Hayat Akneyle mücadelede karnabahar ve brokoli çözümü

Akneyle mücadelede ‘karnabahar ve brokoli’ çözümü

Birçok kişinin dönemsel ya da sürekli mücadele verdiği cilt problemi olan akneye karşı Türk bilim insanları karnabahar ve brokoliden oluşan formül geliştirdi. Geliştirilen ekstre sayesinde, akne ile bitkisel ve doğal yöntemlerle mücadelenin mümkün olduğu kanıtlandı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi DHA
Akneyle mücadelede ‘karnabahar ve brokoli’ çözümü
Türk bilim insanları akneye karşı karnabahar ve brokoliden oluşan formül geliştirdi.

Beslenme, genetik ve çevresel faktörler, stres ya da hormonlardan kaynaklı pek çok nedenle birçok insanın problemi olan akneye karşı, Biota Ar-Ge Merkezi ve Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı’nın ortak araştırmalarının sonucunda, karnabahar ve brokoli bitkilerinden akneye karşı etkili bir formül geliştirildi. Araştırmanın sonuçları uluslararası saygın bir bilim dergisi olan “Journal of Cosmetic Dermatology”de, “Efficacy of two plant extracts against acne vulgaris: Initial results of microbiological tests and cell culture studies” başlığı ile yayınlandı. Çalışmadan elde edilen sonuçlar, geliştirilen brokoli-karnabahar ekstresinin akneye neden olan bakteriye karşı laboratuvar testlerinde son derece etkili olduğunu gösterdi.

KARNABAHAR VE BROKOLİYİ TESADÜFEN KEŞFETTİK

Saç dökülmesi ve istenmeyen tüylere karşı yapılan çalışmaların yanı sıra laboratuarlarda akne ile ilgili çalışmalara da yer verdiklerini belirten Biota Laboratuvarları Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Dündar, karnabahar ve brokolinin formüle katılmasının tesadüf olduğunu söyledi.

Dündar, tesadüf gelişen olayı şu sözlerle anlattı:

“Bir şeye odaklandığınız zaman etrafınızda buna katkı sağlayabilecek şeyleri fark edebiliyorsunuz. Karnabahar ve brokoliyi çocuklarıma yemek pişirirken yakmamla fark ettim. Karnabahar ve brokoliyi ocakta unuttum ve su dibine kadar buharlaştı. İçine kattığım karnabahar ve brokoli de gitti, tencerenin dibinde pekmez gibi bir madde kaldı. Çöpe atmaya giderken akneye etkisini düşündüm ve onu çay bardağının dibine koyarak kendimde denedim ve etkili olduğunu gördüm. Karnabahar ve brokolinin de formüle eklenmesi bu şekilde oldu. “

