destek tutarları ise işletmelerin ödeme taleplerinde bulunmalarına bağlı olarak ödenmeye devam edilmektedir."
Galatasaray'da Ryan Donk çılgınlığı
Spor

Galatasaray'da Ryan Donk çılgınlığı

Galatasaray'ın Hollandalı futbolcusu Ryan Donk, Tudor'un gidişi Fatih Terim'in gelişiyle dikkati çeken bir performans sergiliyor. Son haftalarda Fernando'nun yokluğunda takımı adına önemli işler yapan futbolcu Kasımpaşa ile oynanan mücadelede de şık bir asiste imza attı.
Bafetimbi Gomis futbolseverleri korkuttu
Spor

Bafetimbi Gomis futbolseverleri korkuttu

Galatasaray'ın Fransız yıldızı Bafetimbi Gomis, Kasımpaşa maçında bayıldı. Sağlık görevlilerin hızla müdahale ettiği başarılı oyuncu, kendine geldikten sonra kulüp doktoru Yener İnce tarafından kenara alınmak istendi. Ancak Gomis, ısrarla sahada kalmak istedi ve tekrar oyuna dahil oldu.
'Vartolu' affetmedi: 50 bin lira istiyor
Hayat

'Vartolu' affetmedi: 50 bin lira istiyor

Show TV'de yayınlanan 'Çukur' adlı dizide “Vartolu” karakterine hayat veren ünlü oyuncu Erkan Kolçak Köstendil, 'Görünen Adam' dizisindeki fotoğrafının bazı dergilerde ve Youtube’da bir bankanın adıyla yayınlandığını iddia ederek, bankaya 50 bin liralık tazminat davası açtı.
'Memati' ünlü dizinin kadrosunda yer alacak
Hayat

'Memati' ünlü dizinin kadrosunda yer alacak

Kurtlar Vadisi'nde canlandırdığı "Memati" karakteriyle tanıtan Gürkan Uygun, Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisinin kadrosuna katıldı. Dizi için imajını değiştiren Gürkan Uygun'u görenler şaşırdı.
e-Devlet alt ve üst soy ağacı sorgulama girişi
Gündem

e-Devlet alt ve üst soy ağacı sorgulama girişi

e-Devlet soy ağacı sorgulama hizmeti yeniden açıldı. 8 milyon kişi soy ağacı sorgulaması yaptı. Alt üst soy ağacı sorgulamak isteyen kişiler turkiye.gov.tr adresine giriş yaptıktan sonra soy ağacı sorgulama yapabiliyor. Peki soy ağacı sorgulama nasıl yapılır? İşte e-Devlet soy ağacı sorgulama girişi ve detayları…