|

Avrupa’nın ilk ve tek hastanesi oldu

Yozgat Şehir Hastanesi, ABD’de kurulmuş, kar amacı gütmeyen bir organizasyon olan HIMSS (Healthcare Information and Management Systems Society/ Sağlık Bilgi ve Yönetim Sistemleri Topluluğu) yetkililerinin denetimlerinden başarıyla geçerek, Ocak 2018’de zorlaştırılan kriterlere göre “Seviye 7 Tam Dijital Hastane" olarak tescil edilen Avrupa’nın ilk ve tek hastanesi oldu.

Yeni Şafak
16:42 - 3/12/2018 Pazartesi
Güncelleme: 16:52 - 3/12/2018 Pazartesi
IHA
Yozgat Şehir Hastanesi çalışanları düzenledikleri basın toplantısı ile başarılarını duyurdular.
Yozgat Şehir Hastanesi çalışanları düzenledikleri basın toplantısı ile başarılarını duyurdular.

Sağlık sektöründe dijitalleşme çabalarına öncülük eden ve bu kapsamda gerekli olan tüm kriterleri yerine getirip HIMSS EMRAM 6 sertifikasyonu alan Yozgat Şehir Hastanesi, dijitalleşme sürecinin en üst noktası olarak kabul edilen HIMSS Emram Stage 7 Sertifikasyonu almaya hak kazandı.

Denetimlerden başarıyla geçti
Kamu - özel (Rönesans İşletme Hizmetleri) işbirliği modeli ile hizmet veren Yozgat Şehir Hastanesi, dijital hastane derecelendirmesinde dünyaca kabul görmüş HIMSS Emram (Elektronik Medikal Sağlık Kaydı Adaptasyon Modeli) kriterlerini yerine getirerek, ABD ve Avrupa’dan gelen HIMSS yetkililerinin gerçekleştireceği denetimlerden başarıyla geçti.

2018 kriterine göre Avrupa’da ilk

HIMSS Analytics Avrupa ve Latin Amerika Sorumlusu John Rayner ve Jörg Studzinski ile İtalya’dan Elena Sini ve Portekiz’den Dr. Ana Rafaela Prado’nun gözlemci olarak katıldığı denetimler sonunda, Yozgat Şehir Hastanesi, ‘Ocak 2018’de zorlaştırılan kriterlere göre Seviye 7 Tam Dijital Hastane olarak tescil edilen Avrupa’ nın ilk ve tek hastanesi’ oldu.


  • Hastane Beşhekimi Opr. Dr. Aziz Ahmet Surel, 2017 Eylül ayında HIMSS EMRAM SEVİYE 6 Dijital Hastane olarak valide olduklarını ve bu tarihten itibaren çalışmalarına hız kesmeden devam ettiklerini belirterek, bu belgeye sahip olmak için kamu- özel sektör ayrımı olmaksızın tüm ekip olarak canla başla çalıştıklarını söyledi.

Başhekim Surel, “ABD’de kurulmuş, kâr amacı gütmeyen global bir sağlık bilişim araştırma ve standartlaştırma organizasyonu olan HIMSS, Ocak 2018’de dijital hastane kriterlerini değiştirdi ve oldukça zorlaştırdı.

EMRAM 7 seviyesi dediğimiz medikal kayıt uyum sistemi; elektronik olarak kaydettiğimiz verileri kullanarak daha sonra gelen hastalarımıza dair öngörü oluşturabilmekte ve erken tanı gerektiren hastalıklarda önceden tespit yapabilmekteyiz. Yani bir başka ifadeyle yapay zeka diyebiliriz.

  • Seviye 7 aynı zamanda, hastane hiçbir şekilde kağıdın kullanılmadığı, tüm verilerin dijital ortamda yürütüldüğünü ve yönetildiğini, dijital ortama aktarılan bu veriler sayesinde hastanenin ve hastaların her türlü verisinin anlık olarak takip edilerek, akılcı, analitik çözümlerin üretilebildiğini ve kurumun performansının, verimliliğinin, tedavi ediciliğinin gittikçe artırıldığını temsil etmektedir” şeklinde konuştu.
HIMSS ve EMRAM nedir?

HIMSS (Healthcare Information and Management Systems Society), 1961 yılına dayanan bir geçmişe sahip olan, ABD’de kurulmuş, kâr amacı gütmeyen global bir sağlık bilişim araştırma ve standartlaştırma organizasyonudur. EMRAM (Elektronik Tıbbi Kayıt Uyum Modeli) HIMSS Dünya üzerindeki hastanelerde süreçleri iyileştirmek ve hastaların daha iyi hizmet almasını sağlamak için geliştirdiği yöntem ve akış modellerini, HIMSS Analitik adı altında uluslararası bir standardizasyon mekanizması haline getirerek EMRAM’ı geliştirmiştir. Bu model, hastanelerin elektronik tıbbi kayıt yeteneklerini en temel hizmetlerden kağıtsız tıbbi kayıt ortamına kadar genişleyen bir aralıkta ele almaktadır. HIMSS Avrupa, bu model ile hastanelerin dijital süreçlerini değerlendirmek ve geldikleri seviyeyi tespit etmek için uluslararası düzeyde kabul gören bir derecelendirme yapmakta, buna göre 6. ve 7. seviyeye gelmiş olan hastaneleri uluslararası HIMSS organizasyonlarında ilan ederek akreditasyon belgesi vermektedir.

#Yozgat Şehir Hastanesi
#HIMSS
#Avrupa'nın ilk ve tek hastanesi
5 yıl önce
default-profile-img