Ekonomi Ziraat Katılımdan Türkiye ekonomisine 54,4 milyar TLlik kaynak

Ziraat Katılım’dan Türkiye ekonomisine 54,4 milyar TL’lik kaynak

Ziraat Katılım Genel Müdürü Metin Özdemir, 2020 yılının ilk 9 ayında gerçekleştirdikleri faaliyetlere dar önemli açıklamalarda bulundu. Özdemir, Türkiye Ekonomisine sağladıkları nakdi ve gayri nakdi finansman toplamının 54,4 milyar TL olarak gerçekleştiğini duyurdu.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Ziraat Katılım’dan Türkiye ekonomisine 54,4 milyar TL’lik kaynak
Ziraat Katılım Genel Müdürü Metin Özdemir

Ziraat Katılım’ın 2020 yılının ilk 9 ayında Türkiye Ekonomisine sağladığı nakdi ve gayri nakdi finansman toplamı 54,4 milyar TL olarak gerçekleşti. Nakdi finansman desteklerini yıllık bazda yüzde 64 artışla 39 milyar TL’ye çıkaran Ziraat Katılım, Katılım Finans sektörü içerisindeki pazar payını yüzde 16,5’e yükseltti. Ziraat Katılım konsolide aktif büyüklüğünü 2019 yılı sonuna göre yüzde 49 artışla 54,2 milyar TL seviyesine çıkardı. Toplanan fon büyüklüğü 2019 yıl sonuna göre yüzde 67 artışla 42,4 milyar TL’ye yükseldi. Türkiye genelinde şube ağını da yaygınlaştıran Ziraat Katılım, 2020'nin üçüncü çeyreğinin sonunda biri yurt dışında olmak üzere 104 şubeye ulaştı.

Ziraat Katılım basın açıklaması: Reel sektöre desteğimiz artarak devam ediyor.
EKONOMİ
Ziraat Katılım basın açıklaması: Reel sektöre desteğimiz artarak devam ediyor.

Sudan faaliyetlerine başladı

İlk yurt dışı şubesini Sudan’da açtıklarını belirten Ziraat Katılım Genel Müdürü Metin Özdemir, “Ziraat Katılım Sudan Afrika kıtasında açılan ilk Türk Bankası olarak 27 Ağustos itibarıyla başkent Hartum’da faaliyetlerine başladı. Sudan Şubemizin, Türkiye ve Sudan arasındaki dış ticaretin gelişimi ve ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesinde köprü görevi üstleneceğine inanıyoruz. Ziraat Katılım, sadece Türkiye'de değil, bölgesinde de sinerji oluşturan, sürekli değer üreterek her aşamada paylaştıkça daha fazlasını müşterilerine öneren, evrensel, saygın ve lider bir katılım finans kurumu olma yolunda çalışmalarına devam etmektedir” dedi.

Konutta indirim sürüyor: Ziraat Katılım da yüzde 0,99'a çekti
EKONOMİ
Konutta indirim sürüyor: Ziraat Katılım da yüzde 0,99'a çekti

Kira sertifikası ihraçları 22,4 Milyar TL’ye ulaştı

2020 yılının üçüncü çeyreğinde 16 adet kira sertifikası ihracının başarılı bir şekilde tamamlandığını ifade eden Özdemir, “Ziraat Yatırım Menkul Değerler A.Ş. aracılığı ile gerçekleştirilen bu ihraçlarımızdan 9 Milyar TL fonlama temin edilirken, kira sertifikası ihraçlarının tamamına nitelikli yatırımcılardan ihraç tutarının üzerinde talep gelmiştir. Türkiye’nin kamu sermayeli ilk katılım bankası olan Ziraat Katılım, faaliyetlerine başladığı 2015 yılından bugüne kadar nitelikli yatırımcılara gerçekleştirdiği 67 adet kira sertifikası ihracı ile toplamda 22,4 milyar TL hacme ulaştı” ifadelerini kullandı.

Ziraat ve Vakıf Katılım da destek paketleri açıkladı
EKONOMİ
Ziraat ve Vakıf Katılım da destek paketleri açıkladı

İşe devam finansman desteği üçüncü çeyrekte de devam etti

“Ekonomik İstikrar Kalkanı” kapsamında hayata geçirilen destek paketlerinin sürdüğünü belirten Özdemir: “Kovid-19 salgınının sosyal ve ekonomik yaşama ilişkin olası hasarlarını en aza indirme hedefiyle birinci çeyrek sonunda hayata geçirilen Hazine Destekli Kefalet Sistemi çerçevesinde, KGF teminatlı finansman imkânı sağlayan “İşe Devam Finansman Desteği Paketi” uygulamalarına üçüncü çeyrekte de devam edildi. Gerçek ve tüzel müşterilerimizin ihtiyaç ve beklentilerini en iyi şekilde anlayarak onlara en doğru kanaldan en uygun çözüm ve değer önerilerini sunan Ziraat Katılım, dengeli büyüme ve sürdürülebilir karlılık çerçevesinde milli ekonomiye en üst düzeyde katkıda bulunarak ürün çeşitliliğini artırmaya devam etmektedir” şeklinde konuştu.

Ziraat Katılım çiftçiyle büyüyecek
EKONOMİ
Ziraat Katılım çiftçiyle büyüyecek

Bankart yoğun ilgi gördü

Ziraat Katılım Bankkart çalışmaları hakkında bilgi veren Özdemir: “Ziraat Katılım olarak 2020 3'üncü çeyrek döneminde kartlı ödemeler sektöründe de müşterilerimize sunduğumuz hizmetleri genişletmek, müşteri ödeme deneyimini iyileştirerek daha hızlı ve güvenli işlem yapabilmelerini temin edebilmek ve ciro pazar payını artırmak adına çalışmalarımıza hızla devam ettik. Ödeme Sistemleri sektöründeki yoğun rekabet ortamında yeni ürünümüze gösterilen ilginin memnuniyet verici seviyelerde olduğunu gördük. 2020 3. çeyrek döneminde banka kartı ciromuz geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 54, POS ciromuz ise geçen senenin aynı döneminde göre yüzde 63 artış gösterdi” dedi.

Yerli üretim için finansman hazır
EKONOMİ
Yerli üretim için finansman hazır

Üretime ve istihdama desteğimiz devam edecek

Özdemir “Katılım bankacılığı prensipleri doğrultusunda müşterilerimize özgü çözümler geliştirmeye, topluma ve tüm paydaşlarımıza değer katacak çalışmalarda bulunmaya devam edeceğiz. Ülkemiz ekonomisinin ve istihdamının güçlendirilmesine katkı sağlamak için reel sektörümüze desteğimizi artırarak sürdüreceğiz” diyerek sözlerini tamamladı.

Ziraat Katılım Afrika yolunda
EKONOMİ
Ziraat Katılım Afrika yolunda

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.