Hayat Çocuklar daha çok protein tüketmeli

Çocuklar daha çok protein tüketmeli

Çocuklarda protein gereksinmesi büyüme süreci nedeni ile daha fazladır. Çocuğun her ana öğünde iyi kaliteli protein içeren besinler tüketmesine gayret edilmelidir.

Haber Merkezi DHA
Okul çağındaki çocuklarda protein çok önemlidir.
Okul çağındaki çocuklarda protein çok önemlidir.

Çocukların besinlerden ihtiyaçları kadar ve dengeli bir şekilde tüketmeleri gerektiğini söyleyen Lokman Hekim Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Nevin Şanlıer, "Okul çağındaki çocuklarda protein çok önemlidir. Her ana öğünde iyi kaliteli protein içeren besinler tüketmelerine gayret edilsin" dedi.

Çocuklarda protein gereksinmesinin büyüme süreci nedeni ile daha fazla olduğunu belirten Prof. Dr. Şanlıer, "Yumurta ve anne sütü tüm amino asitleri dengeli bir biçimde bünyesinde bulundurduğu için örnek protein, hayvansal kaynaklı ürünlerde bulunan proteinler ise (kırmızı et, tavuk-hindi eti, balık, süt ve ürünleri) tüm elzem aminoasitleri içerdiği ve aminoasit içerikleri dengeli olduğu için 'iyi kaliteli protein' olarak isimlendirilmektedir" diye konuştu.

Her öğün düzenli tüketilmesi gereken besinler

"Süt, yoğurt, et, tavuk, balık, yumurta, kuru baklagiller, sebze ve meyve grubu ve ekmek, bulgur, makarna, pirinç her öğünde yeterli miktarlarda tüketilmesine dikkat edilmelidir" diyen Prof. Dr. Şanlıer, "Ayrıca, hastalıklara karşı daha dirençli olmaları ve sağlıklı büyüme ve gelişmeleri için her gün en az 5 porsiyon taze sebze veya meyve tüketmeleri önerilmektedir" ifadelerini kullandı.

En önemli öğün kahvaltı

Öğrenciler için en önemli öğünün kahvaltı olduğunu aktaran Prof. Dr. Şanlıer, "Kahvaltı yapılmadığı takdirde, dikkat dağınıklığı, yorgunluk, baş ağrısı ve zihinsel performansta azalma olur. Bu nedenle, güne yeterli ve dengeli yapılan bir kahvaltı ile başlamak öğrencilerin okul başarısının artmasında son derece önemlidir. Peynir, taze meyve veya meyve suları, birkaç dilim tam buğday unundan yapılmış ekmek, 1 bardak süt çocuklar için kahvaltıda yeterlidir. Özellikle kaliteli protein ve zengin vitamin ve mineral içeriğinden dolayı haşlanmış yumurta sıklıkla tüketilmelidir" dedi.

REKLAM

Açıkta satılan yiyeceklerden uzak durun

Açıkta satılan besinlerin, yeterince güvenilir ve temiz olmayacağına dikkat çeken Prof. Dr. Şanlıer, "Ayrıca, uygun koşullarda muhafaza edilmedikleri için çabuk bozulma riski taşır. Bu nedenle, özellikle okul çevresinde açıkta satılan besinlerin kesinlikle satın alınmaması gerekir. Çocukların okul kantinleri, büfe gibi yerlerden satın aldıkları besinlerin seçiminde de dikkatli olmaları gerekir. Süt, ayran gibi ambalajlı besinleri satın alırken etiket bilgisinde Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan üretim izninin bulunmasına ve son kullanım tarihinin geçmemiş olmasına, ambalajsız satılan tost, simit, poğaça gibi yiyeceklerin de temiz ve güvenilir şekilde hazırlanmış olmasına dikkat edilmelidir" diye konuştu.

Beslenme çantasının olmazsa olmazları

Sebze ve meyvenin beslenme çantasının olmazsa olmazları arasında yer aldığını söyleyen Prof. Dr. Şanlıer, "Beslenme çantasına her gün mutlaka çok iyi yıkanmış bir meyve konulmalıdır. Ayrıca beslenme çantasında fındık veya ceviz, kuru üzüm gibi meyvelerin bulunması da çocuğun beslenmesini enerji, protein ve mineraller açısından desteklemektedir. Ancak beslenme çantasına dışarıda ve açıkta satılan yiyecekler kesinlikle konmamalı, ambalajlı gıdaların ise ambalajları yırtık veya yıpranmış olmamalı ve son kullanım tarihine dikkat edilmelidir. Beslenme çantası ve su mataralarının her gün temizlenmesine özen gösterilmelidir" ifadelerini kullandı.

Çocuklarda protein ihtiyacı daha fazla

"Çocuklarda protein gereksinmesi büyüme süreci nedeni ile daha fazladır" diyen Prof. Dr. Şanlıer, şunları söyledi:

  • "Yumurta ve anne sütü tüm amino asitleri bünyesinde bulundurduğu için örnek protein iken, hayvansal kaynaklı ürünlerde bulunan proteinler (kırmızı et, balık, tavuk-hindi eti, süt ve ürünleri) tüm elzem aminoasitleri içerdiği ve aminoasit içerikleri daha dengeli olduğu için 'iyi kaliteli protein' olarak isimlendirilmektedir. Hayvansal kaynaklı proteinler içerdiklerinden iyi kaliteli proteinler içerirken, bitkisel kaynaklı besinlerde bulunan proteinlerde ise bir veya birden fazla elzem aminoasit yetersiz ya da eksiktir. Bu nedenle özellikle büyüme sürecinde olan çocuklarda protein gereksinmesinin en az yüzde 60’ının hayvansal kaynaklı proteinlerle karşılanması önerilmektedir. Ayrıca enerjinin proteinlerden gelen oranı yüzde 20’yi geçmemelidir."

