Hayat Bacağı kesilmekten kurtuldu

Bacağı kesilmekten kurtuldu

4 yıl önce dünyaya gelen kızının kaval kemiğinin eksik olduğunu öğrenen anne, gittiği birçok doktor tarafından bebeğinin yürüyemeyeceği ve bacağının kesilerek protez takılması gerektiği söylenince yıkıldı. Bunun üzerine uzun araştırmalar yapan anne hastalığın tedavisi olduğunu öğrenince kızının bacağını son anda kesilmekten kurtardı.

Haber Merkezi DHA
Doğuştan kaval kemiği eksik dünyaya gelen küçük kız şimdi yürüyebiliyor. ​
Doğuştan kaval kemiği eksik dünyaya gelen küçük kız şimdi yürüyebiliyor. ​

Figen Aşçı 4 yıl önce ilk çocuğu Okyanus’u dünyaya getirdikten sonra kızının kaval kemiği eksikliği olduğunu öğrendi. Gittiği birçok doktor tarafından bebeğinin yürüyemeyeceği ve bacağının kesilerek protez takılması gerektiği söylenen Aşçı, uzun araştırmalar sonucunda nadir görülen hastalığın tedavisi olduğu bilgisine ulaştı.

Yürümeye başladı

İnternet aracılığıyla Çocuk Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Cengiz Çabukoğlu’nun bu tedaviyi gerçekleştirdiğini öğrenen Aşçı’nın kızı Okyanus geçirdiği ameliyatlar sonrasında yürümeye başladı. Ardından benzer hastalığı yaşayanlar için internet üzerinden bir grup kuran Aşçı, diğer aileler ile yardımlaşıyor, bilgi paylaşıyor hatta ameliyat için maddi gücü yetersiz olan ailelere grup üzerinden destek bulunmaya çalışılıyor. Bacağı kesilmekten kurtulan ve adeta hayatı değişen 24 çocuk hastadan 8’i, aileleriyle birlikte bir araya geldi ve deneyimlerini paylaştı.

Dünyada nadir görülen bir hastalık

Hastalığın dünya istatistiklerine göre 300 bin ile 1 milyonda 1 kişi arasında bir oranda görüldüğünü belirten Çocuk Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Cengiz Çabukoğlu, hastalık ve tedavisi ile ilgili şunları söyledi:

  • "Bu hastalığın tedavisinde en önemlisi 1 yaşından önce başlanması. Kaval kemiğinin yanında ikinci ve daha ince bir kemik var. O kemik kaval kemiğinin yerine getiriliyor ve zamanla kalınlaşıyor. Daha sonra çocuklar yürüyebiliyorlar ve ardından da uzatma işlemi yapıyoruz. Türkiye’de aslında yaklaşık 15 yıldır yapılıyor ama teknolojideki değişimlerle birlikte tedaviye yeni eklemeler ve değişimler yapılmaya başlandı. Buradaki amacımız çocukların bağımsız yürüyebilmesini sağlamak. Protez gerçekten iyi bir seçenek ama herkes kendi dokusunu korumaya yönelik tedavileri tercih ediyor. Bu ameliyatlara ilk kez 15 yıl önce Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde benim de hocam olan Prof. Dr. Selim Yalçın ile başladık. Şu ana kadar 24 çocuğu ameliyat ettik."

Gittiğimiz bütün doktorlar "bacağı kesilecek" dedi

Aydın’da yaşayan Okyanus Aşçı’nın (4) annesi Figen Aşçı ise 9 yaşına kadar yürüyemeyen bir hasta üzerinden Dr. Çabukoğlu’na ulaştığını belirtti ve şunları söyledi:

  • "O güne kadar konuştuğumuz bütün doktorlar ’Bacakların kesilmesi gerekiyor. Bu çocuk yürüyemez’ dedi. Ardından Okyanus 1 yaşına geldi ve Dr. Cengiz Çabukoğlu bize olumlu şeyler söyledi. Kızım da şu anda çok iyi ve yürüyor. Kızımın hem kaval kemiği yok, hem diz kapağı yok ama ona rağmen kızım yürümeyi başardı."

Çocuklar daha çok protein tüketmeli
HAYAT
Çocuklar daha çok protein tüketmeli

Derste başarılı olmanın yolları
HAYAT
Derste başarılı olmanın yolları

Çocuklar için sağlıklı beslenme önerileri
HAYAT
Çocuklar için sağlıklı beslenme önerileri

Hasta çocuğu okula göndermeyin
HAYAT
Hasta çocuğu okula göndermeyin

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.