Gündem Bedelli askerliğe zaman ayarı

Bedelli askerliğe 'zaman’ ayarı

Geçtiğimiz ay yasalaşarak yürürlüğe giren bedelli askerlikteki 21 günlük zorunlu eğitim için bazı meslek gruplarından ve eğitim sektöründen 'zaman ayarlama' talepleri arttı. Talepte bulunan grupların 21 günlük eğitimin belli dönemler içinde yapılmasını istedikleri öğrenildi.

Diğer
Bedelli askerlik başvurusu devam ediyor
Bedelli askerlik başvurusu devam ediyor

Hükümetin bedelli askerlik düzenlemesinin ardından, bazı meslek ve eğitim gruplarındaki kişiler için ‘bedelli eğitimin dönemini ayarlamak’la ilgili talepler arttı.

Profesyonel futbolcular devre arası ve sezon sonunda bedelli askerlik yapmak isterken, yurtdışında lisansüstü eğitim yapan 100 bin öğrenciden yaklaşık 25 bininin bedelli görevini eğitim kurumlarının izin verdiği zamanda yapma talepleri inceleniyor.

25 bin öğrenci

Hürriyet'te yer alan habere göre; yurtdışına devlet veya kendi olanaklarıyla giden 100 bin yüksek lisans öğrencisi bulunuyor. Bunlardan 25 bin civarında erkek öğrenci için Milli Savunma Bakanlığı başta olmak üzere YÖK ve hükümet düzeyinde girişim yapıldı. Bu öğrencilerin, eğitim programının uygun olduğu zaman diliminde, belli bir sürece yayılarak bedelli askerlik yapmalarına olanak verilmesi için taleplerin iletildiği belirtildi. Yeniden vize alma ve ders programlarının iptali gibi durumlara karşı ayrı program yapılması isteniyor.

Futbolcular da beklemede

Devlet olanaklarıyla lisansüstü eğitime giden öğrencilerin de ekonomik gerekçelerle sorun yaşayacağı iddia ediliyor. Profesyonel futbolculara sağlanması tartışılan olanak gibi bu öğrencilerin de uygun oldukları dönemde bedelli yapma olanağı getirilmesi bekleniyor.

Öğretmenler bedelli askerliği yarıyıl tatilinde yapabilecek
GÜNDEM
Öğretmenler bedelli askerliği yarıyıl tatilinde yapabilecek

Bedellide son rakamlar açıklandı
GÜNDEM
Bedellide son rakamlar açıklandı

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.