Gündem YARSAV Başkanına 10 yıl hapis

Son dakika: YARSAV Başkanı Murat Arslan'a hapis cezası

YARSAV Başkanı'na 10 yıl hapis

Kapatılan Yargıçlar ve Savcılar Birliğinin (YARSAV) Başkanı Murat Arslan’a FETÖ'ye üye olmak suçundan 10 yıl hapis cezası verildi.

Haber Merkezi AA
KHK ile kapatılan YARSAV'ın eski Başkanı Murat Arslan.
KHK ile kapatılan YARSAV'ın eski Başkanı Murat Arslan.

Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan Yargıçlar ve Savcılar Birliğinin (YARSAV) eski Başkanı Murat Arslan hakkında "Fetullahçı Terör Örgütü'ne üye olmak" suçlamasıyla açılan davada, 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Davanın öncesi

Üzerine atılı suçlamayı mahkemelerde kabul etmeyen Arslan, FETÖ/PDY yargı yapılanması içerisinde yer almadığını, YARSAV'da FETÖ adına çalışmalarda bulunmadığını ileri sürmüştü.

FETÖ'nün şifreli haberleşme programı ByLock'u kullanmadığını öne süren Arslan, "ByLock denilen programı 15 Temmuz sürecine kadar duymuş değilim. Kullanmadım, ByLock tespitinin nasıl yapıldığını da bilmiyorum. 8 gün gözaltında kaldım, nasıl ve ne zaman tespit edilmiş bilmiyorum" ifadesini kullanmıştı.

Hakkındaki ifade veren tanıkların beyanlarını kabul etmediğini belirten Arslan, çelişkili ifadeler olduğunu savunarak, tanıklara soru sormak istediğini, bu sebeple tanıkların mahkeme huzurunda dinlenmesini talep etmişti.

Eski YARSAV Başkanı Arslan için karar
GÜNDEM
Eski YARSAV Başkanı Arslan için karar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.