Gündem Küstah sözler

Küstah sözler

ABD’den yönetimin PKK terörüne bakışını özetleyen skandal açıklama geldi. Savunma Bakanı Mattis, Türkiye’nin, sınırları içinde “silahlı ayaklanma” devam eden tek ülke olduğunu savundu. Mattis, SDG olarak andığı PKK’lıların yardım için Afrin’e gittiğini de itiraf etti. ABD bunu “ortaklığı bitirecek” adım olarak nitelemişti.

Haber Merkezi Yeni Şafak
ABD Savunma Bakanı Jim Mattis
ABD Savunma Bakanı Jim Mattis

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, ABD destekli SDG adını kullanan PYD/PKK unsurlarının bir bölümünün diğer bölgelerden Afrin’e kaydığını kabul etti. Bu daha önce Pentagon’dan gelen kabulün resmi bir ağızdan teyidi anlamına geliyor.

Mattis, Avrupa seyahati sırasında gazetecilere DEAŞ’la mücadele konusunda açıklama yaptı ve soruları yanıtladı. DEAŞ’a karşı mücadelenin Suriye’de devam ettiğini söyleyen Mattis, PYD/PKK’nın öncülüğünü yaptığı SDG içerisindeki bazı Kürtlerin Afrin’deki operasyonlar sebebiyle “dikkatlerinin dağıldığını” ve Afrin’e kaydığını belirtti. Açıklamalarında skandal ifadeler kullanan Mattis şunları kaydetti: “Ayrıca şu anda Afrin’de devam etmekte olan dikkati dağıtan bir durum var. Bu durum SDG içerisinde yüzdesi net olmamakla birlikte yüzde 50 veya daha azı ya da çoğunun dikkatini dağıtıyor, Kürt arkadaşlarının Afrin’de saldırı altında olduğunu görüyorlar ve bu da onların dikkatinin oraya kaymasına sebep oluyor. Bazı durumlarda ise bazı birlikler oraya (Afrin’e) kaydı.”

Mattis ayrıca, Türkiye’nin, sınırları içerisinde “silahlı ayaklanmanın” devam ettiği tek ülke iddia ederek, “Türkiye’nin Suriye sınırlarına dair meşru güvenlik kaygıları var ve biz bunu zerre kadar inkar etmiyoruz” dedi.,

O köy de alındı
DÜNYA
O köy de alındı

En az 1369 terörist öldürüldü
DÜNYA
En az 1369 terörist öldürüldü

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.