Ekonomi SİHAlara yeni mühimmatlar Bozok ve Togan seri üretime hazır

SİHA'lara yeni mühimmatlar: Bozok ve Togan seri üretime hazır

Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü tarafından farklı tipteki İHA'larda kullanılmak üzere geliştirilen mühimmatlar Bozok ve Togan seri üretime hazır hale getirildi. Lazer Güdümlü Minyatür Mühimmat Bozok, 8 kilometre menzile sahip. Havadan bırakılan güdümsüz/düşük profil güdümlü mini mühimmat Togan da düşük maliyetiyle öne çıkıyor. Togan'ın bazı test atışları eğitim uçağı ve yakın hava desteği ihtiyaçlarının karşılanması için yerli ve milli imkanlarla geliştirilen Hürkuş ile yapıldı.

Haber Merkezi AA
SİHAlara yeni mühimmatlar: Bozok ve Togan seri üretime hazır
Bozok

Türk savunma sanayisinin ihtiyaçları için 60'a yakın proje yürüten Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE), farklı tipteki insansız hava araçlarıyla (İHA) kullanılmak üzere geliştirdiği Bozok ve Togan'ı seri üretime hazır hale getirdi.

MAM-L benzeri yeni mühimmat: Bozok

TÜBİTAK SAGE Müdürü Gürcan Okumuş, İHA'ların son dönemde muharebe sahasındaki etkinliği dikkate alındığında bu araçların mühimmatlarının çok kritik hale geldiğine işaret ederek, "Farklı İHA tiplerine göre özellikle Bayraktar TB2 gibi İHA'larda daha küçük mühimmatlar çok kritik oldu. Son dönemde MAM-L ile yapılan operasyonlardaki etkinliği biliyorsunuz.

Bozok da bu sınıfta kendi yerini buldu. 8 kilometre menzille başlayan projede uzun menzil atışları da planlanıyor. Ürün gelişimi tamamlandı, mutlaka ileriye yönelik ek kabiliyetler her mühimmatta olduğu gibi kazanacak ancak şu anda seri üretilebilir hale geldiğini söyleyebiliriz" dedi.

Video: SİHA'lara takılan Bozok hedefi tam on ikiden vurdu

Togan SİHA'lar ile göreve hazır

Havadan bırakılan güdümsüz/düşük profil güdümlü mini mühimmat Togan'ın ise çok maliyet etkin bir seçenek oluşturduğunu anlatan Okumuş, "Togan özel kullanım alanları olabileceğini düşündüğümüz bir mühimmat. Hürkuş ile bazı test atışları yaptık. Bir yandan drone (mini İHA) piyasası gelişiyor, farklı ürünler ortaya çıkıyor. ASİSGUARD'ın Silahlı Drone Sistemi Songar ürünüyle bazı testler, atışlar yaptık. Togan'ı da son aşamaya gelmiş, seri üretilebilir bir ürün olarak görüyoruz. Farklı platformla da kullanılabilecek maliyet etkin bir ürün. Belli konseptler içinde kullanılabilecek farklı bir mühimmat olarak gelişimini tamamladı" diye konuştu.

İHA ve jetlerin yeni silahı Kuzgun

Gürcan Okumuş, TÜBİTAK SAGE'nin iç projesi olarak yürütülen Kuzgun Modüler Mühimmat Ailesi'nin de önemli aşamalara geldiğini bildirdi. Kuzgun'un tamamen itkisiz bir modeli dışında mini turbojetli modeli de olacağını, bunlara küçük, katı yakıtlı bir model ekleneceğini dile getiren Okumuş, Kuzgun'un farklı arayıcı başlıklarla görev yapacağını belirtti.

SİHA'ya takılan BOZOK hedefi tam isabet vurdu
EKONOMİ
SİHA'ya takılan BOZOK hedefi tam isabet vurdu

Anlaşma imzalandı: Silahlı drone, Togan ile ilke imza atacak
EKONOMİ
Anlaşma imzalandı: Silahlı drone, Togan ile ilke imza atacak
Abone Ol Google News
İzmir depreminde yan yatan Yılmaz Erbek Apartmanı'nda kolon kesilmemiş: Zemin etüdü yanlış beton kalitesi düşük
Gündem

İzmir depreminde yan yatan Yılmaz Erbek Apartmanı'nda kolon kesilmemiş: Zemin etüdü yanlış beton kalitesi düşük

İzmir’de yıkıma neden olan depremde 11 kişinin öldüğü, 11 kişinin de yaralandığı Yılmaz Erbek Apartmanı ile ilgili hazırlanan iddianamede, bilirkişiler tarafından yapılan çalışmada, herhangi bir düşey taşıyıcı eleman kesilmediğinin tespit edildiği ifade edildi. Binadaki beton kalitesinin projedekinden farklı, deprem kuvvetine dayanıklılık hesabının hatalı, zemin etüdünün yanlış olduğu vurgulanan iddianamede, statik analizlerin, binadan numune alımı ve binadaki malzeme değerlendirmesi yapılmadan hazırlandığı, testin rapordan sonra yapıldığı bilgisi yer aldı.
Caretta Likya'nın 296 günlük uzun yolculuğu: Sonunda Tunus'a ulaştı
Hayat

Caretta Likya'nın 296 günlük uzun yolculuğu: Sonunda Tunus'a ulaştı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yürütülen "Deniz Kaplumbağalarını İzleme Projesi" kapsamında 19 Ağustos 2020'de uydu cihazı takılarak doğal ortamıyla buluşan 8 deniz kaplumbağasından en uzun yolu "Likya" aldı. Patara'dan denizlere bırakılan 25-30 yaşlarındaki Likya, 3 bin 84 kilometre mesafe katederek yaklaşık 16 metre derinliğine sahip Tunus kıyılarındaki Boughrara Lagünü'ne ulaştı.
Deniz salyası yaralara merhem olacak: Kozmetik jel ve krem yapılacak
Hayat

Deniz salyası yaralara merhem olacak: Kozmetik jel ve krem yapılacak

Marmara Denizinde görüldükten sonra gündeme gelen ve deniz salyası olarak bilinen müsilaj konusunda Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi akademisyenleri yaptıkları çalışmada sona doğru geldi. Deniz salyasından yaralara merhem olacak kozmetik jel ve krem yapılabileceği kaydedildi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.