Ekonomi Memurların zammı açıklandı

Memurların zammı açıklandı

Memur zamları için toplu sözleşme görüşmelerinin son günü geldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, memur ve memur emeklilerinin maaşlarına 2018 ve 2019 yıllarında yapılacak zammı açıkladı. Buna göre 2018'in ilk altı ayı için zam oranı yüzde 3,5; ikinci altı ay için zam oranı yüzde 3,5.2019'un ilk altı ayı için teklifimiz yüzde 4, ikinci altı ay için yüzde 5 zam geliyor. Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın "Teklif müzakereye uygun ama imzaya uygun değil" açıklaması yaptı.

Haber Merkezi Reuters
Kaynaklar, gece yarısına kadar hükümetin iyileştirme içeren teklifini sendikalara iletmesinin beklendiğini kaydettiler.
Kaynaklar, gece yarısına kadar hükümetin iyileştirme içeren teklifini sendikalara iletmesinin beklendiğini kaydettiler.

Memur ve memur emeklilerinin maaşlarına 2018 ve 2019 yıllarında yapılacak zammın belirleneceği 4. dönem toplu görüşmelerinde yasal süre bugün sona erdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, toplu sözleşmenin son gününde açıklama yaptı. İşte açıklamadan bazı notlar:

"İlk toplantımızda bir çalışma takvimi belirlemiştik. 2-7 Ağustos arasında komisyon çalışmalarımız oldu. Hem oransal olarak teklifler paylaşıldı hem de iyileştirmelerle ilgili talepler vardı. 776 talep listesi geldi. Komisyonlarımız değerlendirmelerini yaptılar. 8 Ağustos'ta genele ilişkin talepler yapıldı. 14 Ağustos'ta hizmet kollarına ilişkin teklifler yaptık. İşveren heyeti olarak teklif olarak ilk 6 ay için yüzde 3, ikinci altı ay için yüzde 3 değerlendirmemiz olmuştu. 2019 için de bu rakamları vermiştik. Ara teklif değerlendirmesi yaptık, teklifimizi güncelledik.

  • Bugün 21 günlük çalışmalar adına, son teklifimizi paylaşmak istiyoruz. Müzakerelerimiz sürdü. Talepler her zaman bizim için öncelikli oldu. Buna göre 2018'in ilk altı ayı için zam oranı yüzde 3,5; ikinci altı ay için zam oranı yüzde 3,5.2019'un ilk altı ayı için teklifimiz yüzde 4, ikinci altı ay için yüzde 5 zam teklifimiz vardır.

Sarıeroğlu, sözlerine şöyle devam etti:

Olumlu olarak burada çok da iyi bir son teklif verdiğimize inanıyorum. Akşama kadar bu görüşmeleri sonuçlandıracağız. Maliyet unsuru olarak bakmıyoruz sadece. Bir 776 maddeden oluşan bir talep listesi vardı onu da değerlendirdik. İnşallah kamu çalışanlarımıza hayırlı olur.

Hükümetin teklifine göre memur emeklisi maaşları
EKONOMİ
Hükümetin teklifine göre memur emeklisi maaşları

İlk yanıt

Memur - Sen Başkanı Ali Yalçın da Bakan Sarıeroğlu'ndan sonra açıklama yaptı.

Kamuda çok fazla sorun var. 3 milyon 200 bin görevli, 1 milyon 900 bin emekli bu süreci izliyor. Bizim bu dördüncü dönem toplu sözleşmede de bir kez daha ifade etme fırsatını bulduğumuz şey "Kamu sorun üretiyor". Bugün ifade edilen 3,5+3,5 ile 4+5 teklifi, bize kalem veriyor ama içine mürekkep koymuyor gibi bir anlam ifade ediyor. Adaletin kapısı aralıyor, kalkınmanın kapısı aralanmıyor. Dün geniş bir toplantı yapmıştık. "Bize zammı enflasyon vermesin bize zammı toplu sözleşme masası versin" çağrımız karşılık buldu. "Bize zammı milletin adamı versin" çağrımızın karşılık bulmasını bekliyoruz.

