Hayat Anne sütü hayat kurtarıyor

Anne sütünün önemi ve faydaları

Anne sütü hayat kurtarıyor

Emzirme hem bebeğe hem de anneye önemli katkılar sağlıyor. Emzirmeyle her yıl 820 bin çocuğun ölümünün, 20 bin annenin de göğüs kanserinden hayatını kaybetmesinin önüne geçiliyor.

Haber Merkezi AA
Özellikle doğumdan sonra ilk bir saat içinde emzirmek hayati önem taşıyor.
Özellikle doğumdan sonra ilk bir saat içinde emzirmek hayati önem taşıyor.

Uluslararası araştırmalar ve incelemeler doğumdan sonra emzirmenin, anne sütü alan bebeğe ve emziren anneye büyük fayda sağladığını ortaya koymaya devam ediyor.

Tüm dünyada 1-7 Ağustos'ta kutlanan Dünya Emzirme Haftası için derlenen bilgiler, emzirmenin hem bebeğe hem de anneye ciddi anlamda getirileri olduğunu gösteriyor.

Emzirmenin faydalarını anlatmak ve yaygınlaştırmak için önemli kampanyalar yürüten Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) bebeklerin ilk altı ay sadece anne sütü alması gerektiğini savunuyor. Altı aydan sonra ek gıda takviyesi alan bebeklerin iki yaşına kadar emzirilmesi ise ideal durum olarak tanımlanıyor.

Anne sütü hayat kurtarıyor

DSÖ'nün son dönemde yayımladığı çalışmalar, emzirmeyle birlikte her yıl beş yaş altı 820 bin çocuğun ölümünün engellenebileceğini gösteriyor.

İlk altı ay sadece anne sütü alan bebekler sindirim sistemi ile ilgili enfeksiyonlardan korunurken, emzirilmeyen bebeklerin ishal ve benzeri hastalıkları kapma ve bununla gelen hayat kaybı riski artıyor.

Ölüm oranlarını düşürüyor, obez olma riskini azaltıyor

Anne sütü aynı zamanda 6-23 ay arasında bebeğin temel enerji ve gıda ihtiyacını karşılıyor. Özellikle hastalık dönemlerinde ve eksik beslenmeyle karşı karşıya olan bebeklerde anne sütü, yine temel enerji ve gıda kaynağı olarak ölüm oranlarını düşürüyor.

Diğer yandan araştırmalar, bebekliğinde anne sütü alan çocuklar ve ergenlerin aşırı kilolu ya da obez olma riskinin azaldığını gösteriyor.

REKLAM

Bebekliğinde anne sütü alan çocukların eğitim hayatının da olumlu etkilendiği, bu çocukların zeka testlerinde daha başarılı olduğu ve okul devam oranlarının daha yüksek olduğu görülüyor. Böylelikle araştırmalar anne sütü alan bebeklerin ileriki yaşamlarında yüksek gelirli yetişkin olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor.

Emzirmek anneye de yarıyor

Diğer yandan emzirmek sadece bebeklere fayda sağlamıyor. Araştırmacılar, emziren annelerde göğüs kanseri riskinin azaldığını, böylelikle her yıl bu hastalıktan kaynaklanan 20 bin ölümün de önüne geçebileceğini savunuyor.

Emziren anne aynı zamanda yumurtalık kanseri, ikinci tip diyabet ve kalp hastalıklarından da korunuyor.

Emzirerek sağlıklı bireylerin yetişmesine katkıda bulunmak ise hem aileler için sağlık giderlerini azaltıyor hem de ulusal düzeyde ekonomik kazanımlar sağlıyor.

Doğumdan sonra ilk 1 saat kritik

DSÖ'nün son yayımladığı araştırma ise doğumdan hemen sonraki ilk saat içinde emzirmenin önemine dikkati çekiyor.

Araştırma sonuçlarına göre, emzirme başlangıcında "ağız" olarak da adlandırılan ilk süt bebeğin sağlığı için kilit öneme sahip. Öyle ki, doğumdan 2-23 saat sonra emzirilen bebeklerde ölüm riski ilk saat içinde emzirilen bebeklere göre yüzde 33 artarken, bir gün ya da daha sonra emzirilen bebeklerde bu risk bunun iki katına çıkıyor.

Aynı zamanda ilk bir saat içinde emzirilmeyen bebeklerin sadece mikrop kapma riski artmıyor, bebeğin emmeye devam etme ihtimali de düşüyor.

REKLAM

Çocukları güneşten korumanın 7 yolu
HAYAT
Çocukları güneşten korumanın 7 yolu

Anne karnındaki bebeğe hayat kurtaran operasyon
HAYAT
Anne karnındaki bebeğe hayat kurtaran operasyon

Dondurmayı nasıl tüketmeliyiz?
HAYAT
Dondurmayı nasıl tüketmeliyiz?

Yaz gebeliğinde bol bol su için
HAYAT
Yaz gebeliğinde bol bol su için
/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.