Gündem Bu ceza az

Bu ceza az

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Genelkurmay çatı davasıyla ilgili tebliğnamesini hazırladı. Akın Öztürk’ün de aralarında olduğu sözde Yurtta Sulh Konseyi üyelerine verilen hapis cezasının arttırılması talep edildi. Hulusi Akar’ın o dönemki yaveri Levent Türkkan’ın “siyasal ve askeri casusluk” suçundan ayrıca cezalandırılması istendi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Bu ceza az  ​
Akın Öztürk

ABDULLAH SARİCA

Genelkurmay çatı davasının temyiz edilmesi üzerine dosya Yargıtay’a geldi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, sanıklar hakkında hazırladığı tebliğnameyi, Yargıtay 16. Ceza Dairesi’ne gönderdi. Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi, 20 Haziran 2019’da sanıklar hakkında hükmünü açıklamıştı. Mahkeme Akın Öztürk, Kubilay Selçuk, Mehmet Dişli, Hakan Evrim, Mehmet Partigöç, Ömer Faruk Harmancık ve Muhsin Kutsi Barış’ın da olduğu sözde Yurtta Sulh Konseyi üyesi 17 sanığın 141’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapsi ve çeşitli suçlardan süreli hapis cezalarına hükmetmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a suikast timinin başındaki Gökhan Şahin Sönmezateş ise 137 kez ağırlaştırılmış müebbet ve süreli hapis cezası almıştı. Mahkeme 163 sanığı ağır müebbet ve 7 yıl 6 ay arasında değişen sürelerde hapse mahkum ederken, 30 sanığın beraatını, Fetullah Gülen’in de arasında olduğu 13 sanığın ise dosyasının ayrılmasını kararlaştırmıştı.

TSK'daki mahrem yapıya 66 ilde dev operasyon: 532 asker için gözaltı kararı
GÜNDEM
TSK'daki mahrem yapıya 66 ilde dev operasyon: 532 asker için gözaltı kararı

TÜM SUÇLARDAN SORUMLULAR

  • Temyiz üzerine Yargıtay’a gelen dosya ile ilgili tebliğnamesini Yargıtay 16. Ceza Dairesi’ne gönderen Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, konsey üyelerine verilen cezaların onanmasını isterken, sanıklara eksik ceza verildiğine işaret etti. Yönetici konumundaki sanıkların Türkiye genelindeki tüm eylemlerin sorumlusu olarak cezalandırılması gerektiğini belirten Başsavcılık, sanıklara ayrıca darbecilerin açtığı ateş sonucu yaralanan 9 kişiye yönelik “kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan da ceza verilmesi gerektiğini kaydetti.

Kelepçeyi görünce kaçmaya karar verdi
GÜNDEM
Kelepçeyi görünce kaçmaya karar verdi

ÖZEL’İN ODASINA BÖCEK KOYDU

Dönemin Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın yaveri Levent Türkkan “anayasayı ihlal” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum edilirken, “siyasal ve askeri casusluk”tan beraat etmişti. Tebliğnamede Türkkan’ın eski Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’in odasına dinleme cihazı koyduğunun sabit olduğuna dikkat çekildi. Bu kapsamda siyasal ve askeri casusluk suçundan verilen beraat kararının bozulması istendi.

Oyuncu Fırat Tanış CHP'yi eleştirince sosyal medyada linç edildi
Hayat

Oyuncu Fırat Tanış CHP'yi eleştirince sosyal medyada linç edildi

Her fırsatta fikir ve ifade özgürlüğünden bahsederek algı operasyonu yapmaya çalışan muhalif medya ve sanatçılar bu kez hedef kendileri olunca çark etti. Oyuncu Fırat Tanış, "Bu akılla mı her şey çok güzel olacak? Bu üslupla, bu seviyeyle mi "ötekilerin" hakkını hukukunu korumaya talipsiniz?" ifadeleriyle CHP ve muhalif kesimi eleştirince sosyal medyada linç kurbanı oldu.
TDV Suriye'de soğukta donma tehlikesi altındaki aileler için seferber oldu
Gündem

TDV Suriye'de soğukta donma tehlikesi altındaki aileler için seferber oldu

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV), Suriye'de donma tehlikesi geçiren çocuklara ve ailelere yönelik yardımlarını sürdürüyor. TDV Genel Müdürü İzani Turan, yazılı açıklamasında, savaşın başladığı ilk günden itibaren Suriyeli ailelere gıdadan barınmaya, eğitimden sağlık hizmetlerine kadar her alanda yardım ulaştırmaya çalıştıklarını söyledi.
İstanbullu kar çilesi çekerken balıkçıya giden İmamoğlu: En iyi mücadeleyi biz verdik
Gündem

İstanbullu kar çilesi çekerken balıkçıya giden İmamoğlu: En iyi mücadeleyi biz verdik

İstanbul'da etkili olan yoğun kar yağışında İBB'nin yetersiz tedbileri vatandaşları mağdur etti. O sırada İngiliz büyükelçi ile bir balıkçıda yemek yiyen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise eleştiri yağmuruna tutuldu. Özür dilemek yerine kendisini savunan İmamoğlu, bu sabah katıldığı bir televizyon programında 'pes' dedirten açıklamalarda bulundu. Vatandaşların geçmiş senelerdeki gibi büyük mağduriyet yaşamadığını belirten İmamoğlu, "İstanbul'da karla mücadeleyi en büyük şekilde biz veriyorduk" ifadelerini kullandı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.