|
Reklam
Reklam
Hayat

Bilgisayar kullanırken gözlük takın

Bilgisayar kullanırken gözlük kullanmaya dikkat edin. Yoğun bilgisayar kullanımı ile gözü bozulan kişilerde sebep çoğunlukla alttaki gizli hipermetrop veya astigmatizmanın ortaya çıkmasıdır. Bu hastalar her zaman olmasa da bilgisayar kullanırken gözlük takarak göz yorgunluğunu nispeten azaltabilirler.

Yeni Şafak
10:07 . 12/08/2017 السبت
AA
İşi için sürekli bilgisayar başında olan kişi de, sosyal medyada dolaşan kişi de çeşitli sebeplerle göz problemleri yaşamaktadır. Bu durum günümüzde göz hastalıklarına zemin hazırlar veya zemindeki gizli bir bozukluğun ortaya çıkmasına sebep olur.

İşi için sürekli bilgisayar başında olan kişi de, sosyal medyada dolaşan kişi de çeşitli sebeplerle göz problemleri yaşamaktadır. Bu durum günümüzde göz hastalıklarına zemin hazırlar veya zemindeki gizli bir bozukluğun ortaya çıkmasına sebep olur.

Göz sağlığı açısından bakıldığın da çağın en önemli hastalığı bilgisayar kullanımları olduğunu belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Şeyda Atabay, bilgisayar kullanırken mutlaka gözlük kullanılması gerektiğini söyledi.

Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Şeyda Atabay, "Teknoloji ilerlerken artık kitapları bile bilgisayardan okuduğumuz, notlarımızı bilgisayar üzerinde belirlediğimiz bir dönemdeyiz. Hemen hemen herkesin elinde bir cep telefonu, evlerde mutlaka tablet ve bilgisayarlarımız mevcut. Asansörde, yemekte elimizden düşürmediğimiz akıllı telefonlarımızın yerini iş yerlerinde ve evlerde bilgisayarlar devralıyor. İşi için sürekli bilgisayar başında olan kişi de, sosyal medyada dolaşan kişi de çeşitli sebeplerle göz problemleri yaşamaktadır. Bu durum günümüzde göz hastalıklarına zemin hazırlar veya zemindeki gizli bir bozukluğun ortaya çıkmasına sebep olmaktadır" dedi.

Yoğun bilgisayar kullanımı ile gözünün bozulduğunu söyleyen bir kişide sebep çoğunlukla alttaki gizli hipermetrop veya astigmatizmanın ortaya çıkması durumu olduğunu kaydeden Atabay, "Daha önce fark etmediği ve göz kasları ile tolere edilebilen bu rahatsızlıklar yoğun bilgisayar kullanımı ile ortaya çıkabilmektedir. Bu hastalarımıza önerilerimiz her zaman olmasa da bilgisayar kullanırken gözlüğünü takabileceği bu sayede göz yorgunluğunun nispeten rahatlayacağıdır" diye konuştu.

“Göz kuruluğuna, suni gözyaşı”

Atabay, "Gözlük camı seçerken antirefle özellikte olanları tercih etmek daha rahatlatıcı olacaktır. Ayrıca bilgisayar ekranlarının ışığından koruyan farklı camlar mevcuttur. Bankacılık sektöründe çalışan hastalarımızda bu rahatsızlıklar sık olarak izlenmekte ve rahatlama sağlayabilmekteyiz. Ayrıca göz kırpma refleksinin azalmasına bağlı göz kuruluğu nedeniyle batma ve yanma rahatsızlığı olabilmektedir. Bu durumda suni gözyaşı damlaları önermekteyiz" ifadelerini kullandı.

Göz bozukluklarının ilerlemesinin 20 li yaşlarda azaldığı durduğu bilinirken son yıllarda yoğun tablet ve telefon kullanımına bağlı kas spazmları ile gözlük numaralarında ilerleme ile karşılaşıldığını ifade eden Atabay, "Hastalarımıza önerilerimiz, bilgisayar, tablet ve akıllı telefon başında geçirdikleri süreyi azaltmaları ve gece uyku sürelerine ve uyku saatlerine dikkat etmeleri gerekliliğidir" şeklinde konuştu.
#Göz kuruluğu
#Göz hastalıkları
#Gözlük
قبل٪ s
default-profile-img