REKLAM

Memur-Sen'den resmi açıklama

Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın hükümetin teklifine yanıt verdi.

Açıklamadan öne çıkan başlıklar şöyle:

Yeni teklif yeterli ama ikna edici değil. Biz mevcut gerçekleşmiş enflasyon rakamları dikkate alınarak bun üzerinde bir gerçeklikle masaya gelinsin istedik. Bugün gelen teklif ne yazık ki böyle değil.

Teklif müzakereye uygun ama imzaya uygun değil.

Attıkları adım için teşekkür ediyoruz, yeni bir adımı bekliyoruz. Müzakereye hazır ama imzaya uzağız. Gelen rakamın 4-5 puan üzeri gerekir.

Toplu sözleşme görüşmelerinin geçmişi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu'nun çağrısıyla 1 Ağustos'ta başlayan görüşmelerde, sendikalar tekliflerini sundu. Sendikaların teklifini değerlendiren hükümet ise 14 Ağustos'ta 2018 ve 2019 yıllarının birinci ve ikinci altı aylık dönemleri için yüzde 3'er zam ile enflasyon farkından oluşan teklifte bulundu.

Memur - Sen "Makul teklif bekliyoruz" demişti

Memur-Sen Başkanı Yalçın ise teklifin ardından masaya yüzde 16 ve yüzde 18 oranında ilk teklif ile geldiklerini belirterek kamunun teklifini müzakere etmeye değer bulmadığını belirterek "Bu teklife kapalıyız. Yeni makul teklifler bekliyoruz" demişti.

Anlaşma olmazsa Hakem Kurulu devreye girecek

Aradan geçen sürede anlaşamayan tarafların, yasal olarak bugün sona erecek görüşme süreci kapsamında bir araya gelmesi bekleniyor. Hükümet ile memur sendikalarının zam oranında bugün de anlaşamaması halinde zam oranı Kamu Görevlileri Hakem Kurulu tarafından belirlenecek.

REKLAM

Taraflar arasındaki bugün sona erecek görüşmelerde uzlaşma sağlanamaması halinde ise zam oranını belirlemek üzere Hakem Heyeti devreye girecek.

Kaynaklar, gece yarısına kadar hükümetin iyileştirme içeren teklifini sendikalara iletmesinin beklendiğini kaydettiler.

Hakem Heyeti, Bakanlar Kurulu'nun yüksek yargı organı üyeleri arasından seçeceği bir üye, Çalışma Bakanı'nın belirleyeceği dört üye, sendikalar tarafından seçilecek dört üye ve sendikalar tarafından belirlenecek yedi üye arasından hükümetin belirleyeceği bir üyenin yanısıra, Bakanlar Kurulu'nun akademisyenler arasından seçeceği bir üyeden oluşuyor.

Zam zamanı geldi
EKONOMİ
Zam zamanı geldi

Memur zammında Erdoğan devrede
EKONOMİ
Memur zammında Erdoğan devrede

'Memurumuzu
enflasyona
ezdirmeyiz'
EKONOMİ
'Memurumuzu enflasyona ezdirmeyiz'
  • Hükümet ve memur sendikalarının yürüttüğü toplu görüşmeler yaklaşık 3.2 milyon kamu görevlisi, 1.9 milyon memur emeklisini doğrudan ilgilendiriyor.

BAŞBAKAN: MEMURU EMEKLİYİ ENFLASYONA EZDİRMEYİZ

"Memurlarımızı, çalışanlarımızı enflasyonun altında bir ücrete mahkum etmeyeceğiz. Enflasyon kayıplarını vereceğiz ve hatta bir takım yan imkanlarla bunun üzerinde de bazı imkanları sağlamış olacağız" dedi

MEMURDAN 3 FORMÜL

Memur-Sen, 2018 ve 2019 yılları için üç alternatifli teklifte bulundu. İlk teklifte, 2018'in ilk altı ayında yüzde 10, ikinci altı ayında yüzde 6, 2019'un ilk altı ayında yüzde 10, ikinci altı ayında yüzde 8 zam öngörülüyor.

