GündemParalel savcı MİT TIRlarını elleriyle aradı

Paralel savcı MİT TIR'larını elleriyle aradı

Adana’da Türkmenlere yardım götüren TIR’ları hukuksuzca durduran paralel Savcı Aziz Takçı’nın, aramayı bizzat yaptığı, silah beklentisi ile açtığı kutulardan ilaç çıktığı ve MİT personeline bilerek eziyet ettirdiği kare kare tespit edildi.

Haber MerkeziDiğer

Suriye Türkmenlerine yardım götüren Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) TIR’larına yönelik ihanet çetesinin operasyonuna ait şok görüntülere ulaşıldı. Star Gazetesi'nde yer alan habere göre, Ankara Jandarma İstihbarat, Adana Jandarma İstihbarat ile Adana Adliyesi üçgeninde organize edilen operasyonun şok görüntülerinde, Jandarma Komando birlikleri ile Piyade Komando birlikleri operasyondan önce TIR’ların durdurulacağı alanda mevzilenmiş görünüyor.

Komandolarla operasyon

Adana Jandarma Bölge Komutanlığının onayı olmadan Piyade komando birliklerinin olay yerinde bulunmasının üzerindeki sır esrarını korurken, operasyonun başında yer alan Savcı Aziz Takçı’nın olay yerindeki garip tavırları dikkat çekiyor. Tedirgin ve agresif tavırlarıyla TIR’ların etrafında dönen Savcı Aziz Takçı operasyon boyunca Üsteğmen Önder Kır ile görülüyor. Üsteğmen Önder Kır ise daha önce TIR ihbarından bir saat önce Savcı Takçı’nın evine gitmesiyle gündeme gelmişti.


İşte kare kare MİT TIR'larına yapılan kumpas
FOTOĞRAF7
Title
Adana’da Türkmenlere yardım götüren TIR’ları hukuksuzca durduran paralel Savcı Aziz Takçı’nın, aramayı bizzat yaptığı, silah beklentisi ile açtığı kutulardan ilaç çıktığı ve MİT personeline bilerek eziyet ettirdiği kare kare tespit edildi.
Title
Tedirgin ve agresif tavırlarıyla TIR’ların etrafında dönen Savcı Aziz Takçı operasyon boyunca Üsteğmen Önder Kır ile görülüyor.
Title
Görüntülerde operasyonun başından sonuna kadar Üsteğmen Önder Kır ile Aziz Takçı’nın talimatıyla hiç bir direnme göstermeyen MİT personeli sürekli aşağılanması dikkat çekiyor.
Title
Aziz Takçı’nın Adana Ceyhan gişelerinde durdurduğu TIR’lara bizzat çıkarak kendi elleriyle kapakları açtığı görülüyor.
Title
Kasaların içinde ilaç ve tıbbi malzemeden başka bir şey bulamayan Savcı Takçı TIR’ları ikinci kez öğretmenler bulvarında durdurup bir daha içini kontrol etti. Ancak yine ilaç kolilerinden başka bir şey göremedi.
Title
Görüntülerde yüzlerce jandarma ve piyade komandosunun nizami bir şekilde araçların etrafını kuşattığı ve MİT mensuplarının üstlerine çullanarak etkisiz hale getirdikleri görülüyor. Özellikle hiç bir şekilde direniş göstermedikleri halde Üsteğmen Önder Kır’ın talimatıyla MİT mensuplarının önce elleri arkadan kelepçeleniyor ardından en az 10 kişi tarafından yüzüstü yere seriliyor. Bununla da yetinmeyen askerler bir yandan botlarıyla MİT mensuplarının boynuna basarken bir yandan da el ve ayaklarını bükerek adeta işkence ediyorlar. MİT mensuplarının ‘Biz görevliyiz’ diyerek kimliklerini tanıtması ise işe yaramıyor.
Title
Hatay’daki baskından önce Savcı Özcan Şişman ile 15 defa telefonla görüştüğü tespit edilen Önder Kır’ın Adana’daki TIR baskınında da operasyondan önce, Savcı Aziz Takçı’nın evine gidip özel görüştüğü tespit edilmişti.
İşte kare kare MİT TIR'larına yapılan kumpas

Adana’da Türkmenlere yardım götüren TIR’ları hukuksuzca durduran paralel Savcı Aziz Takçı’nın, aramayı bizzat yaptığı, silah beklentisi ile açtığı kutulardan ilaç çıktığı ve MİT personeline bilerek eziyet ettirdiği kare kare tespit edildi.


MİT Mensuplarına eziyet

Görüntülerde operasyonun başından sonuna kadar Üsteğmen Önder Kır ile Aziz Takçı’nın talimatıyla hiç bir direnme göstermeyen MİT personeli sürekli aşağılanması dikkat çekiyor. Görüntülerde yüzlerce jandarma ve piyade komandosunun nizami bir şekilde araçların etrafını kuşattığı ve MİT mensuplarının üstlerine çullanarak etkisiz hale getirdikleri görülüyor. Özellikle hiç bir şekilde direniş göstermedikleri halde Üsteğmen Önder Kır’ın talimatıyla MİT mensuplarının önce elleri arkadan kelepçeleniyor ardından en az 10 kişi tarafından yüzüstü yere seriliyor. Bununla da yetinmeyen askerler bir yandan botlarıyla MİT mensuplarının boynuna basarken bir yandan da el ve ayaklarını bükerek adeta işkence ediyorlar. MİT mensuplarının ‘Biz görevliyiz’ diyerek kimliklerini tanıtması ise işe yaramıyor. 