İnanılmaz olay: Sivilce yüzünden tekerlekli sandalyeye mahkum oldu
FOTOĞRAF 7
Title
Ünye'ye bağlı Ortayılmazlar Mahallesi’nde 2 yıl önceye kadar sağlıklı yaşam sürdüren Muhammet Dikici’nin hayatı, göbeğinde çıkan sivilce sonucu tamamen değişti. Dikici, çalışmak için gittiği Japonya’da göbeğinde çıkan sivilceyi kendisi sıktı.
Title
Dikici’nin göbeğinde yara oluşan bölgedeki enfeksiyon, kan yoluyla sinir sistemine zarar verdi. Hareketleri kısıtlanan ve yürüme zorluğu çeken Dikici, hastaneye başvurdu. Hastanede yapılan kontrolde Dikici’nin, enfeksiyona bağlı omurilik felci geçirdiği tespit edildi. Ameliyata alınan Dikici, tüm müdahalelere rağmen felç kaldı. Tedavisinin ardından Türkiye’ye gelen Dikici, 2 yıldır tekerlekli sandalyeyle yaşıyor.
Title
Göbeğindeki sivilceyi sıktıktan 3 gün sonra hayatının değiştiğini anlatan Muhammet Dikici, “Yaklaşık 2 yıl önce yurt dışına çalışmaya gitmiştim. Vücudumda çıkan bir sivilceden dolayı enfeksiyon kaptım. Bu enfeksiyon omuriliğime iltihap olarak biriktirdi.
Title
Sinir sistemlerime hasar verdi. Omurilik ameliyatı geçirdim. Şu anda omurilik felciyim. Büyük ihtimalle hayatımın geri kalanını bu şekilde geçireceğim. Vücudumda çıkan sivilceyi patlattıktan 3 gün içinde bu olay başıma geldi. 3 gün sonra his kaybı yaşayarak felç oldum. Tedavisi ise şimdilik yok. Kök hücre çalışmaları var ancak deneme aşamasında” diye konuştu.
Title
Engelli olmadan önce kendisinin de engellilerin sorunlarını çok bilmediğini dile getiren Dikici, “Sağlıklıyken engellilerin yaşadıkları sorunları görmüyorduk ama engelli olduktan sonra insanlar bana çok tuhaf gelmeye başladı. Kaldırımda engelli rampalarının önüne araç bırakanlar, kaldırımlara araç bırakanlar, biz engellilerin hayatını zorlaştırıyor. Bu nedenle insanlar buna dikkat etmeliler” dedi.
Title
Engellilerin en çok karşılaştığı sorunların başında, engelli rampalarının yol ile kot farkı olmasının geldiğini kaydeden Dikici, “Bir defasında ineceğimi düşündüğüm rampadan kot farkı nedeniyle düştüm. Zaman zaman böyle kazalar başımıza geliyor.
Title
Alışveriş yapacağımız dükkanların önlerinde engelli rampaları olması, belediyelerin engellilerin hayatını kolaylaştıracak adımlar atması, vatandaşların araçlarını bize engel olacak şekilde bırakmamalarını istiyorum. Unutmayalım ki her birey bir engelli adayıdır. Lütfen engelimize engel olmayın” diye konuştu.
İnanılmaz olay: Sivilce yüzünden tekerlekli sandalyeye mahkum oldu
Ordu'nun Ünye ilçesinde yaşayan 30 yaşındaki Muhammet Dikici'nin, 2 yıl önce göbeğinde çıkan sivilceyi sıkması sonucu yara olan bölgedeki enfeksiyon, kan yoluyla sinir sistemine bulaştı. Hareketleri kısıtlanan ve yürüme zorluğu çeken Dikici, omurilik felci sonrası tekerlekli sandalyeye mahkum oldu. Sağlığında engellilerin yaşadığı sorunları göremediğini söyleyen Dikici, "Her birey engelli adayıdır. Lütfen engelimize engel olmayın” dedi.

TEK OLUMSUZ YÖNÜ YOĞUN KOKUSU

Ürünü kullananların memnun olduğunu ve çabuk sonuç aldıklarını belirten Dündar, “Ürünü sivilcenize sürdüğünüzde neredeyse 2 gün içinde sivilceyi söndürme gücüne sahip. Tek olumsuz yanı yoğun kokusu. Fazla öz içerdiği için yoğun bir kokusu var. Bunu bazıları sevebilir bazıları sevmeyebilir. Ürünümüz henüz çok yeni kendi ülkemizde rüştünü ispat ettiğinde yurt dışındaki iş ortaklarımıza da sunacağız” dedi.

YAN ETKİSİ YOK

Dermokozmetik alanının kolay olmadığını söyleyen Dündar, “Sivilce kolay bir konu değil. Bilimin geldiği bugünkü noktada sivilce gibi basit görünen sorunlara henüz net bir şekilde çözüm bulmuş değiliz. Geliştirdiğimiz bu ürünün özellikle genç ve orta kuşakta sivilce ve akne sorununa iyi bir çözüm sunacağına inanıyorum. Yan etkisi yok ve tamamen bitkisel. Kullandığınız zaman etkisini hemen görebiliyorsunuz. Yoğun bir sivilce problemi ve ucunda da irin varsa geliştirdiğimiz ürün akşamdan sürüldüğünde neredeyse sabaha kadar etkisini göstermiş oluyor” ifadelerini kullandı.

BİTKİLERLE AKNEYLE MÜCADELE MÜMKÜN

Aknenin önemli bir cilt problemi olduğunu ve bu problemlere karşı kozmetik ürünler geliştirdiklerini söyleyen Biota Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Murat Türkoğlu, “Aknenin nasıl bir sorun olduğu düşünülürse bitkilerin gerek lokal olarak gerek dahili olarak kullanımıyla akneyle mücadele edilebilinir. Etkileri de azaltılabilir. Bu konuda literatürde kayıtlı pek çok bitki var” dedi.

