GündemHiçbir belge gösteremedi

Hiçbir belge gösteremedi

16 Nisan'da yenilince referandumun iptalini isteyen CHP’nin, usûlsüzlüğe ilişkin olarak YSK’ya hiçbir belge ve tutanak sunamadığı ortaya çıktı. YSK da kanıt olmayınca 4 saat süren toplantı sonucunda başvuruyu reddetti.

Haber MerkeziYeni Şafak
Kemal Kılıçdaroğlu
Kemal Kılıçdaroğlu

16 Nisan referandumunda 167 bin sandığın güvenliği için 300 bini aşkın kişiyi görevlendiren CHP, milletin cumhurbaşkanlığı sistemine ‘Evet’ dediğini görünce çamura yattı. Sandıklara bakan yüzbinlerce partiliye rağmen referandumu ‘şaibeli’ göstermeye çalışan ana muhalefet, içinde CHP’lilerin de bulunduğu sandık kurullarının bazı zarflara mühür vurmayı unutmasını diline dolayarak “Seçimler iptal edilsin” yaygarası kopardı. Milletin 1 milyon 300 bin oy farkıyla kabul ettiği yeni anayasaya karşı ‘sokak çağrısı’ yaparak halkı provoke eden CHP, referandumun iptali için Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvurdu. CHP ile birlikte HDP ve Vatan Partisi’nin de başvurularını değerlendiren YSK, iptal taleplerini 1’e karşı 10 oyla reddetti.


SANDIK GÖREVLİLERİ UZAYDAN MI GELDİ?

Dilekçede belirttiği iddialara ilişkin herhangi bir kanıt sunamayan CHP, halk oylamasının iptalini gerektirecek belge, bilgi ya da tutanak getiremedi. Her sandık için teslim edilen oy pusulalarında eksiklikler olduğunu ve mühürsüz oyların da ‘sahte oy’ anlamına geldiğini ileri süren ‘Hayır’ cephesi, sandık kurullarında görevli CHP’lilerin tutanaktaki imzalarına bir cevap veremedi. Hiçbir belge ve delile dayanmayan itirazlar, YSK tarafından kesin olarak reddedildi. Kararın ardından CHP’nin ‘yeni bir referandum’ hayalleri de suya düştü. Verilen karara rağmen demokratik süreci sabote etmekte ısrarlı görünen ana muhalefet, ‘her türlü yargı denetimi dışında bulunan’ YSK’nın kararını Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) götürmeye hazırlanıyor. Ancak AYM’nin bu konuda daha önce verdiği kararlar, CHP’nin başını çektiği cephenin yeni bir hayal kırıklığı yaşayacağını gösteriyor.


Son dakika haber-YSK kararını açıkladı: CHP'nin referandum iptali başvurusu reddedildi!

KANUN HÜKMÜ AÇIK

YSK’nın kararlarına karşı hiçbir kuruma başvuru yapılamıyor. Bu durum, Anayasa’nın 79. maddesinde de hüküm altına alınmış durumda. Bahse konu maddede, “YSK’nın kararları aleyhine başka bir mercie başvurulamaz” ifadesi yeralıyor. Buna karşın CHP daha önce de olduğu gibi konuyu AYM’ye taşıyacağını açıkladı. CHP Yüksek Seçim Kurulu Üyesi Mehmet Hadimi Yakupoğlu, “Öncelikle Anayasa Mahkemesi, ondan sonra da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) kadar bunu götürmek zorundayız. Çünkü biz ‘Hayır’a oy veren yüzde 49 seçmenin tüm sorumluluğunu taşıyoruz” dedi.

DAHA ÖNCE DENENDİ

AYM’nin konuya ilişkin içtihat niteliğinde çok sayıda kararı bulunuyor. AYM, bu kararlarda, Anayasa’nın yargı denetimi dışında bıraktığı işlemlerin bireysel başvurunun konusu olamayacağı, Anayasa’nın 79/2. maddesiyle de YSK kararlarının AYM denetiminin dışında olduğunu vurguluyor. Bu başvurulardan birisi 7 Haziran 2015 Genel Seçimleri’nden sonra yapıldı. CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, yaptığı bireysel başvuruda, Basın İlan Kurumu üyeliği görevinden süresi içerisinde ayrılmaması nedeniyle milletvekili adaylığının YSK tarafından iptal edilmesinin ‘seçilme hakkını ihlal’ olduğunu iddia etti. Yine CHP’li Oğuz Oyan ise 7 Haziran öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının ‘tarafsızlık ilkesine aykırı olduğu ve bu nedenle basında yeralmaması’ gerektiğine ilişkin talebinin YSK tarafından yetkisi olmadığı gerekçesiyle reddedilmesinin ‘seçme, seçilme ve adil yargılanma haklarını ihlal ettiğini’ ileri sürdü.