Kasaları kendi eliyle açtı

MİT görevlilerinin kimliklerini beyan etmelerine rağmen dakikalarca eziyet edilmesine göz yuman Savcı Aziz Takçı ile Jandarma İl Komutanı Özkan Çokay’ın bir an evvel kasaları açma telaşında oldukları görülüyor. Operasyon anına ait ve profesyonel kamaralarca çekilen görüntülerde Savcı ile komutanlar önce TIR’ların üzerine çıkıyor. Daha önce hazırlıklı gelen askerlerin yanlarında getirdiği pense anahtarlarla kasarlar teker teker açılıyor. Burada ki en ilginç görüntüyü ise yine savcı Aziz Takçı sergiliyor. Savcı Aziz Takçı TIR’ların üzerine çıkıyor ve kasaları bizzat kendi eliyle açıyor.

Kasalardan ilaç çıkıyor

Suriye Türkmenlerine yardım götüren MİT TIR’larına operasyon yapan savcılardan Aziz Takçı’nın Adana Ceyhan gişelerinde durdurduğu TIR’lara bizzat çıkarak kendi elleriyle kapakları açtığı görülüyor. Kasaların içinde ilaç ve tıbbi malzemeden başka bir şey bulamayan Savcı Takçı TIR’ları ikinci kez öğretmenler bulvarında durdurup bir daha içini kontrol etti. Ancak yine ilaç kolilerinden başka bir şey göremedi.

OPERASYON ÖNCESİ 15 GÖRÜŞME

Görüntülerde yer alan bir diğer önemli ayrıntı ise Üsteğmen Önder Kır’a ait. Hatay’daki baskından önce Savcı Özcan Şişman ile 15 defa telefonla görüştüğü tespit edilen Önder Kır’ın Adana’daki TIR baskınında da operasyondan önce, Savcı Aziz Takçı’nın evine gidip özel görüştüğü tespit edilmişti. 15 Ocak’ta HYSK 2. Dairesinin oy çokluğuyla aldığı kararla Savcı Aziz Takçı ile beraber TIR’lara operasyon yapan beş savcı görevden el çektirilmişti. MİT TIR’larının 19 Ocak 2014’te aranmasında görev alan Cumhuriyet savcıları Süleyman Bağrıyanık, Ahmet Karaca, Aziz Takçı, Özcan Şişman ve Yaşar Kavalcıklıoğlu, görevden alınmıştı.

CASUSLUKTAN YARGILANIYORLAR

Adana’da MİT’e ait TIR’ların durdurulmasıyla ilgili askeri şüpheliler hakkında açılan davada, “Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme” suçundan 15 yıldan 20 yıla kadar hapis, “Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla açıklama” suçundan müebbet hapis cezası talep ediliyor.  13 askeri personel hakkında açılan davanın 5. duruşması, 19 sanık hakkında da benzer suçtan açılan davaya ilişkin dosyasının birleştirilme ihtimali üzerine ertelendi. Davada 19 kişi hakkında daha kamu davası açılarak toplamda 32 kişinin yargılanması bekleniyor.

Kenan Sofuoğlu yine yürekleri ağza getirdi
Spor

Kenan Sofuoğlu yine yürekleri ağza getirdi

Milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu, antrenman turlarında kaza yaptı. 257 kilometre hızla kaza yapan Sofuoğlu'nun kolundan kötü şekilde yaralandığı görüldü.
Almanya'yı Türkiye korkusu sardı
Ekonomi

Almanya'yı Türkiye korkusu sardı

İstanbul'da 29 Ekim'de açılacak olan 3. Havalimanı, Avrupa basını ve Alman havacılık sektörünün de gündeminde. Alman havacılık sitesi, havalimanının Ortadoğu havalimanlarına yönelik etkisine ilişkin bir yazı kaleme aldı. Yazıda 3. Havalimanı'nın özellikle Dubai havalimanlarındaki yolcuların önemli bölümünün İstanbul'a kayacağı tespiti yapıldı.
Kaza yerine gelenler nasıl olduğunu anlamadı
Gündem

Kaza yerine gelenler nasıl olduğunu anlamadı

Bursa'nın Orhangazi ilçesinde, otomobilin bariyerlere çarpması sonucu 2 kişi yaralandı. Bariyerlere çarpan araçtaki sürücü sıkışarak, arka koltuktaki eşi de ön camdan fırlayıp kaputun üzerine düştü.
Zidane oyuncusundan özür diledi
Spor

Zidane oyuncusundan özür diledi

Real Madrid Teknik Direktörü Zinedine Zidane, Leganes maçında oyuna soktuğu Dani Ceballos'un topa dokunmadan 28 saniye sonrası mücadelenin bitmesiyle birlikte, oyuncusundan özür diledi.
Akıncı geliyor
Gündem

Akıncı geliyor

İnsansız hava araçlarında büyük bir başarıya imza atan Türkiye, Akıncı ile gücüne güç katacak. 4,5 ton yük taşıma kapasitesine sahip olacak Akıncı, 4 füze taşıyacak. Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Akıncı ile elde edilen teknoloji ile 2027’de insansız savaş uçağının üretileceğini söyledi.