Göz altındaki metal parçayı 3 yıl sonra mıknatısla fark etti: Sadece orada bir sivilce gibi duruyordu
FOTOĞRAF 6
Title
Evli ve bir çocuk babası olan elektrik teknisyeni Mehmet Cihangir Göv'ün sol gözüne, 2018 yılının mart ayında atölyede çalışırken fırlayan küçük metal parça isabet etti. Göv, kanayan yarasına kendisi pansuman yaptıktan sonra işine devam etti.
Title
Göv, atölyede arkadaşlarıyla mıknatısın demiri çekme gücünden bahsederken elindeki mıknatısı göz bölgesine götürdü. Bu sırada mıknatısın göz altına yapıştığını fark eden Göv, 3 yıl önceki kazada metal parçanın deri altında kalmış olabileceğini düşünerek hastaneye başvurdu. Yapılan tetkiklerde tespit edilen metal parça operasyonla alındı.
Title
\"MIKNATIS SAYESİNDE ÖĞRENDİM\"<br><br> ​Göv, tesadüfen mıknatısı gözünün altına götürdüğünde durumu fark ettiğini anlatarak, \"Mıknatıs sayesinde gözümde bir parça olduğunu anladım. Hastaneye gittim ve parça çıkarıldı. Beni o sürede rahatsız eden hiçbir şey yoktu. Sadece orada bir sivilce gibi duruyordu. Daha sonra bunu mıknatıs sayesinde öğrendim. Orada siyah bir uç duruyordu. Mıknatısı tutunca anladım ki orada parça kalmış. Ameliyat kararını almak benim için zor oldu. Ama bunun gözüme ileride olumsuz bir etki yaratabileceğini düşündüğüm için bunu oradan aldırmam gerektiğini düşündüm. Şu anda herhangi bir sıkıntım yok. Ameliyatımı oldum ve o günün akşamında çıktım. Ben bu konuda hassas davranamadım. 'Ufak bir sıyrıktır' diye düşündüm ama sıyrık değilmiş parça gelip girmiş\" dedi.
Title
\"MIKNATIS CİSMİN YERİNİ DEĞİŞTİREBİLİR\"<br><br> Ameliyatı gerçekleştiren Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden Doç. Dr. Mustafa Köşker, hastanın durumunu anlatarak, şunları söyledi:
Title
\"Gözüne metalik bir yabancı cisim kaçmış. Önce herhangi bir şikayeti olmadığı için doktora başvuruda bulunmamış. Ardından 3 yıl sonra kulaktan dolma bilgilerle mıknatısla alt göz kapağındaki metalik yabancı cismin yerini buluyor ve çıkarmamız için bize başvuruda bulunuyor. Biz de bu metalik cismi küçük bir operasyonla çıkardık. Bu şekildeki olaylarda yani mıknatısla yabancı cisimlerin yerlerinin bulunması kesinlikle önerdiğimiz bir uygulama değil. Herhangi bir travma durumunda böyle bir yaklaşım göz içindeki metal yabancı cismin yerini değiştirerek göze zarar verebilir. Dolasıyla böyle bir travma durumunda kendi kendimize müdahale etmek yerine direkt olarak doktora başvurmak daha doğru bir uygulama olacaktır.\"
Title
Göz altındaki metal parçayı 3 yıl sonra mıknatısla fark etti: Sadece orada bir sivilce gibi duruyordu
Ankara'da elektrik teknisyeni Mehmet Cihangir Göv'ün (33) gözüne, 2018 yılında atölyede çalışırken fırlayan metal parça isabet etti. Kanayan yarasını kendi yaptığı pansumanla geçiren Göv, 3 yıl sonra gözünün altına mıknatıs tutması sonucu parçanın içeriye girdiğini fark etti. Göv'ün gözaltına yerleşen parça operasyonla alındı.

