Hayat Başarı sıranızı göz ardı etmeyin

Başarı sıranızı göz ardı etmeyin

YKS 2021 sonuçları açıklandı. Şimdi adayları tercih maratona girdi. Üniversite öğrencisi adayları, resmi tercihlerini 20 Ağustos’a kadar yapacaklar. Başarı sırasıyla tercih yapılmasının öneminin altını çizen Üsküdar Üniversitesi Eğitim Kurumları ve Rehberlik Hizmetleri Yöneticisi Uz. Psk. Dan. Ece Tözeniş adaylara üniversiteleri ziyaret etmeleri tavsiyesinde bulunuyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
​Başarı sıranızı göz ardı etmeyin
Ece Tözeniş

Üniversiteye bu yıl ilk kez girecek öğrenciler için en heyecanlı günler. Gençler büyük bir heyecanla aldıkları puanlara göre tercihlerini yapıyorlar. Peki tercih yaparken doğru adım nasıl atılmalı? Nelere dikkat edilmeli? Üsküdar Üniversitesi Eğitim Kurumları ve Rehberlik Hizmetleri Yöneticisi Uz. Psk. Dan. Ece Tözeniş, YKS 2021 sonuçlarını değerlendiriyor ve gençlere bazı tavsiyelerde bulunuyor. YKS sonuçlarının beklenenden daha erken açıklandığını belirten Uz. Psk. Dan. Ece Tözeniş, “Aslında takvim 4 Ağustos 2021 olarak belirlenmişti biraz daha erken açıklandı. 28 Temmuz itibari ile artık öğrenciler AYT ve TYT sonuçlarını görebilecekler ve buna göre tercihlerini oluşturabilecekler. Ama resmi tercih süreci 20 Ağustos tarihine kadar yapılacak” dedi.

ÜNİVERSİTELERİ GEZİP BİLGİ ALABİLİRLER

  • Tercih sürecinde öğrencilerin üniversiteleri ziyaret edebileceğini kaydeden Uz. Psk. Dan. Ece Tözeniş, “Sonuçların erken açıklanması öğrencilere avantaj sağlamış olacak. Aday öğrenciler, bugün itibariyle artık üniversiteleri gezebilir ki önlerinde bir hafta sonu yerine iki hafta sonu olmuş olacak. Böylece iki hafta sonunda da zamanı olanlar üniversitelere gidip hocalardan, tercih danışmanlarından, üniversitelerdeki öğrencilerden birebir bilgi alabilirler. Şehir dışında bulunan öğrenciler de online üzerinden yine üniversitelere ulaşarak bilgi alabilirler.” diye konuştu.

BAŞARI SIRASINA GÖRE TERCİH ÖNEMLİ

ÖSYM’nin henüz sıralamaları açıklamadığını belirten Uz. Psk. Dan. Ece Tözeniş, “Geçen yıla göre başarı sıralarında bir farklılaşma var ama biz bu sene yine başarı sıralarıyla tercih yapacağız. Başarı sırası çok önemli. Her sene puanlar değişiklik gösteriyor ama başarı sıralarıyla tercih yapmak çok daha doğru. Bu sene yine başarı sıralarına bakacağız ve elimizde olan veride 2020 yılının başarı sıraları kılavuzda da zaten bu başarı sıraları var. Bu başarı sıralarına göre tercih yapacağız. Nasıl tercih yapacağız? 24 tane tercih hakkımız var. Bu 24 tercihin tamamını doldurmak zorunda değiliz ama benim öğrencilere önerim başarı sırasının yarısı kadar üst tercih yarısı kadar da alt tercih. Tabii ki istedikleri bölümler olması önemli” diye konuştu.

ADAY ÖĞRENCİ BİR LİSTE YAPMALI

  • Üniversite adaylarına bu dönemde bir liste hazırlamalarını tavsiye eden Ece Tözeniş, “24 tercih hakkımız var. Ama öncesinde bir liste ve sıralama yapsınlar. Sonra üniversitelere gidip akademisyenler, tercih uzmanları ve öğrencilerle görüşüp kendilerine en uygun bölümü ve programları belirleyip yavaş yavaş bu listeleri eleyerek karar verebilirler. Burada öğrencinin ilgi alanına ve kendine uygun bölümleri belirlemesi çok önemli.” dedi.

ÖZEL KOŞULLARI MUTLAKA OKUMALI

Aday öğrencinin mutlaka tercihini göndermeden önce özel koşul ve açıklamaları okuması gerektiğinin altını çizen Ece Tözeniş, “Bu açıklamalarda hazırlık sınıfı ile ilgili bilgiler bulunuyor. Okuyacağı bölümün yerleşkesinin şehir dışında mı şehrin merkezinde mi olduğunu öğrenmeleri gerekiyor. Bazı bölümlerin birtakım kuralları var. Kıyafet, stajlarla ilgili kuralları var. Aday öğrencinin bunların hepsinin kendine uygun olup olmadığını değerlendirmesi gerekiyor. Bunlar neden önemli? Çünkü öğrenci özel koşul ve açıklamalardaki şartları sağlamıyorsa eğer yerleşmiş olsa bile maalesef kaydını yaptıramaz. Bu kritik bir nokta. O yüzden mutlaka özel koşul ve açıklamaları okumaları gerekiyor.” uyarısında bulundu.

Yığılmalar nasıl şekillenecek?

  • Uz. Psk. Dan. Ece Tözeniş, şu anda ÖSYM’den yığılmalarla ilgili sonuçların beklendiğini belirterek “ÖSYM sonuçları açıkladı ama sayısal bilgileri paylaşmadı. Sayısal bilgileri paylaştıktan sonra göreceğiz. Aradaki fark neden kaynaklandı diye değerlendirme yaparsak geçen sene konu kısıtlaması vardı. Adaylar 12. sınıf konularından sorumlu değildi, öğrenciler bu sene 4 yıl boyunca gördükleri tüm konulardan sorumlu oldular. Geçen sene de bu çok tartışılmıştı.” dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.