Gündem Halk evlerinin yağmaladığı kütüphane ihya ediliyor

Halk evlerinin yağmaladığı kütüphane ihya ediliyor

Trabzon Of’ta bulunan ve 1970’li yıllarda Halkevleri tarafından yağmalanan Ahmed Ziyaüddin Gümüşhanevi Kütüphanesi yeniden ihya ediliyor. Kütüphanede restorasyon çalışmaları başladı, Türkiye’nin muhtelif kütüphanelerine dağıtılan nadide eserler de kütüphaneye geri getirilecek.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Kütüphanesi ihya ediliyor
Ahmed Ziyaüddin Gümüşhanevi Kütüphanesi yeniden ihya ediliyor.

YUSUF ÖZDEMİR

1813’de Gümüşhane’de doğup 1894’te İstanbul’da vefat eden büyük İslam alimi Ahmed Ziyaüddin Gümüşhanevi Hazretleri, kendi el yazması eserlerinin de aralarında olduğu 18 bin cilt kitabı vakfetti. Bu kitaplarla Rize, Bayburt ve Trabzon’un Of ilçesi Uğurlu Mahallesi’nde birer kütüphane kurulmuştu. Bu 3 kütüphaneden sadece Of’taki kütüphane ayakta kaldı.

Ahmed Ziyaüddin Gümüşhanevi
Ahmed Ziyaüddin Gümüşhanevi

HALKEVİ YAĞMALADI

Ancak bu kütüphane de 1970’li yıllarda CHP’nin uzantısı olan Halk Evlerinin gadrine uğradı. Kütüphanede bulunan yaklaşık bin 500 civarındaki yazma ve basma eserin bir kısmı imha edildi, bir kısmı dağıtıldı, geriye kalan 305 eser ise Mehmet Aşık Kutlu Kur’an Kursu’nda muhafaza altına alınıp Ankara’daki Milli Kütüphane’ye nakledildi. Yaklaşık 2 asırlık kütüphanenin yeniden ihyası için düğmeye basıldı. Vakıflar Trabzon Bölge Müdürlüğü tarafından yaklaşık 20 gün önce kütüphanenin restorasyon çalışmaları başlatıldı.

Eserler toplanacak

  • Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, restorasyon çalışmaları süren kütüphaneye gelerek incelemelerde bulundu, yetkililerden ve mahalle sakinlerinden kütüphane hakkında bilgi aldı. Tarihi kütüphane binasının korunması için yıllardır gönüllü olarak kütüphaneye sahip çıkan mahallesi sakinleri, kütüphaneden götürülen kitapların geri getirilmesini talep etti. Vali Ustaoğlu, konu ile ilgileneceği sözünü verdi.

Kütüphane olacak
GÜNDEM
Kütüphane olacak

Kütüphaneler yeniden
 24 saat hizmette
GÜNDEM
Kütüphaneler yeniden 24 saat hizmette

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.