İLTİHABİ DURUMLARI VE ANDROJENLERİ BASKILIYOR

Brokoli ve karnabahar ekstresinin dermokozmetik ürünlerde akneye karşı etkili olabileceğini düşündüklerini ve bunun için bilimsel çalışmalar yaptıklarını ifade eden Prof. Dr. Türkoğlu, “Bunun üzerine Ar-Ge merkezimizde bilimsel çalışmalara başladık. Deri hücrelerinde hücre kültürü çalışmaları yaptık ve bu çalışmalarda brokoli karnabahar ekstresinin iltihabi durumları baskılayan bir özelliği olduğunu keşfettik. Akne androjenlerle de ilgili. Bazı hormonların ergenlikle birlikte insan vücudunda yükselmesiyle brokoli karnabahar ekstresinin aynı zamanda bu androjenleri de baskıladığını yani çift etkili bir özelliği olduğunu fark ettik. Bunun bir bitki ekstresi olarak dermokozmetik bir üründe fayda sağlayacağını düşündük” ifadelerini kullandı.

ANTİBAKTERİYEL ETKİ ELDE EDİLDİ

Akneye neden olan propionibacterium acnesini büyütmek için özel bir üniversite ile iş birliğine gittiklerini de belirten Prof. Dr. Türkoğlu, “Üniversitenin mikrobiyoloji labaratuvarında bu bakteri hem bir hastadan alınan örnekle hem de standart örneğiyle çoğaltıldı. Bizim ekstremizle bir arada tutuldu ve bunun sonucunda propionibacterium acnese karşı çok kuvvetli bir antibakteriyel etki elde ettik. 3 etkiyi bir arada gördüğümüz için bunun ideal bir akneye karşı ürün ekstresi olduğuna karar verdik” diye konuştu.

KÜKÜRTLÜ BİLEŞİKLER İNSAN VÜCUDU İÇİN FAYDALI

Bitkilerin birçok hastalıkta faydası bulunduğunu hatırlatan Prof. Dr. Türkoğlu, “Bu bitkilerin bu kadar faydalı olduğunu biz sadece deri üzerinde gösteren grup olduk. Karnabahar ve brokoli kükürtlü bileşikler içeriyorlar ve bu bileşikler insan vücudu için oldukça faydalı sonuçlar veriyor” dedi.

GIDA OLARAK TÜKETİLMESİ DE FAYDA SAĞLIYOR

Prof. Dr. Türkoğlu, aknenin birçok nedeni olduğunu hatırlatarak, “Yaptığımız bilimsel çalışmalardan elde ettiğimiz bu sonuçları görünce brokoli ve karnabaharın aynı zamanda dahili, gıda olarak da tüketilmesini ve bu ürünlerin de dışarıdan lokal olarak uygulanmasını, kombine olarak kullanılmasını tavsiye ederim” ifadelerini kullandı.

