Ekonomi TOKİ Başkanı Ömer Bulut 3 günde 10 bin 820 kişi başvurdu

TOKİ'nin sosyal konut projesine başvuru nasıl yapılır? Son başvuru tarihi ne zaman?

TOKİ Başkanı Ömer Bulut: 3 günde 10 bin 820 kişi başvurdu

TOKİ Başkanı Ömer Bulut, 50 bin projeli sosyal konut projesine 3 gün içinde 10 bin 820 kişinin başvurduğunu söyledi. Konut projesinde son başvuru tarihi 19 Nisan olarak belirlendi.

Haber Merkezi DHA
TOKİ 6 bin 300’ü İstanbul’da olmak üzere yurt genelinde 50 bin sosyal konut inşa edecek.
TOKİ 6 bin 300’ü İstanbul’da olmak üzere yurt genelinde 50 bin sosyal konut inşa edecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonuyla Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 6 bin 300’ü İstanbul’da olmak üzere yurt genelinde 50 bin sosyal konut inşa edecek. Talep toplama süreci 6 Mart'ta başladı. TOKİ Başkanı Ömer Bulut, bugün İstanbul hizmet binasında düzenlediği toplantıyla projenin detaylarını açıkladı.

50 bin sosyal konutun 6 bin 300 adeti İstanbul’da inşa edilecek. 2 bin 934 tanesi Ankara’da, 2 bin 500 tanesi İzmir’de, 2 bin 200 tanesi ise Adana’da yapılacak. TOKİ Başkanı Ömer Bulut, 50 bin projeli sosyal konut projesine 3 gün içinde 10 bin 820 kişinin başvurduğunu ve yoğun ilginin olduğunu söyledi.

DHA
TOKİ Başkanı Ömer Bulut, 50 bin projeli sosyal konut projesine 3 gün içinde 10 bin 820 kişinin başvurduğunu söyledi.

YATAY MİMARİ ÖN PLANDA

Projeyi çok önemsediklerini ve bu yönde çok talep geldiğini dile getiren Bulut, "Öncelikle konutların yapılacağı araziler tespit edildi, zemin etütleri ve planlamalar yapıldı. Proje, insanları tabiatla daha çok buluşturan, aile, komşuluk ve mahalle kültürünü yaşatacak ve yardımlaşmayı canlı tutacak, az katlı yatay mimariyi esas alan konutlardan oluşacak. Ayrıca, doğal afetlere dayanıklı, çağdaş yaşamla uyumlu, sosyal donatıları bulunan, altyapısı, üst yapısı ve cepheleri ile mevcut kent dokusuyla bütünleşen yani çevreye uyumlu konutlar inşa edeceğiz" diye konuştu.

KONUTLARIN YÜZDE 64'Ü ALT GELİR GRUBUNA YÖNELİK

67 ilin dışında kalan diğer 14 ilde de çalışmaların devam ettiğini belirten Bulut, "Arsa üretimi ve proje etüt çalışmaları devam ediyor. Bu konutların tamamı sosyal konut olup, yüzde 64’ü (32.198’i) alt gelir grubu vatandaşlarımıza, yüzde 36’sı ise (17. 802) orta gelir grubu vatandaşlarımıza yönelik olacak" ifadelerini kullandı.

KONUT ALACAKLARDA ARANAN ŞARTLAR

Türk vatandaşı olmak ve il sınırları içinde en az bir yıl ikamet etmek, 2 1 konutlar için 25 yaşını, 3 1 konutlar için de 18 yaşını doldurmuş olmak. 2 1 konutlar için en fazla hane halkı gelirin 4 bin 500 lirayı geçmemesi (İstanbul 4.800 TL) gerekiyor. Müracaat sırasında 2 1 konutlar için 500 lira, 3 1 konutlar için bin lira ön kayıt parası alınacak. Çeşitli nedenlerle proje gerçekleşmemesi veya hak sahibi olamaması halinde bu paralar iade edilecektir.

Talep toplama işlemleri bankalar tarafından yapılacak,vatandaşların TOKİ’ye değil, doğrudan Ziraat ve Halk Bankası şubelerine müracaat etmeleri gerekiyor.

KONUTLAR 36 AY İÇERİSİNDE TESLİM EDİLECEK

Konutlar, inşaatları da bitirilip en geç 36 ay içinde hak sahiplerine teslim edilecek. 2 1 konutların taksit ödemeleri konut teslimlerinden sonra başlayacak. Konut satış vadelerinde faiz uygulanmayacak olup, sadece 6 ayda bir memur maaşlarına yapılan zam çerçevesinde artış yapılacak.

