Hayat Eczacılardan aşı desteği

Aşının faydaları nelerdir?

Eczacılardan 'aşı' desteği

Türk Eczacıları Birliği'nden aşının önemine ilişkin yapılan açıklamada, "Aşı yaşamsal bir üründür. Konu sağlık olduğunda toplumsal yararın her şeyden önce geldiği unutulmamalı, bilimselliğe ters düşecek açıklamalardan ve uygulamalardan uzak durulmalıdır" denildi.

Haber Merkezi AA
Aşılama yoluyla her yıl birçok hastalığın önüne geçiliyor.
Aşılama yoluyla her yıl birçok hastalığın önüne geçiliyor.

Türk Eczacıları Birliğince (TEB) aşılanmanın önemine dikkat çekilerek "Sağlık Bakanımız Ahmet Demircan'ın aşıyı reddetmenin kişinin yalnızca kendisini ilgilendirmediği, aşının toplumsal bir olgu olduğu söylemini destekliyoruz." değerlendirmesi yapıldı.

TEB'den yapılan yazılı açıklamada, aşının dünya genelinde uygulanan en etkili ve en ucuz sağlık koruma yöntemi olduğu aktarıldı.

Aşı hastalığın önüne geçiyor

Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre, aşılama yoluyla her yıl 2-3 milyon kişinin enfeksiyona bağlı ölümünün engellendiği ve birçok hastalığın da önüne geçildiği belirtilen açıklamada, "Aşı yaşamsal bir üründür. Konu sağlık olduğunda toplumsal yararın her şeyden önce geldiği unutulmamalı, bilimselliğe ters düşecek açıklamalardan ve uygulamalardan uzak durulmalıdır" ifadelerine yer verildi.

Sağlık Bakanlığı'nı destekliyoruz

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün (OECD) Türkiye verilerine göre 1960'ta 48,3 olan ortalama yaşam süresinin, 2012'de 74,6'ya çıktığı bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"OECD verilerinin gösterdiği bu iyileşmenin en önemli aktörlerinden birisi Genişletilmiş Bağışıklama Programı, yani aşıdır. En büyük paydaşlarımızdan biri olan Sağlık Bakanlığının yakın zamanda aşıya dair bildirdiği görüşleri paylaşıyor, Sağlık Bakanımız Ahmet Demircan'ın aşıyı reddetmenin kişinin yalnızca kendisini ilgilendirmediği, aşının toplumsal bir olgu olduğu söylemini destekliyoruz. Halk sağlığını her şeyden önce tutan bir sağlık meslek örgütü olarak gerek sağlık meslek mensupları gerek bilim insanlarını ve özellikle medyaya çıkan bilim insanlarını aşı konusunda tüm toplumu bilinçlendirmeye ve Bakanlığın bu çağrısına destek olmaya davet ediyoruz."

Ceviz bağırsaklara da iyi geliyor
HAYAT
Ceviz bağırsaklara da iyi geliyor

Fazla tuz tansiyonu çıkarıyor
HAYAT
Fazla tuz tansiyonu çıkarıyor

Kanser nedir, belirtileri nelerdir?
HAYAT
Kanser nedir, belirtileri nelerdir?

Göbek kordonu ve kordon kanını saklayın
HAYAT
Göbek kordonu ve kordon kanını saklayın

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.