Bakan Bozdağ: YSK'nın kararı doğru

‘KONU BAKIMINDAN YETKİSİZLİK’

Her iki başvuruyu da birleştiren AYM Genel Kurulu, başvuruların ‘kabul edilemez’ olduğuna karar verdi. Kararın gerekçesinde ise Anayasa’nın yargı denetimi dışında bıraktığı işlemlerin bireysel başvurunun konusu olamayacağı belirtilirken, YSK kararları aleyhine başka bir mercie gidilemeyeceği yönündeki Anayasa maddesine dikkat çekildi. AYM, benzer nitelikte bir diğer kararı ise Barolar Birliği Başkanlığı seçimine ilişkin verdi. Ankara Barosu Avukatı Sedat Vural, Metin Feyzioğlu’nun TBB Başkanlığı’na seçilmesinin ardından YSK’ya başvurarak seçimlerin iptal edilmesini istedi. YSK’nın başvuruyu reddetmesi sonucu Vural, AYM’ye gitti. Ancak AYM de bireysel başvurunun ‘konu bakımından yetkisizlik’ nedeniyle kabul edilemez olduğuna karar verdi.

AVRUPA’DAN ELİ BOŞ DÖNDÜ

2014 yerel seçimlerinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığına CHP’den aday olan Mansur Yavaş da YSK’ya başvurarak ‘seçimlerin iptal edilmesini’ talep etti. YSK’nın ret kararının ardından Yavaş, konuyu AYM’ye taşıdı. Ancak AYM, bu başvurunun da ‘konu bakımından yetkisizlik’ nedeniyle kabul edilemez olduğuna karar verdi. Bunun üzerine AİHM’e başvuran Yavaş, buradan da eli boş döndü. AİHM, belediye seçimiyle ilgili iddiaların Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi kapsamında olan ‘hak ve özgürlüklerin koruma alanı dışında kaldığını’ belirterek başvuruyu reddetti.

Kesin sonuç 28 Nisan’da

Referanduma ilişkin ilk itirazlar sandık kurullarına yapılmıştı. İtiraz süreci ilçe seçim kurullarıyla devam etti. Halk oylaması sonrasında, sandık kurulu tutanakları ve kararlarına karşı itirazlar ilçe seçim kurullarına yapıldı. İlçe seçim kurulları da bu itirazları dün karara bağladı. İlçe kararlarına itirazlar bugün saat 17:00’ye kadar yapılacak. Bu aşamada verilecek dilekçeleri ise il seçim kurulları 23 Nisan’a kadar sonuçlandıracak. Sürecin tamamlanmasının ardından, il seçim kuruluna ve il birleştirme tutanaklarına karşı 26 Nisan’a kadar YSK’ya itiraz edilebilecek. YSK, tüm siyasi partilere ‘olağanüstü itiraz yolu’nu kullanıp kullanmayacaklarını soracak. Yeni bir itiraz gelmezse YSK, kesin seçim sonuçlarını 27 Nisan Perşembe veya 28 Nisan Cuma günü açıklayacak.

CHP Meclis'i boykota hazırlanıyor

Referandumun iptali isteği YSK tarafından reddedilen CHP, önümüzdeki süreçte kaos ortamı oluşturmak için yeni planları devreye sokacak. Milletin kabul ettiği 18 maddelik yeni anayasa için TBMM’de uyum yasaları görüşülürken CHP, Genel Kurulu boykot etmeye hazırlanıyor. 18 maddenin Meclis’te görüşülmesi sırasında AK Parti ve MHP’li vekillere saldırarak onları darp eden ana muhalefet partisinin, 1982 darbe anayasasını tamamen tarihe gömecek oturumlardan kaçacağı belirtiliyor.

Ben hakimim siyasetçi değil

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, kurulun halk oylamasının iptaline ilişkin başvuruları reddetmesinin ardından yapılan eleştirilere yönelik, “Cevap vermeyeceğim. Ben siyasi değilim, hakimim” dedi. YSK binasına gelişinde Güven’e, CHP, HDP ve Vatan Partisi’nin halk oylamasının iptaline ilişkin başvuruların reddedilmesinin ardından, yapılan eleştirilere yönelik bir yanıtı olup olmadığı sorusu yöneltildi. Sadi Güven, “Cevap vermeyeceğim. Ben siyasi değilim, hakimim” karşılığını verdi.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.
İsrail zulmünün kurbanı: 15 yaşındaki Muhammed
İsrail askerlerinin başından yaraladığı Filistinli Muhammed Tamimi, yaşadıklarını anlattı. 6 saat ameliyatta kalan Tamimi, 6 ay boyu okula gidemeyecek. Muhammed Tamimi, Filistin direnişinin sembollerinden Ahed'in kuzeni...


