Gündem Araklı ve Sürmenede asırlık rüya gerçek oldu

Araklı ve Sürmene’de asırlık rüya gerçek oldu

Araklı ve Sürmene ilçelerine bağlı toplam 27 mahalleye daha sağlıklı ve temiz içme suyu sağlayacak olan paket arıtma tesisi ve HES hizmete alındı. Törende konuşan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, “Trabzon’un her bölgesinde bu kalitede içme suyu sağlamak gayretindeyiz” dedi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Araklı ve Sürmene’de asırlık rüya gerçek oldu
Araklı Sürmene Paket İçme Suyu Arıtma Tesisi ve Hidroelektrik Santrali görkemli bir törenle açıldı.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, dev bir eseri daha şehre kazandırdı. TİSKİ Genel Müdürlüğü ve İLBANK A.Ş. iş birliğinde yapımı tamamlanan Araklı Sürmene Paket İçme Suyu Arıtma Tesisi ve Hidroelektrik Santrali görkemli bir törenle açıldı. Araklı ilçesine bağlı Yeşilyurt Mahallesi’nde Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ev sahipliğinde gerçekleştirilen açılışa, TBMM Çevre Komisyonu Başkanı ve AK Parti Trabzon Milletvekili Muhammet Balta, KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, AK Parti Trabzon İl Başkanı Sezgin Mumcu, İLBANK A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Volkan Bektaş, İLBANK Trabzon Bölge Müdürü Cafer Bilgin, TİSKİ Genel Müdürü Ali Tekataş, Araklı Kaymakamı Kürşad Karaca, Araklı Belediye Başkanı Recep Çebi, Sürmene Belediye Başkanı Rahmi Üstün, STK temsilcileri, muhtarlar ve çok sayıda davetli katıldı.

Törende konuşan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, “Araklı Sürmene Paket İçme Suyu Arıtma Tesisi ve Hidro Elektrik Santrali (HES) Projesinde 78 kilometrelik isale hattı, 32 kilometre şebeke hattı, 2 adet su alma yapısı, 6 adet içme suyu deposu ve tüm bunlara ek olarak 200 KW üretim kapasiteli mikro HES yer alıyor. Tesisimizin güncel maliyeti 200 milyon TL’yi geçti. Bu maliyeti Büyükşehir Belediyesi TİSKİ Genel Müdürlüğü ve İLBANK A.Ş. Genel Müdürlüğü karşılıyor. Proje kapsamında Araklı’nın 18, Sürmene’nin 9 mahallesi olmak üzere toplam 27 mahalledeki 50 bine yakın vatandaşımıza temiz ve sağlıklı içme suyu vereceğiz” şeklinde konuştu.

HES SAYESİNDE YILDA 7 MİLYON TL

Tesis bünyesinde faaliyete alınan HES’in önemine dikkat çeken Başkan Zorluoğlu, “HES sayesinde yılda 4 milyon TL gibi ciddi bir gelir elde edeceğiz. Tesisimizin enerji ihtiyacının 10 katı kadar elektriği bu HES sayesinde elde edeceğiz. Gerçekten büyük bir proje. Mevcut kuyuları da bu sayede kapattık. Buradan da yılda 3 milyon TL gibi bir tasarruf etmiş olacağız. Yani bu tesisin bizlere yılda 7 milyon TL gibi bir kazancı olacak.

Suyun memba kalitesinde olduğunun altını çizen Başkan Murat Zorluoğlu, “Az önce içtik. Oldukça kaliteli bir su üretiyoruz. Trabzon’un her bölgesinde bu kalitede içme suyu sağlamak gayretindeyiz. Araklı’da bunun yanında pek çok iş yaptık. Trabzon Caddesi’ni baştan aşağıya düzenledik yakında açılışını yapacağız. Sürmene’de de asfalt ekiplerimiz çalışıyor. Bu sene hedefimiz 18 ilçemizin tamamında asfalt ve beton işleri tamamlamaktır” diye konuştu.

‘TRABZON HER ALANDA ÖNCÜ’

TBMM Çevre Komisyonu Başkanı AK Parti Trabzon Milletvekili Muhammet Balta ise, “Şu anda 200 milyonluk bir yatırımı hizmete açıyoruz. Gelecek nesillere sağlam eserler bırakmalıyız. Milletin parasını daha iyi değerlendirmek için planlı ve projeli işler yapmak lazım. Trabzon her alanda öncülük yapıyor. Araklı’mıza, Sürmene’mize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum” dedi.

Trabzon'da otobüse binenlere 'o sene bu sene' sürprizi
FOTOĞRAF 5
Title
Spor Toto Süper Lig'in bitimine 10 hafta kala 67 puanla rakiplerinden açık ara farkla lider olan Trabzonspor'un erken gelecek şampiyonluğun hazırlığı tüm kentte yapılıyor.
Title
Geçtiğimiz günlerde trafik ışıklarına 'o sene bu sene' sloganını yazdıran ve kupa çıkartması yapıştıran Trabzon Büyükşehir Belediyesi, şampiyonluğun parolası olan sözü bu kez belediyeye ait otobüslere taşıdı.
Title
YOLCULAR 'O SENE BU SENE' SÖZÜYLE KARŞILANIYOR<br>Trabzon Büyükşehir Belediyesi'ne ait toplu taşıma araçlarına binen yolcular, otobüse binerek kartını okutunca cihazdan gelen 'o sene bu sene' sözüyle karşılanıyor.
Title
Kentte başlattığı yeni uygulamayı duyuran Trabzon Büyükşehir Belediyesi'nin paylaştığı videoda, durakta bekleyen vatandaşların otobüse binip kartlarını okuttuktan sonra yaşadıkları şaşkınlık yüzlerine yansıyor.
Title
Trabzon'da otobüse binenlere 'o sene bu sene' sürprizi
Trabzonspor'un Süper Lig'de adım adım şampiyonluğa ilerleyişi nedeniyle kent şampiyonluk havasına girdi. Trabzon Büyükşehir Belediyesi'ne ait otobüslere binen vatandaşlar, kartlarını okuttuğunda 'o sene bu sene' sözünü duyuyor.

Trabzon yıl boyu turist ağırlayacak
GÜNDEM
Trabzon yıl boyu turist ağırlayacak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.