EkonomiSUV otomobil nedir?

SUV araba nedir? SUV araba ne için kullanılır? Yerli otomobil SUV olacak iddiası

SUV otomobil nedir?

Yerli otomobilde aileler için SUV modeller üretileceği iddiaları akıllara "SUV nedir?" sorusunu getirdi. Peki SUV nedir? Ne için SUV model kullanılur? SUV model arabaların özellikleri nelerdir? SUV, ile arazide seyahat edilir mi? Tüm soruların yanıtları bu haberde.

Haber MerkeziYeni Şafak
Yerli araba için SUV model arabalar mı üretilecek?
Yerli araba için SUV model arabalar mı üretilecek?

Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding; Turkcell ve Zorlu Holding'den oluşan firmalar yerli otomobil için imzayı attı. Peki yerli otomobilde nasıl modeller üretilecek? İddiaya göre, aileler için SUV model, gençler için spor modeller üretilecek. Peki SUV model nedir?

SPOR AMAÇLI TAŞIT SUV

SUV, spor amaçlı taşıt anlamına gelir. Bir araç hem minivan hem station vagon hem de çekme özelliklerini taşıyorsa ortak anlam olarak bu tür araçlara SUV denir. Türkiye'de halk arasında jeep olarak bilinen büyük, otomobilden yüksek ve genellikle dört çeker olan araçlardır. Bu araçlar belli bir güç ve kapasiteye sahip olmalıdır. Burada en önemli nokta her dört çeker araç SUV değildir ama SUV'ların geneli dört çekerlidir.

REKLAM

SUV'un bir alt modeli olan ve SUV'a çok benzer bir diğer araç ise crosssoverlardır. Genelde SUV ve crossover birbiri ile çok karıştırılır. Crossover yüksek otomobil anlamına gelir. Crossoverların bir büyüğü ise SUV olarak adlandırılır.

HER SUV OFFROAD ARACI DEĞİL

Her SUV offroad aracı değildir. Offroad araçlarında çok özel donanımlara ihtiyaç vardır. Birçok SUV sadece asfaltta veya toprak zeminde yol alabilir. Bu yüzden SUV'lara offroad yapmaya uygun araç gözüyle bakmak yanlıştır.

SUV arabaların karoserleri diğer türlerdeki binek araçlara göre daha yüksek ve daha geniştir. Bu nedenle daha ağır bir karosere sahip olan SUV araçların motorları daha yüksek hacimlidir. Kilometre başına daha fazla yakıt tüketip daha fazla karbondioksit salınımı yapan SUV araçlar daha çok dizel motorlu araçlar kategorisine girer.

REKLAM
Talisca Bayern Münih maçında tarihe geçebilir
Spor

Talisca Bayern Münih maçında tarihe geçebilir

Beşiktaş'ın hücum yollarındaki en etkili isimlerinden olan Anderson Talisca, takımının UEFA Şampiyonlar Ligi son 16 turunda yarın Bayern Münih ile oynayacağı karşılaşmada rekor kırmak için görev bekleyecek.
Erzincanlı çoban ABD'de milyoner oldu
Hayat

Erzincanlı çoban ABD'de milyoner oldu

11 yaşındayken bir fotoğrafını görerek aşık olduğu New York’a 16 yıl önce cebinde sadece 200 dolarla giden Erzincanlı 'Zach' Erdem'in yanında bugün 320 kişi çalışıyor. İlk çalıştığı yeri satın alan Zach Erdem, 40 yaş altı başarılı iş adamı ödülüne layık görüldü.
30 kuruşluk yumurtada 2 liralık organik oyunu
Ekonomi

30 kuruşluk yumurtada 2 liralık organik oyunu

Vatandaşın organik ürün hassasiyetini fırsata çevirmeye çalışan uyanıkların 30 kuruşluk yumurtaları 1.5-2 liradan sattıkları ortaya çıktı. Piyasada kaydı bulunmayan 2.5 milyon yumurta bulunuyor. Kayıtsızların yanı sıra kayıtlı yumurtalara da organik kılıfı uydurulabiliyor. Vatandaşın burada tek yapacağı kontrol yöntemi ise yumurtaların üzerindeki seri numaralarına dikkat etmek.
Hakim gözünün yaşına bakmadı: Kararı duyunca bayıldı
Gündem

Hakim gözünün yaşına bakmadı: Kararı duyunca bayıldı

İzmir'de görülen iğrenç davada, 7. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı, küçük yaştaki E.A’yı, kendisine gönderdiği fotoğraflarla tehdit edip, cinsel istismarda bulunan Cihan K’ye 132 yıl 6 ay, Yılmaz Ç’ye 39 yıl, Nazif S’ye de 52 yıl hapis cezası verdi. Nazif S. duruşma salonunda sinir krizi geçirip bayıldı.
İğrenç olay polisin gelmesiyle ortaya çıktı
Gündem

İğrenç olay polisin gelmesiyle ortaya çıktı

Öz oğlunu kaldığı yurda götürürken cinsel istismarda bulunan baba G.M.B, “Alt soya karşı çocuğun nitelikli cinsel istismarı suçundan” Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği’nce tutuklandı.