Gündem Delege pişman

Delege pişman

10 Temmuz’daki kurultay için hazırlıklarını sürdüren MHP Genel Merkezi, delege listesini hazırlamaya başladı. Parti yönetimi, bazı delegelerin oynanan oyunu gördüğünü ve pişman olduklarını ilettiğini belirtti. Ayrıca parti yönetimi, 19 Haziran’daki kurultayda görev yapan noter hakkında suç duyurusunda bulundu.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Delege pişman
MHP Genel Merkezi, 10 Temmuz'da yapılacak seçimli olağanüstü kurultay hazırlıklarını sürdürüyor. Kurultay için ilana çıkan Genel Merkez, davet gönderilecek delege listesini hazırlamaya başladı.

MHP lideri Devlet Bahçeli'nin kurmayları 19 Haziran'da yapılan kurultayda bazı delegelerin partisine oynanan oyunu gördüğünü ve Genel Merkez'i arayarak, muhaliflere imza verdiklerin için pişman olduklarını ilettiğini söyledi. Parti yönetimi, 10 Temmuz'daki kurultayda Bahçeli'nin güven tazeleyeceğini de belirtti.

YÜZ SAYFALIK KİTAPÇIK

Ramazan ayında iftarlarda delegelerle biraraya gelen Bahçeli, delegeler ve teşkilatlarla birebir konuşarak partisine kurulan tuzağı anlattı. 7 Haziran'dan 1 Kasım'a kadar geçen süreçte tabana kendilerini iyi anlatamadıklarını belirten Bahçeli, partisinde yaşanan süreci delegelere ve teşkilata daha iyi anlatabilmek için 100 sayfalık bir kitapçık hazırlattı. Kitapçıkta, 7 Haziran seçimlerinden itibaren MHP'de yaşanan olaylar ve tartışılan konular detaylı bir şekilde anlatılıyor. Bu kitapçık 81 ildeki delegelere dağıtılacak.

MHP yönetimi, 19  Haziran'daki kurultayla  ilgili medyaya yanısıyan  görüntülere ilişkin suç  duyurusunda bulundu.
MHP yönetimi, 19 Haziran'daki kurultayla ilgili medyaya yanısıyan görüntülere ilişkin suç duyurusunda bulundu.


NOTERE SUÇ DUYURUSU


Öte yandan, MHP Genel Merkezi, Çağrı Heyeti tarafından 19 Haziran'da düzenlenen olağanüstü kongreye katılanların kimlik tespitleri ve hazırun listesinin hazırlanması konusunda görevli Ankara 13. Noterliği'nin görüntülerine ilişkin Akyurt Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Parti avukatı Yücel Bulut, yaptığı yazılı açıklamada, “19 Haziran'da tarihinden düzenlenen sözde MHP Olağanüstü Genel Kurulu'na ilişkin olarak; toplantıya katılanların kimlik tespitleri ve hazırun listesinin hazırlanması konusunda görevli bulunan Ankara 13. Noterliğinin basın yayın organlarında da oldukça geniş yer bulan ve suç teşkil eden görüntüleri üzerine, suçun işlendiği yer olan Akyurt ilçesi Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur" ifadelerine yer verdi.

SÜRECE SIKI TAKİP

Bulut, MHP Genel Merkezi tarafından basın yayın organlarında yer bulan “sahtecilik" fiillerine ilişkin olarak devam edecek cezai soruşturma sürecinin de titizlikle takip edileceğini kaydetti.

MHP'den yeni hukuki hamle

MHP Genel Merkezi, Çağrı Heyeti tarafından toplanan olağanüstü kurultayla ilgili itirazlarını hukuken ispatlamak için harekete geçti.
Kurultayda “7 fahiş hata" yapıldığını savunan genel merkez, ilk hamlesini yaparak, Ankara 13. Noterliği'nin görüntülerine ilişkin suç duyurusunda bulundu. Partinin hukukçuları, “delege sayısı", “kurultayın yapıldığı adres", “yasa dışı şekilde gündeme madde eklenmesi" ve “Çağrı Heyeti'nin tutumu" gibi başlıklarda tespit ettiği hataları da gerekçelendirerek yargıya taşımayı planlıyor. Hukuki süreç sonunda, herhangi bir usulsüzlük belirlenmesi durumunda Çağrı Heyeti'nin gerçekleştirdiği olağanüstü kurultayın iptal edilmesinin söz konusu olabileceğini düşünen genel merkez yöneticileri, böyle bir durumda Genel Başkan Devlet Bahçeli'nin çağrısıyla 10 Temmuz'da toplanacak olağanüstü kurultayın farklı bir anlam kazanacağını dile getiriyor.

Vural aday olmayacak

MHP Genel Başkan adaylarından Koray Aydın ise Oktay Vural'la telefonla görüştüğünü, bir adaylık sinyali almadığını söyledi. Gaziantep'te basın açıklaması yapan Aydın, 10 Temmuz kongre sürecinden çıkacak sonucun Türk milletinin önünü açacağını söyledi. Oktay Vural'la telefonla görüştüğünü belirten Aydın, “Daha önce istifa yönünde bir sinyal olmuştu zaten, rahatsız olduğunu biliyordum. Dolayısıyla şahsen benim için bir sürpriz olmadı. Beklediğim bir gelişmeydi. Almış olduğu bu karar kendisi için hayırlı uğurlu olsun. Dün (önceki) akşam kendisiyle bir telefon görüşmesi yaptım, kendisinden adaylıkla ilgili bir ışık almadım. Ama önümüzdeki günler ne gösterir onu bilemem" dedi.

Değişime ihtiyaç var

Grup başkanvekilliği görevinden istifa eden MHP İzmir Milletvekili Oktay Vural'ın bundan sonra ne yapacağı da merak konusu oldu.
Kulislerde Vural için güçlü bir aday olarak konuşulsa da, 10 Temmuz'daki kurultaya kadar yeterli delegeye ulaşamayacağı ve parti yönetiminin, paralel yapının desteklediğini belirttiği başkan adaylarından Meral Akşener'in yanında olacağı tahmin ediliyor. Oktay Vural ise istifasının ardından sessizliğini yaptığı yazılı açıklama ile bozdu. Vural, MHP'nin iç bünyesinde yaşadığı süreç ve tartışmaların önemli tahribat yarattığını, bu tahribatın asıl hedefinin MHP olduğunu belirtti. “Bu sürecin bir karara vardırılmasının yolunun hukuk labirentlerinin kısır tartışmalarında değil, mensuplarımızın gönlünde ve iradesinde aranmış olması gerektiği açıktır" ifadesini kullanan Vural, şöyle devam etti:

Partideki görevinden istifa eden Oktay  Vural'ın dün TBMM Genel Kurulu'ndaki  neşeli tavrı dikkati çekti.
Partideki görevinden istifa eden Oktay Vural'ın dün TBMM Genel Kurulu'ndaki neşeli tavrı dikkati çekti.


“MHP'nin güçlü olmasına en çok ihtiyacın olduğu bir dönemdeyiz. Önümüzdeki süreçte buna yönelik düşüncelerimi, tutumumu ve kararımı kamuoyu ile paylaşacağım. Bu süreç boyunca görüşlerimi ifade etme ve katkı sağlama gayret ve arayışlarımı bu safhada herhangi bir şahsi ikbal beklentisi veya makam mevki ilişkisi içinde olmaksızın ortaya koymam vicdani bir sorumluluk halini almıştır."


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.