Gündem Greyder operatörü O köpeğe ben zarar vermedim

Sakarya haberleri: Köpeğe işkenceyle ilgili yeni gelişme

Greyder operatörü: O köpeğe ben zarar vermedim

Sakarya’da yavru köpeğin dört ayağı ve kuyruğunu keserek ölümüne yol açtığı iddiasıyla tutuklanan greyder operatörü İlhan M’nin ifadesine ulaşıldı. Köpeğe zarar vermediğini belirten İlhan M, "Yol kenarındaki çukurları doldurup otları temizliyordum. Suçsuzum" dedi.

Haber Merkezi Diğer
Sakarya'da, 4 bacağı kesilmiş halde bulunan yavru köpek, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamıştı.
Sakarya'da, 4 bacağı kesilmiş halde bulunan yavru köpek, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamıştı.

Sapanca Belediyesi’nde greyder operatörü olarak çalışan İlhan M. (39), ifadesinde, “Çalışma bölgesinde çukurları dolduruyordum. Üç -dört köpek gördüm. Ancak köpeklere zarar vermedim. Silindir kullanan iş arkadaşım ile kamyoncu arkadaş da vardı. Yol kenarındaki çukurları doldurup otları temizliyordum. Suçsuzum” dedi. Avukatı Handan Durdu ise “İş makinesinin olayı bir anda gerçekleştirdiğini düşünsek bile dört ayağı ve kuyruğunun kopması hayatın olağan akışına aykırıdır. Bu olayın başka şahıslar tarafından vahşice kesilmek suretiyle meydana geldiğini düşünmekteyiz” dedi.

Veterinerin görüşü etkili oldu

Hürriyet'in haberine göre Sapanca Sulh Ceza Mahkemesi’nin kararında, köpeği muayene eden veteriner Onur Çakmak’ın “Hayvanın arka ayakları ve kuyruğu ezilmeden ötürü kopmuştur” şeklinde mütalaa verdiği belirtildi. Köpeklerin Nuray Ersoy ve Sevil Özyavuz tarafından beslendiği ve bu durumda sahipli oldukları sonucuna varan mahkeme, ‘mala zarar verme’ suçundan tutuklama kararı vererek, İlhan M.’yi cezaevine gönderdi.

Sakarya Barosu Başkanı Zafer Kazan Hayvanları Koruma Kanunu’na göre bir araçla sahipsiz hayvanı yaralayan veya sahipsiz hayvanı kasten yaralayan kişiye para cezası verilebileceğini belirterek şöyle devam etti:

  • “İki kişinin hayvana yemek vermesi suretiyle sahipli hayvan denilerek adam tutuklanıyor. Ortada tutuklamayı gerektirecek bir suç yoktur. İnfiali bastırmak adına suçlu olduğu netleşmeden ceza vermek, bir insanı linç etmektir. Kanundaki sahipli-sahipsiz ayrımını bugüne kadar kaldırmayan ve vicdani yaptırımlar getirmeyen siyasetçilere karşı infial duyulması gerekiyor.”

Sakarya'da tutuklanan kepçe operatörünün eşi: O cani eşim değil
GÜNDEM
Sakarya'da tutuklanan kepçe operatörünün eşi: O cani eşim değil

Sakarya'daki vahşete Asr-ı Saadet'ten örnekle tepki gösterdi
OYNAT 02:08
Sakarya'daki vahşete Asr-ı Saadet'ten örnekle tepki gösterdi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ülke TV ortak yayınında gündemi değerlendirdi. Sapanca'da yavru köpeğe yapılan vahşetle ilgili de konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Sevgili Peygamberimiz bir gün sahebeyle yürürken yolda bir köpek leşi görüyor. Yanındakiler kokutan burunlarını tutarken, Peygamberimiz 'Ah dişleri ne güzelmiş' diyor. Bir başka olay. Yine Peygamberimiz. Kuşu ölen çocuğa başsağlığına gidiyor. Biz böyle bir dinin böyle bir medeniyetin mensuplarıyız. Bizim için bu noktada bir insan ölümü neyse buna da böyle bakıyoruz' dedi.


Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.