|

Tek seferde 400 uçak istedi

Uçak leasing işinde dünyanın en büyüklerinden biri olan Birleşik Arap Emirlikleri merkezli Dubai Aerospace Enterprise (DAE) tam 400 ticari yolcu uçağı alımı için Airbus ve Boeing ile görüşüyor.

Yeni Şafak
09:23 - 28/05/2018 Pazartesi
Diğer
Dubai Aerospace Enterprise
Dubai Aerospace Enterprise

Devlet kuruluşu olan DAE, söz konusu 400 adetlik alım için tek koridorlu jetleri düşünürken ağırlık Airbus A320 ailesi ve Boeing 737 Max serisi öne çıkıyor. Bazı kaynaklara göre sipariş iki firma arasında bölüştürülebilir.

400 uçaklık alımın maddi büyüklüğü liste fiyatı üzerinden hesaplandığında 40 milyar doların üzerine çıkabilir ancak bu denli büyük alımlarda üreticilerin özel fiyatlar verdiği biliniyor.

DAE üst düzey yöneticisi Firoz Tarapore ise henüz tatmin edici bir fiyat alamadıklarını söyledi.

Habertürk'ün haberine göre; Öte yandan Fransa merkezli Airbus ve ileABD'li Boeing'in teslim edilmeyi bekleyen yüklü siparişlerden dolayı siparişte zorluk yaşanabileceği ve DAE'nin siparişi olan bir başka leasing firmasını satın alarak bu yolla genişleme sağlayabileceği de "mantıklı bir alternatif" olarak değerlendirildi.

ÜRETİMİ DURACAKTI! ARAPLARIN SİPARİŞİYLE KURTULDU

DAE, daha önce İrlandalı AWAS'ı satın alıp portfolyosunu üçe katlayarak 400 uçağa çıkarmış ve 14 milyar dolar değerinde bir filoyla dünyada ilk 10 sıraya girmişti. DAE, dünya genelinde 57 ülkede 117 hava yolu şirketiyle çalışıyor.

#Dubai
#DAE
#Dubai Aerospace Enterprise
#Airbus
#Boeing
6 yıl önce