Hayat Akdeniz mutfağı akciğer kanserine kalkan

Akdeniz mutfağı akciğer kanserine kalkan

Akdeniz usulu beslenmenin akciğer kanserine yakalanma riskini azalttığını belirten uzmanlar, abartılı yemekten kaçının, öğünlerde bol miktarda yeşillik tüketin, akdeniz usulu beslenmeyi yaşam şekli haline getirin, düzenli spor yapın önerilerinde bulundu.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Akdeniz mutfağı akciğer kanserine kalkan
Akciğer kanserine karşı, öğünlerde bol miktarda yeşillik tüketin. Akdeniz usulu beslenmeyi yaşam şekli haline getirin. Zeytinyağını sofranızdan eksik etmeyin.

Akdeniz usulu beslenme, akciğer kanserine yakalanma riskini azaltıyor.
Göğüs Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Özkan Demirhan, akciğer kanserine karşı önlem almanın yollarını ve doğru beslenmenin korunmadaki önemini anlattı.
Demirhan, erken teşhisin diğer kanser türlerinde olduğu gibi akciğer kanserinde de büyük önem taşıdığına dikkat çekerek, "Akciğer kanserini erken evrede yakalamak için checkup sayısını arttırmak, akciğer filmleri ve düşük doz tomografiler önemli rol oynuyor. Özellikle 10-20 yıldır sigara kullanan 40 yaş üstü kişiler, ailesinde akciğer kanseri hikayesi olanlar düzenli olarak hekim kontrolünde olmak zorundalar. Risk altında oldukları için bu kişilere kesinlikle tomografi öneririm. Eğer lezyon tespit edilirse veya patolojik bir durum görülürse 6 ayda bir ya da duruma göre 3 ayda bir de çekilebilir. Ama düşük doz tomografi olması büyük önem taşıyor çünkü hastalar radyasyona maruz kalıyor. Tomografi ilaçsız çekilse bile hasta radyasyon alır. Erken tanıda bize yol gösteren uluslararası bir formül vardır bu yöntem yüzde 100 olmasa da bizlere bir fikir vermekte. Filmde patoloji saptandığı zaman sigara içimi ve yaş durumu da göz önünde bulundurulur. Sıkıntılı durumları erken tespit etmek için PET CT de öneribilir. Lezyon tanısı için biyopsiye kadar giden bir sürece de gidebilir eğer ameliyata uygunsa mutlaka cerrahi tedavi tercih edilmelidir" dedi.

Öksürüğü önemseyin

İnsanların kandan korktuğunu fakat öksürüğü önemsemediğini belirten Demirhan, "Aslında öksürüğü yabana atmamak gerekir. Akciğer kanseri için sinsi bir kanser tanımlaması yapıyoruz ama insanlar belli başlı belirtilere karşı uyanık olup zamanında önlem alabilir. Örneğin öksürüğün çok iyi takip edilmesi gerekir. Öksürük karakterinin değişmesi önemli bir ön bulgu olabilir. Öksürük sayısı artmıştır ya da kişi sadece gündüz öksürürken gece de öksürmeye başlamıştır. İnsanlar genelde kan gördükleri zaman korkarlar ama öksürünce umursamazlar. ‘Öksürüyorum sigarandır’ derler. Oysa öksürüğün kalple mi akciğerle mi ilişkili olduğunun araştırılması gerekir. Balgamda kanama veya çok kirli balgam çıkarma da akciğer kanserinin bir başka belirtisi olabilir" dedi.

Kanserden korunmak için

Demirhan, akciğer kanserinden korunmak için şu tavsiyelerde bulundu:

- Abartılı yemekten kaçının.
- Şeker tüketimini çok aza indirin.
- Beyaz et ağırlıklı beslenin. Beyaz et tercihinizi mutlaka balıktan yana kullanın.
- Haftada bir kere mutlaka kırmızı et tüketmeye dikkat edin. Ancak etin çok pişmiş ve yanmış halini değil orta pişmiş halini tercih edin.
- Öğünlerde bol miktarda yeşillik tüketin.
- C vitamininden zengin gıdaları tercih edin.
- Akdeniz usulu beslenmeyi yaşam şekli haline getirin.
- Zeytinyağını sofranızın ve mutfağınızın baştacı yapın. Katı yağlardan uzak durun.
- İyotlu tuz dahil olmak üzere tuzdan mutlaka uzak durun.
- Düzenli spor yapın.

Kanseri yenmeye
mutfaktan
başlayın
GÜNDEM
Kanseri yenmeye mutfaktan başlayın

Hepatitler hakkında bilinen yanlışlar
HAYAT
Hepatitler hakkında bilinen yanlışlar

Tedavi edilmeyen reflü kansere yol açabiliyor
HAYAT
Tedavi edilmeyen reflü kansere yol açabiliyor

Kanser tedavisinden sonra gebe kalınabilir
HAYAT
Kanser tedavisinden sonra gebe kalınabilir

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.