Çenesinde çıkan sivilce hayatını kararttı: Kızının derdine düştü
FOTOĞRAF 6
Title
Kepez ilçesinde müstakil bir evde ayda 500 TL kira ile yaşayan evli ve bir kız çocuğu annesi Emine Kuru’ya 2 yıl önce gittiği hastanede cilt kanseri teşhisi konuldu. Çenesinde çıkan ilk kanser belirtisini sivilce zannederek önemsemeyen Kuru, bir gün dışarıya çıktığında ise yolda baygınlık geçirdi ve hastaneye kaldırıldı. Romatizma ve Sistemik Lupus Eritamatozus (SLE) hastası Emine Kuru’ya hastanede çenesindeki parçadan numune alındıktan sonra kendisine cilt kanseri tanısı konuldu.
Title
Kuru, zamanla kişisel ihtiyaçlarını görememeye başladı. Son olarak, yayılan kanser kitlesinin alınmasıyla birlikte yüzünde büyük bir oyuk oluşan Kuru’nun, kalçasından alınan bir doku parçası çene bölgesine nakledildi. İlerleyen kanser nedeniyle Kuru çenesini ve sağ gözünü kaybetti. 3 ayda tanınmaz hale gelen Kuru, çevresindekiler tarafından dışlandı.
Title
Hurdacılık yapan eşinin de hastanede kendisine bakması nedeniyle Kuru, 4.5 yaşındaki kızını aylık 1000 TL ile gece gündüz bakmak üzere bakıcıya bıraktı. Engelli rapor süresinin dolması ve yeniden yaptığı başvurunun Ekim ayında sonuçlanacak olması nedeniyle zor günler yaşayan Kuru, bakıcının parasını ödeyemez duruma geldi. Ev kirası da biriken Emine Kuru, kızının bakıcı parası ve diğer ihtiyaçları için hayırseverlerden destek istedi.
Title
Günlerdir yattığı hastaneden ilk kez bugün ayaklanan ve dışarı çıkabilen Kuru, hastalığı nedeniyle 60 kilodan 40 kiloya düştüğünü söyledi.
Title
Hurdacılık yapan eşinin başında bakıcı olması nedeniyle maddi olarak zor duruma düştüklerini kaydeden Kuru, “İkimiz de hastanede olduğumuz için çocuğumuzu bir bakıcıya bırakmak zorunda kaldık. Hastane ortamında ona bakamayız. Bakıcının aylık masrafı 1000 TL, çünkü kızıma gece gündüz sürekli bakıyor. Engelli raporumu yenilemek için başvuru yaptım, birkaç ay içinde o para az da olsa gelecek. Ama şu an kızıma süt alacak bile paramız yok. Engelli maaşımın yatmasını bekliyoruz. Bakıcıya para veremezsek kızım ortada kalacak. Bana da vermezler o zaman devletin yurtlarına gider. Sadece çocuğum için destek istiyorum, kendim için bir şey istemiyorum. Benim en fazla bir ya da iki yıllık ömrüm var” dedi.
Title
.
Çenesinde çıkan sivilce hayatını kararttı: Kızının derdine düştü
Antalya'da çenesinde çıkıp gün geçtikçe büyüyen sivilceyi önemsemeyen ve cilt kanseri kanseri teşhisi konulan 43 yaşındaki Emine Kuru, 4.5 yaşındaki kızının bakıcı parası ve diğer ihtiyacı için yardımseverlerden destek istedi. Engelli rapor süresinin dolması ve yeniden yaptığı başvurunun Ekim ayında sonuçlanacak olması nedeniyle zor günler yaşayan Kuru, 4,5 yaşındaki kızını bıraktığı bakıcının parasını ödeyemez duruma geldi.

Sivilceyi bir gecede geçiren yöntem
FOTOĞRAF 9
Title
Farah, özellikle deri altındaki büyük sivilcelere uygulandığında sarımsağın çok etkili olduğunu ve sivilcelerin büyümesini önlediği belirtti.
Title
Gece yatmadan önce sivilceye sarımsak uygulandığında sabaha kadar sivilcenin iyileşeceğini iddia eden Farah, sarımsağın doğal antibiyotik ve antiviral etkisi sayesinde sivilcelerden kurtulabileceğinizi belirtti.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Sivilceyi bir gecede geçiren yöntem
Güzellik ve cilt bakımı üzerine videolar yayınlayan Farah Dhukai, sivilcelere karşı en etkili yöntemin ikiye kesilmiş sarımsağı sivilce üzerine sürmek olduğunu iddia etti.

Sivilce probleminden böyle kurtuldu
FOTOĞRAF 5
Title
Vücut geliştirmeci Brian Turner, ergenliğinden beri hayatını mahveden akne probleminden veganlıkla kurtuldu. Daily Mail'in haberine göre, 23 yaşındaki Brian deneyebileceği her yolu denedikten sonra çözümü vegan diyetinde buldu.
Title
Instagram'da 70 bin takipçisi olan Brian takipçilerine, süt ve süt ürünlerini bırakıp günde en az 3 litre su içerek ve 10-16 porsiyon sebze tüketerek sivilcelerinden kurtulabileceklerinin garantisini verdi.
Title
Pürüzsüz cildinin sırrını açıklayan genç adam şöyle konuştu:
Title
Eskiden bütün yüzümde kocaman iltihaplı sivilceler vardı. Yüzümde 3-4 sivilceden az olduğu günüm yoktu. 70 hafta boyunca akne karşıtı bir hap kullandım. Kullandığım süre boyunca cildim bir miktar düzelmeye başladı ancak bırakınca tekrar eski haline döndü. Birçok şey yöntem denedikten sonra çözümü vegan diyetinde buldum.
Title
Hiçbir hayvansal ürün tüketmeyen Brian, bol su içip sebzeyle beslenen herkesin akne probleminden kurtulabileceğini iddia ediyor.
Sivilce probleminden böyle kurtuldu
Sivilce problemi yaşayan 23 yaşındaki Brian Turner sivilcelerinden kurtulmak için her yolu denedi ve sonunda sürpriz bir çare buldu.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.