Çocuğa ısrarla yemek yedirmeyin

Israrla yemek yedirilen çocuğun iştahı olumsuz etkilenir. Çocuğu sofrada yemek yemesi için zorlamamak gerektiğini belirten Prof. Dr. Şanlıer, "Çünkü her çocuğun kendine özgü bir yemek yeme kapasitesi vardır ve daha fazla yemesi konusunda zorlanırsa kendisine fazla geldiği için kusabilir. Öğünlerden önce çocuğa verilen şekerlemeler, çikolatalar, cips vb besinler veya acıkan çocuğa ısrarla yemek zamanını bekletmek çocuğun iştahını olumsuz yönde etkiler. Henüz yemeği hazır olmamış çocuğa, alması gereken besinlerden bir miktar verilerek iştahının kaçmamasına yardımcı olunabilir" dedi.

REKLAM

Çocuklar güvenli içme suyu kullanmalı

Çocukların, tuvalet ve umumi kullanıma açık çeşme sularından su içmemeleri konusunda aileleri uyaran Prof. Dr. Şanlıer, "Güvenilir içme suyu tüketmeleri sağlanmalıdır. Vücudun düzenli çalışması, tüketilen besinlerin vücuda yararlılığının artırılması, çocukların fiziksel, zihinsel ve duygusal gelişimlerine olumlu katkı sağlamaları açısından fiziksel aktivitenin artırılmasına da önem verilmelidir. Bu nedenle, uzun süreli televizyon seyretme, bilgisayar kullanımından kaçınılmalı, çocukların gerek okul yönetimi gerekse de ebeveynleri tarafından sevdikleri herhangi bir spor dalı ile ilgilenmeleri teşvik edilmelidir" diye konuştu.

Beslenme çantasının olmazsa olmazları
HAYAT
Beslenme çantasının olmazsa olmazları

Çocuklarda uykusuzluk öğrenme becerisini azaltıyor
HAYAT
Çocuklarda uykusuzluk öğrenme becerisini azaltıyor

Çocuğunuzun okul başarısı için 10 beslenme kuralı
HAYAT
Çocuğunuzun okul başarısı için 10 beslenme kuralı
/**/
Mersin'de 5 katlı bina çöktü

Mersin'de 5 katlı bina çöktü

​Önceden boşaltılan binada ölü ve yaralı yok.
90 günlük süre başladı

90 günlük süre başladı

​Riskli binalar için belediyelere yazı gönderildi.
DP'den aday oldu

DP'den aday oldu

Kocamaz'ın Mersin adaylığı için açıklama.
AP'nin raporu yalanlarla dolu

AP'nin raporu yalanlarla dolu

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy'dan sert çıkış.
Yüzsüz AP'den skandal dolu rapor

Yüzsüz AP'den skandal dolu rapor

​Türkiye'den terörle mücadele etmemesini isteyen Parlamento'nun 3 isteği Ankara'dan tepki çekti.
Milyoner kedi

Milyoner kedi

Miras ona kalırsa 200 milyon doların sahibi olacak.
İlk kez Avrupa Yakası'na geçti

İlk kez Avrupa Yakası'na geçti

Gebze-Halkalı hattında seferler ​Mart'ın ilk haftasında başlıyor.
Soyer onu da yargılamış

Soyer onu da yargılamış

Nurettin Soyer'in, Milli Görüş davasında Erbakan'la birlikte Karamollaoğlu'nu da yargıladığı ortaya çıktı.

Savaşı sona erdirecek adım

Savaşı sona erdirecek adım

​6 başlıkta mutabakat zaptı oluşturacaklar.
46 artçı deprem oldu

46 artçı deprem oldu

​Çatlak binalarda risk var, halk geceyi sokakta geçirdi.
Avrupa'da çifte zafer olsun

Avrupa'da çifte zafer olsun

​Temsilcilerimiz Avrupa Ligi'nde tur peşinde.
Afganistan sınırına Çin Seddi

Afganistan sınırına Çin Seddi

​Çin, ABD'ye karşı Tacikistan'ın Bedahşan bölgesinde askeri üs kurdu.
PKK tarife yükseltti

PKK tarife yükseltti

​Teröristlerin bombalı eylemler karşılığında 2 bin dolar aldıkları ortaya çıktı.
Ekibin de sicili bozuk

Ekibin de sicili bozuk

​Kılıç ile İlgezdi'nin listeleri kendileri gibi yolsuzluğa bulaşan isimlerle dolu.
Kadın ve çocukları derhal bırakın

Kadın ve çocukları derhal bırakın

​Esed zindanlarında işkence gören 7 bin mahkum için Vicdan Hareketi'nden çağrı geldi.
Kemal Karpat vefat etti

Kemal Karpat vefat etti

​Tarih alanında önemli eserler hazırlamıştı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.