KONUTLARIN DETAYLARI ŞÖYLE;

75 ve 85 metrekarelik 2 1 olan alt gelir grubu konutların;

-Fiyatı: 116 bin 400 lira.
-Peşinatı: Yüzde 12 ve 13.968 lira.
-Taksit Miktarı: 388 liradan başlıyor.
-Vade Sayısı da: 240 aya kadar uzuyor.
110 ve 128 metrekare, 3 1 konutların ise;
-Fiyatı:170 bin 720 liradan
-Peşinatı: Yüzde 10 ve 17 bin 072 liradan
-Taksit Miktarı: 759 liradan başlıyor.
-Vade Sayısı da: 180 aya kadar uzuyor.

4 bin TL'ye klimalı tabut
EKONOMİ
4 bin TL'ye klimalı tabut

Irak’tan geldi, Mardin’e 15 milyon dolarlık yatırım yaptı
EKONOMİ
Irak’tan geldi, Mardin’e 15 milyon dolarlık yatırım yaptı

Eşeğin sütünü de sütünden elde ettiği sabunları da satıyor
FOTOĞRAF 10
Title
2013 yılında 20 eşekle üretime başlayan Karaçam, sayıyı 40'a çıkardığını ve günde 4 litre süt elde ettiğini anlattı.
Title
Eşek sütünün bazı hastalıklara iyi geldiğinin rivayet edildiğini de belirten Karaçam, çiftliği ziyaret edenlere sütün litresini 150 liradan, su bardağıyla ise 30 liradan satıyor.
Title
'VÜCUDU YUMUŞATIYOR, KIRIŞIKLIKLARI ÖNLÜYOR' Eşek sütü satışı yaparken, sabun imal etmeleri yönünde talepler geldiğini anlatan Karaçam, Süt sağıldıktan sonra sütün köpüğünü yüzüne süren kadınlar, sabununun da olabileceğini söyledi. Biz de bunun üzerine sabun üretmeye başladık dedi.
Title
Karaçam İlk önce cüzi miktarda ürettiğimiz sabun satıldı. Ardından seri üretime geçmek için eşim kurs aldı ve eşek sütü sabunu da büyük ilgi gördü. Bodrum'da aktarlar ve turistik oteller de bizden sabun istiyor. Sabunu kullananlar vücudu yumuşattığını, kırışıkları önlediğini söyledi diye konuştu.
Title
Karaçam, Eşek sütü antioksidan özelliğine sahip. Bazı hastalıklarda tedavide destekleyici özelliğe sahip olduğu belirtiliyor dedi.
Title
EŞEK SÜTÜNÜN FAYDALARI: Eşek sütünün bu kadar değerli bir besin olmasının sebebi kuşkusuz ki sağlığa olan mucizevi faydaları. Hemen bu faydaları tek tek sayalım: Astım ve bronşit hastalığının tedavisine katkı sağlıyor. Kolon kanserinin tedavi sürecinde tedaviyi hızlandırıcı etkisi bulunuyor. Sedef gibi hastalıkların tedavisinde kullanılıyor. Kansere karşı direnç sağlıyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor. İçerdiği omega-3 sayesinde kalbi koruyor. İçerdiği kalsiyum sayesinde kemik gelişimini artırıp kemik erimesini önlüyor.
Title
Bebekler ve çocuklar için de çok faydalı. Balgam söktürüyor, ateş düşürüyor. Yağ yakımını hızlandırdığı için zayıflamaya da yardımcı oluyor. Cildin ihtiyacı olan protein ve amino asitleri üretilmesini sağladığı için ciltte oluşan kırışıklıkları gidermeye yardımcı oluyor, cildi nemlendiriyor. Cildin yaşlanmasının önüne geçiyor.
Title
Eşek sütünün bilinen ciddi bir zararı olmasa da aşırı tüketimi alerjik reaksiyonlara sebep olabilir, civa, kurşun ve kükürt içerdiği için yine aşırı tüketildiğinde zehirlenmelere yol açabilir. Her zaman dediğimiz gibi her şeyin fazlası zarar.
Title
Title
Eşeğin sütünü de sütünden elde ettiği sabunları da satıyor
Muğla'nın Yatağan ilçesi Bozarmut Mahallesi'ndeki evinin bahçesinde eşek çiftliği kuran evli ve 3 çocuk babası Musa Karaçam, eşek sayısını artırarak hem sütünü hem de sütünden elde ettiği sabunları satmaya başladı. Karaçam, sütün litresini 150 liradan bardağını ise 30 liradan satıyor.


Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.