İkinci teklifte, 1 Ocak 2018'den geçerli olmak üzere taban aylığa 75 lira net zam, aylık, taban aylık ve yan ödeme katsayılarına birinci altı ayda yüzde 7, ikinci altı ayda yüzde 7 zam talep ediliyor. 1 Ocak 2019'dan geçerli olmak üzere de taban aylığa 75 lira net zam, aylık, taban aylık ve yan ödeme katsayılarına birinci altı ayda yüzde 7, ikinci altı ayda yüzde 7 zam isteniyor.

REKLAM

Üçüncü teklif ise 1 Ocak 2018'den geçerli olmak üzere ek ödeme oranlarına 15 puan ilave zam ve birinci altı ayda yüzde 6, ikinci altı ayda yüzde 6 zam ile 2019 için birinci altı ayda yüzde 10, ikinci altı ayda yüzde 8 zam talebini içeriyor.

KAMU- SEN'İN TEKLİFİ

Türkiye Kamu-Sen ise 2018'de seyyanen net 150 lira, yüzde 10+10 artış ve bu artışların üzerine ekonomik büyüme ve refah paylarını içeren yüzde 3'lük zam ile 2019'da seyyanen net 150 lira ve yüzde 8+8 artış ile yüzde 3 ekonomik büyüme ve refah payı artışı teklifinde bulundu.

İdlibe saldırılar devam ediyor

İdlib'e saldırılar devam ediyor

Esed ve Rusya'nın saldırısında ölü sayısı 17'ye yükseldi.
Yeniden sokaktalar

Yeniden sokaktalar

Hong Konglular, Çin'e iade yasasını protesto ediyor.
Acı bilanço

Acı bilanço

​Edirne'deki kazada aynı aileden 4 kişi öldü.
Kararlılıkla sürdüreceğiz

Kararlılıkla sürdüreceğiz

Oktay'dan dikkat çeken Doğu Akdeniz ve Deniz Kuvvetleri mesajı.
Kimsenin yanına kar kalmayacak

Kimsenin yanına kar kalmayacak

MHP lideri Bahçeli'den Pentagon'un F-35 kararına sert tepki.
150 yıllık rüya proje

150 yıllık rüya proje

​Tamamlandığında 10 bin kişiye iş kapısı açılacak.
Bayram önlemi

Bayram önlemi

Ağustosun 7'sinde başlayıp 20'sinde sona erecek.
Şişli'de <br>korku dolu anlar

Şişli'de
korku dolu anlar

​İki otobüsün arasına girdi, ölümden döndü.
Johnson başbakan<br>olursa istifa edecek

Johnson başbakan
olursa istifa edecek

İngiltere Maliye Bakanı Hammond canlı yayında açıkladı.
Düzce'den acı haber

Düzce'den acı haber

​Aramalara bir kişinin cansız bedenine ulaşıldı.
23 yıl sonra hayatını karartan telefon

23 yıl sonra hayatını karartan telefon

Okuduğu okul, yaptığı askerlik hatta ehliyeti dahil hiçbir şey kimlik bilgilerinde yer almıyor.
Göçü<br>önleyen yatırım

Göçü
önleyen yatırım

Çoğu kadın 300 kişiye ekmek kapısı oldu.
Yalanlarını<br> ses kaydı çürüttü

Yalanlarını
ses kaydı çürüttü

​Darbeci yarbayın talimatları tek tek çözüldü.
Dünyanın<br>konuştuğu çocuk

Dünyanın
konuştuğu çocuk

13 yaşında hangardan uçak çalmaya çalıştı.
Türkiye'nin ilk elektrikli zırhlı aracı

Türkiye'nin ilk elektrikli zırhlı aracı

90 mm topla kargo uçaklarında da taşınabilecek.
Başının üstünde<br>taşıyarak kaçtı

Başının üstünde
taşıyarak kaçtı

​10 gün arayla aynı işyerini soyan hırsızlar yakalandı.
Evde<br>1 terörist öldürüldü

Evde
1 terörist öldürüldü

Operasyon sonrası ev sahipleri de gözaltına alındı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.