İzinsiz aldıkları ekmeklerin parasını bırakıp helallik istediler
Bilecik'te, bir bakkalın dolabından izinsiz ekmek alan öğrencilerin daha sonra para bırakıp yazdıkları notla helallik istemeleri, iş yeri sahibine duygulu anlar yaşattı.
Bunu Gördünüz Mü? Rüzgara karşı paslaşan çılgın genç
Kayserispor'un hocası Sumudica, rüzgarla paslaşan çılgın genç ve çok daha fazlası Tuğçe'nin sunumuyla Bunu Gördünüz Mü?'de...
Oğlunun katilini affeden anne herkesi ağlattı
Suliman Abdu'l Mutakallim isimli genç, sadece 60 dolar için öldürüldü. ABD'de yaşanan olay sonrası Suliman'ın annesi, katili affettiğini açıkladı. Yüreği yanan bir annenin duygulandıran konuşmasında söyledikleri, mahkemedekileri de ağlattı…
Venezuela zor durumda
Ekonomik krizden dolayı halkın temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandığı Venezuela'da yağma olayları başladı.
Dünyaca ünlü isimlerden İsrail'e boykot!
2004 yılında başlatılan İsrail'e karşı kültür boykotuna dünyaca ünlü birçok isim destek verdi. İsrail'in Filistin işgali ünlü sanatçılar tarafından bu hareketle boykot ediliyor.
Erdoğan’ın Türkiye tarifi: Türkiye demek…
Cumhurbaşkanı Erdoğan, grup toplantısında dinleyenleri coşkulandıran ve duygulandıran bir Türkiye tarifi yaptı. Erdoğan'ın konuşması alkışlarla karşılık buldu.


Avrupa futbolunun en borçlu üçüncü ülkesi Türkiye
Spor

Avrupa futbolunun en borçlu üçüncü ülkesi Türkiye

UEFA'nın 2016 yılı bütçe raporuna göre Türkiye, Avrupa futbolunda net borç miktarı en yüksek üçüncü ülke oldu. Avrupa'da en fazla borcu olan kulüpler listesinde Galatasaray 203 milyon euro ile 11'inci, Fenerbahçe 150 milyon euro ile 17'nci, Beşiktaş ise 142 milyon euro ile 18'inci sırada yer aldı.
Giresunspor'un Başakşehir paylaşımı büyük ilgi gördü
Spor

Giresunspor'un Başakşehir paylaşımı büyük ilgi gördü

Başakşehir'i Türkiye Kupası'ndan eleyen ve çeyrek finale çıkan Giresunspor, sosyal medya hesabından dikkat çeken bir paylaşımda bulundu. Karadeniz temsilcisinin paylaşımı kısa süre içerisinde Twitter'da en çok paylaşılanlar arasına girdi.
Sırasını bekleyen muazzam enerji: Toryum
Ekonomi

Sırasını bekleyen muazzam enerji: Toryum

Silahlanma yarışı ve güvenlik kaygılarının ön plana çıktığı günümüzde uranyum kadar ilgi görmeyen toryum madeni henüz ekonomik boyutta devreye girmemekle birlikte sırasını bekleyen muazzam bir enerji kaynağı durumunda. Yeşil nükleer enerji olarak adlandırılan toryumun, dünyadaki enerji problemini büyük ölçüde çözebileceği ifade ediliyor. Yapılan araştırmalar ile toryum madeni kanser tedavisi başta olmak üzere yeni teknolojilerin geliştirilmesinde de kullanılacak.
Türkiye'ye en çok para kazandıran dizi belli oldu
Hayat

Türkiye'ye en çok para kazandıran dizi belli oldu

Türk televizyonlarında yayımlanan diziler, 140’ın üzerinde ülkeye ihraç edilerek, yıllık 350 milyon doların üzerinde ihracat rakamına imza atarak başarılı bir ivme çizdi. En fazla ihraç edilen diziler arasında en çok hasılat getiren dizi Kara Para Aşk oldu. Diriliş Ertuğrul, en fazla kazanan dizi listesinde yer almadı.
Yeni dönem başlıyor: PÖH uçaklarda görev alacak
Gündem

Yeni dönem başlıyor: PÖH uçaklarda görev alacak

Uçaklarda mart ayından itibaren Özel Harekat polisleri görev alacak. Silahlı olarak seyahat edecek olan polislerin tüm uçuşlarda bulundurulması öngörülmüyor. Polisler sivil olarak seyahat edecek. Silah taşıdığı ya da silah bulundurduğu da fark edilmeyecek.