Hayat Çocuklarda eklem ağrılarına dikkat

Çocuklarda eklem ağrılarına dikkat

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Romatoloji Bilim Dalı Başkanı ve Çocuk Romatoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Seza Özen, çocuklarda romatizmal hastalıkların sanılandan daha yaygın görüldüğünü ve çocuk polikliniğe gelen her 5 çocuktan birinin romatolojik sorunları bulunduğunu bildirdi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Çocuklarda eklem ağrılarına dikkat
Prof. Dr. Özen, çocuklarda büyüme ağrılarıyla eklem romatizması ağrıları arasında fark olduğunu belirtti. Özen, "Romatizmalı çocukların güneşe doğrudan maruz kalmamak koşuluyla daha çok hareket etmesi ve bol bol yüzmesi tedaviye yardımcı oluyor." dedi.

Romatizmal hastalıkların sanılanın aksine çocuklar arasında çok yaygın olduğunu, bu rahatsızlıkların sadece diz ve bacağı değil, pek çok organı etkilediğini anlatan Özen, çocuklarda romatizmal hastalıkların ateşle birlikte kalp damarlarını tutan, sadece kasları ve cildi tutan veya bağırsak damarlarını ve böbrekleri tutan şeklinde görüldüğünü söyledi.

Bunların yanında Türkiye'de çok sık olan akraba evlilikleri nedeniyle de hastalıklar görüldüğünü kaydeden Özen, ayrıca bir kalıtsal romatizmal hastalık olan Ailevi Akdeniz Ateşi'nin Türkiye'de yaygın olduğunu belirtti.

Bu hastalıkların tıp fakülteleri müfredatında bazen ihmal edilebildiğini ancak kesinlikle eğitim programda yer alması gerektiğini vurgulayan Özen, romatizmal hastalıkların doğru tanı ve tedaviyle iyileşebileceğini ifade etti.

"Yaz dönemi romatizma hastası çocuklar için fırsat"


"Romatizmal hastalıklara sahip çocukların hareketlerinin kısıtlanması gerektiği" algısının yanlış olduğunun altını çizen Özen, şunları kaydetti:

"Yaz döneminde çocuklar daha hareketli olur. Eskiden romatizmalı çocukların hareketleri kısıtlanmaya çalışılırdı ancak bu çok yanlış. Yazın, aksine romatizmalı çocukların daha çok hareket etmesini, özellikle de bol bol yüzmelerini istiyoruz. Ancak bunları yaparken çocukların güneşe doğrudan maruz kalmamalarına dikkat edilmeli. Çocuklar güneş ışınlarının zararlı etkilerinden yüksek faktörlü güneş kremleri ve geniş kenarlı şapkalarla korunmalı. Ayrıca lupus diye isimlendirdiğimiz bazı romatizmal hastalıklarda güneş ışığı tehlikeli olduğundan bu çocukların güneş ışınlarından özellikle iyi korunmaları gereklidir."

"Eklemdeki ağrılara dikkat edilmeli, büyüme ağrısı ile karıştırılmamalı"

Ailelerin bazen çocuklarının ağrılarını fark ettiğini ama büyüme çağında olmalarına bağladıklarını belirten Özen, şöyle konuştu:

"Genelde büyüme ağrıları kemikte, romatizmal ağrılar eklemde olur. Eğer ağrı eklemdeyse, harekette sıkıntı yaratıyorsa veya şişlik var ise mutlaka romatoloji uzmanlarının görmesi gerekir. Büyüme ağrıları çok sık bir bulgudur ama onu da mutlaka bir çocuk doktorunun görmesini isteriz. Çünkü büyüme ağrısı denilip sonradan başka üzücü tanı çıkan birçok çocuk ile de karşılaşıyoruz. Onun için bir çocuğun ağrısı sürüyorsa doktora başvurmasını isteriz."

Erken teşhis ve tedavinin önemine dikkat çeken Özen, çocukluk romatizmasının zamanında tedavi edilmezse, eklemlerde kalıcı hasara ve kötürümlüğe neden olabileceğini ve zamanla çocuğun yaşamını tehdit edebileceğini söyledi.

Tedavi ve teşhisin gecikmesi durumunda çocuğu bekleyen tehlikelerin romatizmanın cinsine göre değişeceğini ifade eden Özen, "Ailevi Akdeniz Ateşi tedavi edilmezse böbrek yetmezliğine neden olabilir. 18 yaş altı romatizmalı çocukların tedavi giderleri SGK tarafından karşılandığı için romatizma hastaları maddi anlamda bir sıkıntıyla karşılaşmıyor. Yapılması gereken, doğru tanı için bir çocuk romatoloji uzmanına başvurmak ve yanlış tedavilerle vakit kaybetmeden en kısa sürede etkin tedaviye başlamaktır." dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.