Hayat Diyabetik çocuklar buluştu

Diyabetik çocuklar buluştu

Çocuk endokrinolojisi ve diyabetinde uzman doktorlar, hemşireler, diyet uzmanları, psikologlar, psikiyatristler ve spor eğitmenlerinin gönüllü olarak görev yaptığı kampta 9-18 yaş arasındaki diyabetik çocuklar bir araya geldi. Çocuklara diyabet takibi anlatıldı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Türkiye'nin ilk sağlık kamplarından biri olan Diyabetik Çocuklar Kampı 26 Haziran – 2 Temmuz tarihleri arasında bu yıl 24. kez düzenlendi. Kamp, İstanbul Üniversitesi Çocuk Sağlığı Enstitüsü ve İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinolojisi Bilim Dalı ile Çocuk ve Adolesan Diyabetikler Derneği tarafından gerçekleştirildi. Bir hafta boyunca devam eden kampta kendi kendilerine yeterek yaşamayı eğlenerek öğrenen çocuklar, kurdukları yeni dostluklarla kampa veda ettiler.

Çocuk endokrinolojisi ve diyabetinde uzman doktorlar, hemşireler, diyet uzmanları, psikologlar, psikiyatristler ve spor eğitmenlerinin gönüllü olarak görev yaptığı kampta 9-18 yaş arasındaki diyabetik çocuklar bir araya geldi. Kamp çocuklara, diyabetle mutlu yaşamanın mümkün olduğunu göstermeyi, onlara güven aşılamayı ve aralarındaki dayanışmayı arttırmayı hedefledi.

Çocuklara; hipoglisemi ve hipergliseminin nedenleri, klinik bulguları, alınacak önlemler, kan ve idrarda glikoz keton bakılması, insülin tipleri, etki özellikleri, enjeksiyon teknikleri, spor ve egzersiz yapma alışkanlığı, diyabette beslenme özellikleri ve düzeni, diyabetin komplikasyonları konusunda bilgilerin aktarıldığı kampta ayrıca, diyabette takip kriterleri ve diyabeti izlemenin önemi konusunda uygulamalı ve teorik eğitimler verildi.

Çocuklara sportif aktiviteler

Diyabetik Çocuklar Kampı'na katılan çocuklar yüzmeden voleybola, aerobikten masa tenisine farklı spor faaliyetlerine katılırken; folklor, dans, el sanatları gibi alanlarda da yeteneklerini sergileme fırsatı buldular.

Rakamlarla Diyabet Kampı

24 yıldır aynı uzman ekibin görev yaptığı ve herkesin gönüllü olarak çalıştığı kampta çocuk diyabetinde uzman üç profesör, bir uzman doktor, iki asistan doktor, dört hemşire, üç diyet uzmanı, bir psikolog, bir psikiyatrist ve iki spor eğitmeni bulunuyor.

Birçok sağlık kampı için örnek teşkil eden Diyabetik Çocuklar Kampı, 24 yılda yaklaşık 2000 çocuğu konuk etti. Kampa Antalya, Diyarbakır ve Edirne gibi Türkiye'nin farklı bölgelerinden ve Azerbaycan'dan katılan doktor, hemşire ve diyetisyenler daha sonra kendi bölgelerinde ve ülkelerinde de benzer kamplar kurdular.
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.